Vôňa pečených gaštanov mnohým z nás pripomína vianočné trhy, ku ktorým patria rovnako ako varené víno či maková štrúdľa.
Tieto plody však dostanete v obchodoch už od konca jesene a bola by škoda nevyužiť ich vo svojej kuchyni. Okrem tradičného pečenia alebo varenia ich môžete vyskúšať do rôznych zákuskov alebo rolád, či pripraviť si gaštanovú plnku s pečeným kuraťom.
Čo viete o gaštanoch?
Obľúbené gaštany sú plodmi gaštana jedlého, ktorý dorastá do výšky až 35 metrov. Tento mohutný, opadavý a teplomilný strom sa pri dobrých podmienkach dožíva aj 500 rokov. Keďže obľubuje teplé a suché podnebie, jeho najväčšími pestovateľmi sú oblasti Stredomoria a južnej Európy, no gaštany nie sú ojedinelé ani v našich zemepisných šírkach. Nemýľte si ich však s plodmi pagaštana konského, ktorého plody sa nesmú konzumovať!
Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš
Veľký zdroj energie
Jedlé gaštany obsahujú až 70% škrobu, 11% bielkovín a 7% tuku. Majú 10-krát vyššiu energetickú hodnotu ako zemiaky, a preto sú ideálnym zdrojom energie pre športovcov alebo pri turistike. Obsahujú nemalé množstvo vitamínu C, rovnako aj vitamíny B a E. Z minerálnych látok sú gaštany bohaté na železo, draslík, vápnik, fosfor a horčík.
Zo zdravotného hľadiska sa gaštany odporúčajú jesť ľuďom, ktorí trpia vysokým krvným tlakom alebo majú problémy so srdcom. Gaštany pozitívne pôsobia proti hnačke a pomáhajú pri psychických poruchách a stavoch úzkosti. Neobsahujú žiadny lepok, takže sú ideálne na spestrenie stravy ľuďom trpiacich celiakiou.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
Ako vybrať dobré gaštany?
Ak nemáte v okolí gaštan jedlý a tieto plody si musíte kupovať v supermarketoch, mali by ste si dávať pozor na ich kvalitu. Pozerajte na to, či nie sú plesnivé, červivé alebo inak poškodené. Rovnako aj hmatom môžete zistiť, či sú v poriadku. Ak sa pod tlakom šupka nepreliači, plody sú pevné a zdravé. Pri domácom skladovaní vám vydržia v chlade 6 až 8 týždňov.
Najznámejšia príprava gaštanov je ich pečenie. Na vianočných trhoch sú pečené gaštany tradičnou súčasťou občerstvenia a ich vôňu cítiť na desiatky metrov. Túto dobrotu si však môžete pripraviť aj jednoducho doma, vo svojej rúre. Stačí pred pečením gaštany nakrojiť do krížika a vložiť ich do rúry pri teplote 200 stupňov na 15 minút.
Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?
Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com, wwww.pixabay.com