Už odmalička nás rodičia vyháňali von. Na bicykle, na ihrisko alebo len tak, na záhradu k babke... Naši rodičia vedeli, čo robia. Pobyt na čerstvom vzduchu je totiž nesmierne dôležitý pre telo aj myseľ a pobytu vonku je, bohužiaľ, stále menej a menej.
V súčasnosti viac sedíme za televízormi a počítačmi, ako by sme mali stráviť radšej čas v parku či inou aktivitou pod holým nebom. Prečítajte si o tom, čo s nami pobyt na čerstvom vzduchu vlastne robí, prečo je taký dôležitý a prečo by ste ho za žiadnych okolností nemali vynechávať!
Pozri aj: Vieš, ako sa robí Buddha miska? Máme pre teba podrobný návod
Ktoré orgány benefitujú z čerstvého vzduchu?
Viete, prečo sa hovorí, že po jedle by ste mali ísť na prechádzku? Áno, aj pre pohyb, ale aj pre samotný vzduch, vďaka ktorému váš tráviaci systém pracuje efektívnejšie, vďaka väčšiemu prísunu kyslíka do tela. Preto je pobyt na čerstvom vzduchu dobrý aj na chudnutie.
Okrem tráviaceho systému zaberá čerstvý vzduch aj na krvný tlak a správnu činnosť srdca. V tomto prípade sa však zamerajme na slovíčko „čerstvý“. Pomôže vám totiž pobyt v horách, nie prechádzka medzi škodlivými výfukmi z áut. Podobne to funguje aj pri pľúcach. Tie čerstvý vzduch prečisťuje a vďaka nemu potom pľúca šľapú ako švajčiarske hodinky.
Lepšia imunita aj viac energie
Z pobytu na čerstvom vzduchu benefituje aj váš, možno trocha haprujúci, imunitný systém. Potýkate sa s alergiami, trápia vás neustále choroby? Dostatok kyslíka v tele bojuje s najrôznejšími baktériami a mikroorganizmami a snaží sa ich vyhnať von.
Nezabúdajte ani na potrebu kyslíka, napríklad aj v prostredí práce. Ak nemáte dostatok kyslíka, vaše telo je unavené a chýba mu palivo. Akonáhle otvoríte v zadýchanej zasadačke okno, vojde do vášho tela nový, energický duch. Lepšie bude, samozrejme, fungovať aj mozog, pretože bez kyslíka určite v práci nepodáte dokonalé výkony.
Znamená šťastie
Niekedy si hovoríme, že by sme potrebovali dávku šťastia alebo si ho prajeme navzájom, keď nás čaká životná skúška či zložitá situácia. Niekedy možno stačí vyjsť von... Hladina serotonínu, čo je hormón šťastia, úzko súvisí s hladinou kyslíka v krvi. Takže nabudúce, keď sa budete cítiť „pod psa“, čo sa nálady týka, vybehnite do lesa, na lúku alebo aspoň do parku.