Šošovica je chutná a najmä mimoriadne zdravá strukovina, ktorú je možné pripraviť na rozličné spôsoby. Práve na Vianoce z nej mnohé rodiny varia chutnú polievku. V týchto drobných semenách sa ukrývajú cenné a telu prospešné látky. Ich konzumáciou môžeme výrazne podporiť svoje zdravie. Vplývajú na hladinu cholesterolu a telu dodávajú množstvo energie. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú účinky šošovice a prečo sa ju rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička.
Čo vieme o šošovici?
Šošovica jedlá je jednoročná rastlina z čeľade bôbovité, ktorá dorastá do výšky približne 40 až 60 centimetrov. Ide o prastarý druh strukoviny, ktorý sa kedysi dávno pestoval napríklad v Indii. Postupne sa dostal i do okolia Stredozemného mora a neskôr aj do ďalších európskych oblastí či Afriky. Šošovica je nenáročná na pestovanie. Obľubuje skôr suchšie stanovištia, ľahké hlinito-piesočnaté pôdy a primeranú zálievku. Charakteristická je krovitým vzrastom a drobnými kvetmi bielej alebo modrofialovej farby.
Pestovaná je však pre svoje semená, ktoré sú ukryté v strukoch. Poznáme niekoľko rozličných druhov šošovice, pričom ich semená sa môžu líšiť veľkou aj farbou. Existuje žltá, zelená, čierna, oranžová aj hnedočervená šošovica. Táto strukovina je i v dnešnej dobe tradičnou súčasťou napríklad indickej kuchyne. Spomenúť môžeme ich pokrm zvaný khichdi, ktorý sa pripravuje spoločným varením šošovice a ryže. Táto potravina sa často konzumuje i v ďalších ázijských oblastiach, no udomácnila sa aj u nás.
Pozri aj: Cícer: najzdravšia strukovina na zemi! Vieš, čo všetko dokáže?
Aké má účinky?
Šošovica je v prvom rade skutočne bohatá na rastlinné bielkoviny. Pokojne môžu tvoriť až okolo 20 percent hmotnosti tejto strukoviny. Rovnako je skvelým zdrojom dôležitých sacharidov, vďaka ktorým dodá telu množstvo energie a zasýti ho na dlhšiu dobu. Treťou významnou zložkou je ešte vláknina. Šošovica naopak neobsahuje takmer žiadny tuk. Je však plná cenných vitamínov a minerálov. Doplní vám draslík a fosfor, ale aj železo, vápnik a horčík. Taktiež sa v nej ukrývajú i viaceré vitamíny skupiny B. Šošovica podporuje imunitný systém, metabolizmus aj trávenie.
Prečisťuje tráviaci trakt a napomáha pravidelnému vyprázdňovaniu. Tým predchádza zápche. Jej pravidelnou konzumáciou však preventívne pôsobíte aj proti zákerným kardiovaskulárnym, čiže srdcovo-cievnym ochoreniam. Blahodarne totiž pôsobí na udržiavanie ideálnej úrovne cholesterolu aj krvného tlaku. Rovnako pozitívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Vďaka nemalému obsahu železa podporuje i krvotvorbu. Nakoniec šošovica podporuje aj stav svalov, kostí a zubov.
Ako si šošovicu čo najviac vychutnať?
Šošovica by mala byť neoddeliteľnou súčasťou stravy vegetariánov a fyzicky aktívnych jedincov. Do jedálnička sa ju však oplatí zaradiť i v prípade, že vás trápi vysoký cholesterol alebo krvný tlak či nepravidelné vyprázdňovanie. Rovnako je vhodná pri redukcii hmotnosti. Nemá totiž vysoké množstvo kalórií, no je plná dôležitých živín. Niektorým osobám však môže šošovica spôsobovať nadmernú tvorbu plynov. V takomto prípade je ju vhodné pred prípravou namáčať.
Taktiež pomáha varenie s bylinkami, ktoré podporujú trávenie, napríklad s bobkovým listom. Šošovicu si môžete pripraviť na množstvo spôsobov. Klasicky sa z nej varia rozličné druhy polievok. Pochutnať si môžete na kyslej mliečnej polievke, ale aj jej sladkej verzii so zemiakmi a mrkvou. Šošovica je však aj skvelou prílohou k mäsu, alebo i bulguru, kuskusu či cestovinám. Uvariť sa z nej dá chutný prívarok. Ak ju rozmixujete s cesnakom, jogurtom a trochou citrónovej šťavy, máte chutnú a najmä zdravú nátierku.
Odporúčame: Fazuľa adzuki: Spoznaj dôvod, prečo za ňu zameniť obyčajné bôby!