Prechod - strašiak dospelých žien

Počas života prechádzame mnohými vývojovými zmenami a či sa nám to páči, alebo nie, musíme si priznať, že každým dňom starneme.

 

Žena tieto zmeny vníma predsa len intenzívnejšie. Už od dvanásteho či trinásteho roku života sa musí popasovať s nepríjemným ,,spoločníkom", ktorým je menštruácia. Toto obdobie môže byť sprevádzané bolestivejším rastom pŕs a formovaním bokov. Neskôr, v období dospelosti, sa naše telo mení a prispôsobuje malému človiečikovi, ktorý každým dňom rastie a dáva nám o sebe vedieť v podobe kopancov.

 

O niekoľko rokov neskôr, vo veku okolo päťdesiatich rokov života, dochádza k ďalšej radikálnej zmene, ktorá nie je pre niektoré ženy práve najpríjemnejšia. Tou zmenou je ,,strašiak" dospelých žien, prechod.

 

 

Odporúčame prečítať: Čo spánkové polohy napovedia o našom zdraví?

zena a prechod

Zdroj: Shutterstock®

Prechod alebo iným slovom klimaktérium je proces, v rámci ktorého dochádza v našich vaječníkoch k regresii produkcie pohlavných hormónov a hormonálnej nerovnováhe. Nejde však o proces, ktorý prebehne zo dňa na deň. Môže ísť o niekoľko rokov, počas ktorých dochádza ku viacerým zmenám.

 

Pre niektoré ženy je prechod obdobím, v rámci ktorého sa u nich prejavujú nepríjemné symptómy, iné o prechode ani ,,netušia“. 

 

 

Odporúčame prečítať: Dostaňte sa do formy vďaka lyžovaniu

navaly tepla

Zdroj: Shutterstock®

Medzi najčastejšie symptómy sa zaraďujú:

  • Cievne reakcie – návaly tepla
  • Závrat
  • Potenie
  • Zvýšenie krvného tlaku
  • Bolesti chrbta, rúk a nôh
  • Nepravidelná menštruácia
  • Bolesti hlavy
  • Nespavosť
  • Nervozita, depresie a mnohé iné
     

Po tomto nepríjemnom období dochádza zväčša k úplnému zastaveniu krvácania (symptómy však môžu pokračovať aj po poslednom krvácaní). Posledné krvácanie sa nazýva menopauza a priemerný vek, počas ktorého sa menopauza prejaví, sa pohybuje okolo päťdesiatich rokov života. Štyri až päť rokov pred menopauzou sa toto obdobie nazýva premenopauza a postmenopauza je doba jedného roku po menopauze. Po klimaktériu, ktoré môže mať dĺžku aj desať rokov, dochádza ku takzvanému seniu.

 

 

Odporúčame prečítať: Nápoje, ktoré podporujú vaše zdravie

kontrola u lekara

Zdroj: Shutterstock®

Prechod môže byť pre ženu náročným obdobím. Niektoré ženy preto užívajú hormonálnu substitučnú liečbu v podobe ženských pohlavných hormónov (gestagénov, estrogénov), ktorými sa môže znižovať intenzita symptómov.

 

Vhodnou alternatívou môže byť aj nehormonálna liečba – látky, ktoré majú podobnú štruktúru a funkciu ako estradiol (jahody, slnečnicový olej, kukuričný olej), nezabúdajte ani na fyzickú aktivitu (joga, pilates, ľahký aerobik).

 

 

Odporúčame prečítať: S čím nám pomôže rybí olej?

menopauza

Zdroj: Shutterstock®


OTÁZKA PRE VÁS:

 

Myslíte si, že prechod je pre ženu náročným obdobím? 
 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.05.2016 18:47

mozem povedat za seba, ze aj ano

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

27.12.2016 12:49

áno je náročný pre ženu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.