Nedávno sme vám priniesli článok o dôležitosti probiotík pre ľudský organizmus. Tieto dobré baktérie, ktoré pozitívne ovplyvňujú telo človeka, je možné prijímať vo viacerých formách. Najľahšie je zájsť do lekárne a nejaké si zakúpiť vo forme tabliet.
Čo však v prípade, ak sa vám nepozdáva užívanie takýchto doplnkov stravy? Poradíme vám, ako do tela dostať dostatočný objem probiotík len pomocou potravín.
Alfou a omegou pre zdravý organizmus je vyvážené stravovanie. Iba v takom prípade dokáže telo získať vyhovujúce množstvo nielen spomínaných probiotík, ale aj vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Ak človek prijíma cukry, tuky a bielkoviny vo vhodnom pomere, telo nepotrebuje nič viac, je zdravé a odolnejšie voči chorobám. Vtedy síce nie je potrebné prijímať žiadne doplnky stravy z lekárne, no nie vždy je to také jednoduché. Ak chcete do svojho tela dostať dostatok probiotík, aby vám napríklad pomohli s určitými zdravotnými problémami, povieme vám, ako na to.
Bude vás zaujímať: Pre toto sú probiotiká pre naše zdravie nevyhnutné!
Hlavnú rolu hrajú mliečne výrobky
Potraviny s najvyšším obsahom probiotík sú nepochybne mliečne výrobky a produkty mliečneho kvasenia. Ide hlavne o kyslomliečne potraviny ako sú jogurty, zakysanky, cmar, žinčica či bryndza. Aj keď sa v nich probiotiká nachádzajú prirodzene, dnes sa už aj umelo do kyslomliečnych produktov pridávajú. Je to z dôvodu pasterizácie, počas ktorej sú usmrtené i užitočné baktérie mliečneho kvasenia.
Pravá bryndza je, čo sa týka probiotík, skutočným unikátom. Kým ostatné mliečne produkty najčastejšie obsahujú iba zopár probiotických kmeňov, v bryndzi sa ich môže nachádzať až 28. Najvhodnejšia je pravá nepasterizovaná ovčia bryndza. Probiotiká sa ešte nachádzajú aj v pivovarských kvasniciach, kvasenej kapuste a iných fermentovaných a kvasených produktoch.
Bude vás zaujímať: 6 tipov ako udržať váš domov uprataný každý deň
Ako na prebiotiká?
Dôležité je postarať sa o dostatočný príjem prebiotík. Probiotikám sa vo vašom tele nebude dobre dariť, ak nebudú mať z čoho prijímať výživu. Opäť sa zastavujeme pri myšlienke, ako nahradiť tablety za zložku stravy. Ide to veľmi jednoducho. V prirodzenej forme sa prebiotiká nachádzajú vo vláknine.
Vysoký obsah vlákniny má zelenina a ovocie. Denne sa odporúča zjesť okolo 400 gramov zeleniny, čo je primeraná dávka potravinovej vlákniny, ktorá v tele poskytne optimálne prostredie pre probiotiká. Prebiotiká sú aj súčasťou potravín obsahujúcich vitamíny skupiny B, napríklad v celozrnnom pečive. Navyše i spomínaná bryndza a kyslá kapusta sú nielen zdrojom probiotík, ale i prebiotík.
Bude vás zaujímať: 7 užitočných rád ako vrátiť život vášmu oblečeniu
Dávajte pozor na ich znehodnotenie!
Probiotické mikroorganizmy ľahko znehodnotíte, znemožníte ich rast a rozmnožovanie a dokonca zabijete. V prvom rade môže takáto situácia nastať pri nezdravom stravovaní. Konzervanty, tučné, mastné a nezdravé jedlá či biely cukor rapídne znižujú množstvo dobrých mikroorganizmov v črevnej mikroflóre. Ich počet sa taktiež znižuje pri nedostatku vlákniny, keďže nemajú byť z čoho vyživované.
Ak sa spoliehate na prísun probiotík napríklad z jogurtov, buďte ostražití. V týchto výrobkoch je totiž často nižší obsah probiotík, aký by bol naozaj účinný. Je to z toho dôvodu, že počet životaschopných baktérií už po niekoľkých dňoch skladovania týchto výrobkov klesá. Preto je vhodné ich skonzumovať čo najskôr, aby množstvo probiotík bolo čo najvyššie.
Bude vás zaujímať: Tieto hrady a zámky by ste mali aspoň raz vidieť – III. časť