Spánok je zdroj sily, životodarný proces, ktorý by malo naše telo zvládať a regulovať samo. Správne čítate, malo. Nie vždy je tomu tak a obyčajná nespavosť je jeden z mála problémov, ktoré spánková činnosť prináša. Niekedy spíte celú noc a aj tak sa ráno budíte unavená, frustrovaná a nevyspatá, čo nedáva logiku. Realita je však taká, že dnešný hektický spôsob života si vyberá svoju daň, o ktorej často ani neviete. Fakt, že ráno vstávate unavenejšia, než keď ste šli spať len dokazuje, že spánok asi nebude úplne v poriadku. Môžete pokojne trpieť spánkovou poruchou.
Ach, to chrápanie...
Ochabnuté svaly jazyka a dýchacích ciest sa zúžia natoľko, že prívod vzduchu do pľúc je príliš úzky. Preto tieto otrasné zvuky. Chrápanie však nie je nevinné. Je spojené s tzv. spánkovým apnoe. To je zástava dýchania na dobu aj pár sekúnd. A to je už nebezpečné. U ľudí čo chrápu sa tento jav objaví aj viackrát počas noci. Tu už hrozí riziko úplnej zástavy dýchania, srdcovej zástavy a mŕtvice. Keď počas apnoe dych opäť „naskočí“, je to spojené s mikroprebudením. Týchto prebudení teda môže byť za noc aj 10. Preto sa ráno ľudia čudujú, ako je možné, že sú tak príšerne unavení. Riešiť chrápanie nie je jednoduché. Odporúča sa vynechať spanie na chrbte.
Odporúčame prečítať: Rýchlokurz varenia (recenzia)
..A škrípanie zubami
Moja známa mi rozprávala, ako sa raz z hrôzou zobudila na zvuk, keď jej spolubývajúca na internáte škrípala zubami. Možno to robíte aj vy a ani o tom neviete. Ak sa budíte s bolesťami hlavy, či čeľuste, obavy sú namieste. Odborníci odhadujú že až 16% populácie má tento problém. Môže byť spojený so stavmi vnútornej úzkosti v bdelosti. Zubný lekár tu môže pomôcť špeciálnym strojčekom na noc, ktorý bude chrániť vaše zuby. Určite je vhodné tento problém riešiť, lebo vám môže katastrofálne zničiť zuby. Lekári apelujú hlavne na pocit pokoja pri zaspávaní. Keď ste uvoľnená, tento problém by sa nemal objaviť. Preto si urobte zo zaspávania rituál. Upokojujúci čaj, jemná hudba.
Vnútorné hodiny? Áno!
Ste svieža do ranných hodín a následne sa neviete zobudiť až do obeda? Na svedomí to majú vnútorné hodiny. Syndróm oneskorenej fázy spánku je technický termín pre toto ochorenie, ktoré postihuje 10 percent ľudí, ktorí hľadajú pomoc pri nespavosti. To zahŕňa biologickú závadu, ktorá chráni vaše telo od tvorby melatonínu (hormón spánku), do 12 hodín. Syndróm je bežný medzi teenagermi a občas pretrváva až do dospelosti. A čo viac, nedávna štúdia zistila, že ľudia, ktorí tento syndróm majú(a v jeho dôsledku menej spánku), majú tendenciu mať viac negatívnych myšlienok a depresií .
Odporúčame prečítať: Netradičné veštenia – časť I.
Syndróm nervóznych nôh
Tento je známy. Predpokladá sa, že bude spojený s dysfunkciou v spôsobe, akým mozog spracováva neurotransmiter dopamín. Avšak, v niektorých prípadoch naznačuje aj nutričný nedostatok. U ľudí, ktorí majú nízke železo, sa zdá, že častejšie trpia nadmernou aktivitou v častiach mozgu, ktorá má za následok nutkanie k pohybu dolných končatín. Pomoc pre lepší spánok: ľadové zábaly, teplé zábaly, masáže, kúpele. Upokojujúce čaje, prípadne prírodné antidepresíva, ako je ľubovník bodkovaný.
www.thinkstockphotos.com