Doma máte vždy poriadok. V kuchyni ani jeden špinavý tanier. Oblečenie zoradené podľa farieb, sezóny alebo druhu. Na pracovnom stole má všetko svoje miesto. Aj vaša hlava a myšlienky v nej si zaslúžia to isté.
Dostaňte sa do rovnováhy
Hygienické návyky sú neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Starať sa o svoj výzor je pre mnohých kľúčové. Ale čo myseľ? Pre zdravie psychiky je potrebné venovať jej svoju pozornosť a nezanedbávať psychohygienu. Neustále sa stretávame so stresovými situáciami, ktoré každý zvláda inak. Isté však je, že poznačia našu psychiku. Ventilovanie negatívnej energie môže zachrániť naše zdravie.
Zanedbávanie psychohygieny sa nemusí prejaviť ihneď. Postupne sa v našej mysli začnú hromadiť zlé myšlienky či negatívne energie. Absencia psychohygieny sa prejaví pochmúrnou náladou, smútkom, pocitom frustrácie, neschopnosti a beznádeje, ba až nechuťou do života. Človek ako bytosť s fyzickými i duševnými potrebami, morálnymi hodnotami a so škálou rôznych emócií, sa v každodennom živote stretáva s mnohými prekážkami či problémami. Pomocou psychohygieny máme možnosť dosiahnuť rovnováhu.
Bude vás zaujímať: Nový rok: Dotiahnite predsavzatia do úspešného konca
Čím sa psychohygiena zaoberá?
Každá negatívna skúsenosť sa uloží do našej mysle. Aby sme ju nezamorili, nesmieme zabúdať na psychohygienu. Každý človek je iný, reaguje na podnety z vonkajšieho prostredia rôznym spôsobom, má inú povahu a duševnú silu, a preto aj psychohygiena má rôzne formy. Jej úloha však ostáva rovnaká: odľahčiť myseľ a dušu popri zlých správach, ktoré číhajú z každej strany, prísť na lepšie myšlienky.
Psychohygiena pôsobí preventívne. Zabezpečuje rovnováhu, vnútorný pokoj, posilňuje imunitu, pozitívne sa odráža na pracovných výkonoch a vedie k pocitom radosti zo života.
Bude vás zaujímať: Vianoce bez stresu? Aj vy ich môžete mať
Psychohygiena – odľahčite svoju myseľ
Je dôležité, aby ste psychohygienu nezanedbávali. Na odreagovanie si preto vyberte takú aktivitu, na ktorú sa budete po celom dni tešiť. Nemusí byť časovo náročná, no musí spĺňať svoj účel. Nájdite si čas pre seba. Ak máte sedavé zamestnanie, venujte sa po práci fyzickej aktivite. Naopak, ak celý deň stojíte na nohách, oddýchnite si pri dobrej knihe alebo filme.
Pomáhajú prechádzky v prírode, joga, bicyklovanie alebo plávanie. Nezabúdajte na hlavnú zásadu – vybraná aktivita vám musí urobiť radosť a navodiť pocit oddychu.
Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku
Vybudujte si správne návyky
Predísť stresovým situáciám je v mnohých prípadoch nemožné. Niekedy sa však môžeme vyhnúť stresu jednoducho. Ako?
- Plánujte. Všetko dôležité si zapíšte, aby ste na nič nezabudli. Plňte úlohy v predstihu, pod stresom sa pracuje ťažšie.
- Myslite ekonomicky. Jeden z hlavných dôvodov vzniku stresu sú finančné ťažkosti.
- Zdravo sa stravujte a pite dostatok tekutín. Vhodné jedlá vám dodajú energiu a ochránia vás pred chorobami.
- Nevyhľadávajte konflikty. Vyhýbajte sa hádavým ľuďom, naučte sa jednať asertívne, aj keď to bude ťažké.
- Oddychujte. Po každej námahe telo aj myseľ potrebujú priestor na regeneráciu.
- Nájdite si čas na psychohygienu. Prídete na iné myšlienky.
Bude vás zaujímať: Nespavosť už nebude váš problém: Privoďte si opäť sladké sny
Typy na oddychové aktivity
Vybranej aktivite sa venujte pravidelne. Ak ste kedysi mali koníček, ktorý vás napĺňal radosťou, vráťte sa k nemu. Čas si určite nájdete, stačí napríklad, ak vstanete o polhodinu skorej, na chvíľu vypnete počítač alebo kuchyňu za vás uprace niekto iný. Oddych si doprajte pri ručných prácach, výrobe ozdôb či šperkov, fotografovaní v prírode, cvičení, joge. Vašou novou pohodovou aktivitou sa môže stať aj pečenie, plávanie, bicyklovanie, čítanie alebo písanie denníka. Obaliť sa pozitívnou energiou môžete aj pri zumbe či populárnom jumpingu, ktorý vám vyformuje lepšiu postavu. Nebojte sa spoznať nových ľudí a začať s niečím, čo ste ešte neskúšali.
Bude vás zaujímať: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke
shutterstock.com