Peeling (píling) môžeme chápať ako procedúru, počas ktorej si z pokožky mechanicky odstraňujeme odumreté bunky kože. Napomáhajú tomu spravidla drobné pevné čiastočky prípravku. Takúto starostlivosť si z času na čas zaslúži naša pleť, telo, chodidlá i ruky. Dnes sa však zameriame na peeling tváre.
Ako typ pleti ovplyvňuje frekvenciu používania peelingov? Znečistená a mastná pleť sa potrebuje zbavovať odumretých kožných buniek najčastejšie, pokojne aj jeden alebo dvakrát týždenne. Naopak suchej pleti stačí používať peeling raz za dva týždne.
Pokožka tváre je skutočne jemná a citlivá, a preto by mal byť peeling šetrný. Pripraviť si ho pritom môžete aj v pohodlí domova, a to zo surovín, ktoré nájdete v kuchyni či špajze. Ako si pripraviť kvalitný peeling na tvár v pohodlí domova? Úplne jednoducho! Ktoré peelingové recepty vyskúšate?
TOP recepty na pleťový peeling z domácich surovín:
1. Domáci píling s antibakteriálnymi účinkami pre problematický typ pleti
V mnohých receptoch na doma vyrobený peeling hrá hlavnú úlohu cukor. Je to práve jedna z tých surovín, ktorá má ideálnu štruktúru pre jemné zbrúsenie odumretých kožných buniek z pokožky. My k nemu pridáme zelený čaj a med.
Najskôr necháme vylúhovať veľmi silný čaj. Jedno vrecúško zalejeme len malým množstvom vody. Následne v miske zmiešame 1 PL cukru, 1 PL medu a 1 PL zeleného čaju. Zmes aplikujeme na pleť krúživými pohybmi, podobne ako peeling z obchodu. Môžeme nechať chvíľu pôsobiť a zmyjeme.
Tento peeling má vďaka svojmu zloženiu antibakteriálne a protizápalové účinky. Poriadne vyčistí a osvieži pleť. Zamiluje si ho najmä problematická pleť so sklonom k tvorbe akné a zapálených miest.
Odporúčame: Najlepšie bylinky vhodné na pokožku: Kúra, ktorú musíš vyskúšať!
2. Prírodný peeling na tvár z kávy
Dokonalou ingredienciou do domácich peelingov sú aj pomleté kávové zrná. Malú lyžičku kávy vymiešame s trochou neutrálneho pleťového krému a skvelý voňavý domáci kávový peeling na tvár je na svete. Je vhodný pre všetky typy pleti.
Zamiluje si ho dokonca i zrelá a starnúca pleť. Kofeín v peelingu napomôže zlepšiť cirkuláciu krvi a podporí tvorbu dôležitého kolagénu. Použiť sa dá aj kávový grunt. Vymiešame ho s trochou olivového oleja a vznikne nám účinný peeling, ktorý pleť vyživí aj zhydratuje.
3. Peeling pre osvieženie a rozžiarenie pleti s morskou soľou
Ak potrebujete pleť osviežiť a rozžiariť, pomôžu vám citrusy. S tými však treba byť pri používaní na pleti opatrný. Problém s nimi totiž môže mať najmä citlivá pleť. V tomto recepte využijeme morskú soľ, ktorá dá peelingu tú správnu konzistenciu.
K 1 ČL soli pridáme 1 až 2 ČL olivového oleja a 1 ČL pomarančovej kôry. Vhodné je pridať i zopár kvapiek pomarančovej alebo citrónovej šťavy, prípadne malé množstvo éterického citrusového oleja. Ingrediencie vymiešame do jednotnej zmesi a krúživými pohybmi si ňou vyčistíme pleť. Následne citrusový domáci peeling opláchneme vlažnou vodou.
Pozri aj: 60 sekúnd v starostlivosti o pleť: Ozaj dokáže jediná minúta divy?
4. Medový domáci peeling – sladký peeling pre suchú pleť
Ako sme spomenuli už vyššie, aj suchá pleť si zaslúži peeling, i keď nie tak často. A ktorý domáci peeling si zamiluje? Vhodný je pre ňu peeling z pomletých ovsených vločiek, ktoré pleť zbavia odumretých kožných buniek naozaj jemne a šetrne. K 1 PL vločiek pridáme 1 PL olivového oleja a 1 PL medu.
Najskôr si ním pleť poriadne vyčistíme, potom môžeme zmes na pleti nechať zopár minút aj pôsobiť. Tento sladký ovsený peeling je taktiež výživný a upokojujúci. Ak vás trápi suchá či podráždená pokožka tváre, určite mu dajte zelenú.
5. Aloe vera peeling pre citlivú pleť
Nakoniec máme pre vás tip na skutočne jedinečný tvárový peeling, ktorý v sebe kombinuje úžasné účinky kokosového oleja a rastlinky Aloe vera. V menšej miske zmiešame 2 PL kokosového oleja, 1 PL gélu z Aloe vera a 1 PL cukru (trstinového alebo z kokosových kvetov). Pre ešte lepšie účinky môžeme pridať aj 3 až 4 kvapky tekutého vitamínu E z lekárne.
Zmes opäť bruškami prstov jemne vmasírujeme krúživými pohybmi do pokožky tváre aj krku a následne zmyjeme vlažnou vodou. Tento domáci scrub na tvár je vhodný i pre suchú a citlivú pleť. Vďaka hojivým účinkom Aloe vera je však ideálny taktiež pre aknóznu pleť.
Odporúčame: Liek z medvedieho cesnaku: Zázračná tinktúra pre obličky, cievy, priedušky,...
Zdroj: Depositphotos
6. Citrónový peeling proti mastnej pleti
Domáci citrónový peeling na tvár je skvelou prírodnou alternatívou pre jemné odstránenie odumretých kožných buniek a osvieženie pleti. Citrón obsahuje alfa-hydroxykyseliny (AHA), ktoré pomáhajú pri exfoliácii, zatiaľ čo pridané prírodné suroviny môžu pokožku vyživovať a hydratovať.
Potrebujeme:
-
1/2 čerstvého citróna
- 2 lyžice cukru (najlepšie jemného pre jemnejšiu exfoliáciu)
- 1 lyžica olivového oleja alebo kokosového oleja (pre hydratáciu)
- 1 čajová lyžička medu (má antibakteriálne vlastnosti a zvyšuje hydratáciu pleti)
Postup: Vytlačte šťavu z 1/2 citróna do misky. Citrónová šťava pomáha čistiť pokožku a zanecháva ju sviežu. Do citrónovej šťavy pridajte 2 lyžice cukru. Cukor pomáha jemne odstraňovať odumreté kožné bunky bez nadmerného dráždenia. Pridajte 1 lyžicu olivového alebo kokosového oleja. Tieto oleje pomáhajú pokožku hydratovať a zmierniť akékoľvek potenciálne dráždenie z citrónovej šťavy.
Pridajte 1 čajovú lyžičku medu a dobre premiešajte, aby ste vytvorili homogénnu zmes. Citrusový peeling jemne naneste na vlhkú tvár, pričom vynechajte oblasť okolo očí. Jemnými kruhovými pohybmi masírujte pokožku po dobu 1-2 minút. Po masírovaní opláchnite tvár teplou vodou a jemne osušte uterákom.
Článok aktualizovaný 15.3.2024