Chutnú žemľovku od babičky mnohí z nás ešte ako deti úplne milovali. Niektorí si ju dozaista pamätajú aj zo školských jedální. Tento sladký nákyp je bežnou súčasťou slovenskej i českej kuchyne. V súčasnej dobe existuje už veľké množstvo rozličných variant žemľovky. Tradične sa však pripravuje z bieleho pečiva, ktoré sa namáča v mlieku, pričom vnútro sa zvyčajne plní nastrúhanými jablkami a tvarohom.
Môže to znieť komplikovane, no žemľovku bez problémov zvládnu ukuchtiť i menej zručné gazdinky, pretože sa na nej nedá prakticky čo pokaziť. Táto sladká pochúťka nie je časovo náročná na prípravu a ingrediencie na ňu možno nájdete i doma v špajze. Recept na žemľovku s tvarohom a jablkami, ktorú si zamilujú deti i dospelí, jednoducho nesmie chýbať v žiadnej domácej kuchárke.
Pozri aj: Bezlepková ríbezľová torta s makom: Budeš sa zalizovať až za ušami!
Budete potrebovať:
-
pečivo – rožky, sendvičový chlieb alebo vianočku
-
jablká
-
hrudkový tvaroh
-
sušené hrozienka
-
kryštálový a vanilkový cukor
-
mlieko
-
vajíčka
TIP: Pri príprave žemľovky sa nemusíte zaoberať žiadnym vážením a v podstate ani množstvami jednotlivých surovín. Tento chutný nákyp sa dá celý pripraviť od oka. Všetko navyše závisí od toho, do akého veľkého plechu či zapekacej misky si žemľovku budete chcieť pripraviť. Pri použití klasického vyššieho plechu s veľkosťou okolo 30 x 40 cm vám postačí do 10 rožkov alebo jedno balenie vianočky, asi 5 jabĺk, 3 balenia tvarohu a hrsť sušených hrozienok.
Postup prípravy:
-
Na začiatku si v stredne veľkej miske poriadne vymiešame približne pol litra mlieka s tromi žĺtkami a dvomi lyžicami kryštálového cukru. Pridať môžeme i vanilkový alebo škoricový cukor.
-
Nakrájame pečivo a následne ho v pripravenej zmesi namáčame. Buďte však opatrní, aby ste ho veľmi nepremočili. Rožky stačí nakrájať na kolieska, vianočku zase na ovály. Pri príprave žemľovky sa nemusíte obávať použiť ani staršie pečivo.
-
Namočené pečivo postupne ukladáme na maslom vymastený a strúhankou vysypaný plech. Stačí len jedna vrstva, no dôležité je, aby bol súvisle pokrytý celý spodok plechu. Pečivo môžeme ešte jemne popritláčať prstami, aby sa spojilo.
-
Následne umyjeme a ošúpeme jablká, nahrubo ich nastrúhame a poukladáme na pečivo.
-
V ďalšej miske si vymiešame tvaroh s cukrom a dvomi žĺtkami. Pridať môžeme ešte hrozienka, tie je však vhodné najskôr nechať na pár minút napučať v horúcej vode. Pripravenú zmes potom navrstvíme na postrúhané jabĺčka.
-
Ďalšia vrstva žemľovky je rovnaká ako tá prvá. To znamená, že plnku z jabĺk a tvarohu prikryjeme v mlieku namočeným pečivom.
-
V takomto stave už nákyp môžeme vložiť do rúry. Žemľovku pečieme na 180 °C približne 40 minút. Vrchná vrstva pečiva by mala byť dozlatista upečená.
-
Kým je žemľovka v rúre, z cukru a bielkov, ktoré nám zostali, ušľaháme tuhý sneh. Ten natrieme na upečený nákyp a dáme ho ešte dopiecť na 10 minút.
-
Po miernom ochladnutí môžeme žemľovku posypať práškovým cukrom a podávať. Dobrú chuť!
Pozri aj: Podceňované melónové jadierka: Žiadny odpad, naopak, liečivý zázrak!
Zdroj foto: autorka článku