Vedeli ste o tom, že polievky sú dôležitou súčasťou našej stravy a že by sme ich nemali vynechávať? Úlohou polievky je totižto pripraviť tráviaci systém na príchod a trávenie hlavného jedla, a teda tuhej potravy. Napomáhajú naštartovať vylučovanie tráviacich štiav aj pohyby čriev. Polievky pomôžu k väčšiemu pocitu sýtosti, ktorý pretrváva dlhší čas. Pre náš organizmus sú tiež zdrojom tekutín, a tak je možné si nimi doplniť pitný režim. Polievky majú priaznivý vplyv na činnosť čriev a prispievajú k prevencii zápchy. Sú pre nás ľahko stráviteľné a sú zdrojom mnohých dôležitých živín.
Polievky sa dajú pripraviť z najrozličnejších surovín, preto si každý môže vybrať podľa chuti a vlastných preferencií. U nás je asi najväčšou klasikou poctivý domáci mäsový vývar. Mnohí obľubujú rôzne krémové polievky, ako je napríklad cesnaková polievka či polievka z Hokkaido tekvice. Mnohými obľúbené sú aj polievky so strukovinami. Ak máte v obľube ázijskú a špeciálne čínsku kuchyňu, možno ste už niekedy skúsili alebo si aj zaľúbili, tradičnú ostrokyslú polievku. Ak ste ju ešte neskúšali uvariť doma, je čas to napraviť. Prinášame jednoduchý recept, vďaka ktorému si môžete na tejto skvelej polievke pochutnávať i v pohodlí domova.
Skús aj: Nadýchaná kávová pena s čokoládou: Nedá sa jej odolať!
Budeme potrebovať:
- 2 l kuracieho alebo zeleninového vývaru
- 100 – 150 g bieleho tofu
- 150 – 200 g kuracích pŕs
- 100 g mrkvy
- 100 g póru
- 100 bambusových výhonkov
- 2 čili papričky
- 2 PL Solamylu (škrob)
- 2 hrste čínskych húb (napr. shiitake, uchovec a pod.)
- 2 PL sójovej omáčky
- 2 PL ryžového octu
- 1 ČL nastrúhaného čerstvého zázvoru
- 2 vajcia
- 1 – 2 lyžice trstinového cukru
Postup prípravy:
- Ako prvé si kuracie prsia nakrájame na menšie rezančeky a zľahka ich na panvičke opražíme s malým množstvom oleja a sójovej omáčky.
- Taktiež pokrájame pór, mrkvu aj bambusové výhonky na tenké pásiky. Huby necháme na chvíľu odstáť namočené vo vode, potom ich podľa chuti rovnako nakrájame na menšie rezance, prípadne ich necháme vcelku.
- Do vývaru pridáme sójovú omáčku, ryžový ocot, nastrúhaný zázvor, nadrobno nakrájané čili papričky, taktiež pripravené mäso a chvíľku povaríme.
- Keď sa nám polievka pomaly varí, pridáme i huby, mrkvu, pór a bambusové výhonky. Keď zelenina zmäkne, do polievky vhodíme aj na malé kocky pokrájané biele tofu. Polievku podľa chuti trochu osladíme trstinovým cukrom.
- Následne si v miske poriadne rozmiešame Solamyl (škrob) s trochou vody a za stáleho miešania túto zmes nalejeme do polievky pre zahustenie.
- Chvíľku povaríme a nakoniec pomaličky prilejme aj rozšľahané vajíčka, následne už polievku odstavíme z ohňa. Po miernom ochladnutí môžeme podávať. Dobrú chuť
Skús aj: Recept na cviklové rizoto: Skvelá voľba na obed i večeru počas jesene