Slepačia polievka – klasický symbol nedele. Chutná domáca polievka našich mám i starých mám, ktorá vždy výborne ulahodí nášmu žalúdku.
Radíš sa i ty medzi tých, ktorý na slepačiu polievku nedajú dopustiť? Už oddávna je považovaná za účinnú pomoc pri rôznych chorobách. Veď nie nadarmo ju židia nazývajú tekutý penicilín. Je to len mýtus, alebo má skutočne liečivé účinky? Vieš o tom, že slepačia polievka nie je len účinný liek pri opici? Má toho v sebe oveľa viac...
Pozri aj: Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!
Slepačia polievka pre dušu i pre zdravie
Blahodarná slepačia polievka sa varí už od nepamäti, aj keď záznamy o jej užívaní pochádzajú až z 12.storočia. Považovali ju za životabudič a posilňovač obranných síl. Podľa odborníkov spočíva sila tejto polievky v tom, že vývar obsahuje to najlepšie z toho najzdravšieho: koreňovú zeleninu, zázračné koreniny a diétne mäso. Tanier horúcej slepačej polievky telo zahreje zvnútra, upokojí organizmus, nasýti ho, ale pomôže aj proti rozmnoženým bacilom. Polievka je ľahko stráviteľná, dodáva prospešné látky bez zbytočného zaťaženia trávenia. Horúci vývar zvyšuje teplo v nose, a tým vytvára nehostinné prostredie pre vírusy, ktoré prežívajú v chladnejšom prostredí.
Významné účinky slepačieho vývaru
- Zásobuje telo rôznymi vitamínmi – tie sú obsiahnuté v zelenine. Dôležité vitamíny a antioxidanty napomáhajú k rýchlejšiemu vyzdraveniu organizmu.
- Odstraňuje hlieny – stúpajúca vodná para z polievky rýchlo spriechodní upchaté dutiny.
- Hydratuje telo – pri prechladnutí je veľmi dôležitý prísun tekutín. Ak sa práve potíš v posteli, doplň si tekutiny slepačou polievkou.
- Obsahuje proteíny – mäso v polievke je bohatým zdrojom výživných proteínov. Najmä pri prechladnutí nemáme veľmi chuť do jedla, a práve v tomto období je slepačia polievka o to významnejšia.
- Pomáha pri nechutenstve – slepačí vývar účinne pôsobí aj pri tráviacich ťažkostiach. Je ľahko stráviteľný a preto je i súčasťou rôznych šetriacich diét.
- Detoxikuje organizmus – je veľmi vhodný po prebdenej noci. Rýchlo naštartuje tvoj metabolizmus a razom ťa postaví na nohy.
- Posilňuje kosti - Zdravé a silné kosti potrebujú živiny ako sú proteíny, draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok a vitamíny A, B, C, D a K. Toto všetko sa nachádza i vo vývare.
Vyskúšaj tiež: Citrón a limetka: Existuje medzi nimi rozdiel? Toto musíš vedieť!
Recept na chutný slepačí vývar od starej mamy
Budeš potrebovať: 1 sliepku alebo kura (chrbát, krídla, stehná), 3-4 mrkvy, 1 petržlen, polovicu zeleru, polovicu kalerábu, 2 cibule, 2-3 strúčky cesnaku, soľ, celé čierne korenie, 2 bobkové listy, 3 klinčeky
Postup: Mäso dôkladne umyjeme, dáme do väčšieho hrnca, zalejeme studenou vodou a pomaly privedieme k varu. Keď sa začne variť, prilejeme ešte hrnček vody a odoberieme penu malým sitkom. Pridáme umytú a nakrájanú zeleninu, osolíme a okoreníme. Varíme na miernom ohni približne 2 až 3 hodiny. Nesmieme zabúdať priebežne odstraňovať penu. Na konci vývar precedíme, na osobitný tanier odložíme mäso. Do polievky nie je nutné pridávať bujón, pretože jeho silnú chuť získaš všetkými obsiahnutými ingredienciami pri dlhom pomalom varení. K vývaru je najtradičnejšie podávať slíže alebo rezance a dozdobiť ho petržlenovou vňaťou.