Vyzerá ako repa a jej chuť prirovnávajú k zemiakom. Kvaka sa naozaj nemá čím chváliť, keď hovoríme o jej popularite, pretože ju len tak bežne v domácnostiach nenájdete. Ale prečo to tak je? Ide o extrémne chutnú a výživnú koreňovú zeleninu, ktorá prežíva top sezónu práve v zime, keď iná zelenina spí dlhým spánkom, čo je jej jednoznačná výhoda.
Možno ju nepoužívame preto, lebo nevieme, ako na to. To sa však zmení. Povieme vám, ako si pripraviť jednoduché recepty z kvaky. Čo kvaka obsahuje a ako ju spracovať?
Zdravotné benefity kvaky – prečo do jedálnička zaradiť kvaku?
Kvaka je výživná koreňová zelenina, ktorá si zaslúži miesto vo vašom jedálničku. Vďaka svojej nízkej kalorickej hodnote a vysokému obsahu živín je ideálnou potravinou pre tých, ktorí sa chcú stravovať zdravo a zároveň podporiť svoje zdravie. Kvaka má jemnú, sladkastú chuť, ktorá ju robí univerzálnou zložkou pre rôzne jedlá – od polievok až po pečené pokrmy.
Kvaka je bohatá na vlákninu, vitamíny C a B6, draslík, vápnik a antioxidanty. Jej pravidelná konzumácia podporuje trávenie, imunitu a zdravie kostí. Okrem toho obsahuje nízke množstvo sacharidov, čo ju robí vhodnou aj pre ľudí na nízkosacharidových diétach alebo pre diabetikov.
Zdravotné benefity kvaky:
- Podpora trávenia: Obsahuje vysoký podiel vlákniny, ktorá zlepšuje pohyblivosť čriev a predchádza zápche.
- Podpora imunity: Vitamín C pomáha posilňovať imunitný systém a chráni telo pred infekciami.
- Zdravé kosti: Vápnik a draslík prispievajú k udržiavaniu pevnosti a zdravia kostí.
- Prevencia anémie: Obsahuje železo a vitamín B6, ktoré podporujú tvorbu červených krviniek.
- Regulácia krvného tlaku: Draslík v kvake pomáha znižovať krvný tlak a podporuje zdravie srdca.
- Nízky glykemický index: Má nízky obsah sacharidov, čo zabraňuje rýchlemu zvyšovaniu hladiny cukru v krvi.
- Detoxikácia organizmu: Obsah antioxidantov pomáha odstraňovať toxíny a chráni bunky pred poškodením.
Vyskúšaj aj: Recept na obrátený koláč s banánmi a karamelom: Dôvod začať piecť!
Shutterstock®Kvakové pyré – lahodná kvaková kaša
Zemiakové pyré patrí do slovenskej kuchyne už odpradávna a nevieme si bez neho predstaviť rezne alebo mäso na šťave či iné tradičné jedlá. Aj zemiakové pyré nás môže po čase omrzieť a vtedy prichádza na scénu práve kvaka. Pyré z nej má hneď niekoľko výhod. Je výživnejšie a dokonca sa aj jednoduchšie pripravuje, pretože sa nemôže stať, že kvakové pyré pokazíte.
Jednoducho kvaku ošúpte, nakrájajte na kocky a povarte do mäkka. Následne ju s maslom a mliekom potlačte alebo rozmixujte. Na kvake je krásne to, že sa z nej nedá spraviť lepidlová hustá hmota, keď to preženiete s varením či mixovaním.
Kvakové hranolky
Milujete hranolky, no tie z vrecka z mrazničky si kvôli štíhlej línii doprajete len zriedka? Prejdite na oveľa zdravšiu a nutričnejšiu verziu, ktorú si zamilujete vy aj vaša rodina! Kvakové hranolky pripravíte podobne ako tie zemiakové, ktoré mnohé gazdinky pripravujú doma samy. Kvaku si olúpte, narežte na hranolčeky približne rovnakej veľkosti a potom ich polejte olivovým olejom, prípadne kokosovým či iným, podľa vlastnej preferencie.
Pridajte soľ, korenie a granulovaný cesnak alebo iné korenie, ktoré máte radi. Napríklad aj chilli. Takto namarinované hranolky pečieme na pečiacom papieri v trúbe na 220 stupňov približne pol hodiny, kým sa nebudú pekne ligotať.
Zemiakovo-kvaková polievka s fazuľou
- 2 stredne veľké zemiaky
- 1 menšia kvaka
- 1 šálka varenej bielej fazule (alebo konzervovanej)
- 1 stredne veľká cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 mrkva
- 2 polievkové lyžice oleja
- 1 liter zeleninového vývaru
- 1 čajová lyžička sladkej papriky
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Hrsť čerstvého petržlenu alebo kôpru na ozdobu
Postup: V hrnci rozohrejte olej a pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu. Restujte, kým cibuľa nezosklovatie. Pridajte pretlačený cesnak a chvíľu miešajte, aby sa uvoľnila aróma. Do hrnca pridajte na kocky nakrájané zemiaky, kvaku a mrkvu. Premiešajte a dochuťte sladkou paprikou, soľou a čiernym korením.
Zalejte zeleninovým vývarom a priveďte k varu. Znížte teplotu a varte, kým zemiaky a kvaka nezmäknú (približne 20 minút). Následne pridajte fazuľu a nechajte polievku ešte 5 minút prevrieť, aby sa chute prepojili. Podľa potreby polievku dochuťte soľou a korením. Na záver pridajte nasekaný čerstvý petržlen alebo kôpor na ozdobu. Podávajte teplé s čerstvým pečivom alebo ako samostatné jedlo.
Kvaková krémová polievka s hubami
- 1 stredne veľká kvaka
- 1 stredne veľký zemiak
- 200 g čerstvých húb (napr. šampiňóny alebo hliva)
- 1 menšia cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 polievkové lyžice masla alebo oleja
- 1 liter zeleninového vývaru
- 200 ml smotany na varenie
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Štipka muškátového orieška
- Hrsť čerstvej petržlenovej vňate na ozdobu
Postup: Na masle alebo oleji v hrnci orestujte nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak, kým nezmäknú. Pridajte nakrájanú kvaku, zemiak a huby, krátko premiešajte a nechajte ich jemne opiecť. Do hrnca prilejte zeleninový vývar, osolte, okoreňte a pridajte štipku muškátového orieška.
Priveďte polievku k varu a varte na miernom ohni približne 20 minút, kým zelenina nezmäkne. Pomocou ponorného mixéra polievku rozmixujte na hladký krém. Prilejte smotanu na varenie, dôkladne premiešajte a nechajte ešte chvíľu prehriať, ale už neprivádzajte k varu.
Na záver polievku ochutnajte a podľa potreby dochuťte. Podávajte ozdobenú čerstvou petržlenovou vňaťou a prípadne kúskami orestovaných húb na povrchu. Skvelé s čerstvým chlebom alebo krutónmi.
Odporúčame: Bylinkové čaje: Ktoré si vybrať a kedy ich radšej nepiť?!
Shutterstock®Zapečená kvaka
Niekedy si ako prílohu k mäsu pripravujeme zemiaky, zapekané so smotanou a so syrom. Neexistuje dôvod, prečo by sme aj v tomto prípade nemohli zemiaky nahradiť kvakou. Kvaku nakrájajte na tenké plátky a poukladajte ju do maslom vytretej zapekacej nádoby. Posypte syrom a prelejte šľahačkovou smotanou alebo smotanou na varenie, v ktorej môžete syr predtým rozpustiť. Dajte zapekať na pol hodinu na 180 stupňov. Desať minút pred koncom môžete pridať vrstvu parmezánu.
Ak sa vám ani jeden z vyššie uvedených receptov nepozdáva, skúste s kvakou experimentovať ešte viac. Hodí sa do polievok, ale aj do zeleninových príloh, pod mäso spolu s ostatnou koreňovou zeleninou. Kvaku môžete dokonca pridať aj do koláčového cesta!
Odporúčame: Najväčšie chyby pri varení domáceho vývaru, kvôli ktorým nie je dokonalý!
Teplý šalát z kvaky a zeleru
- 1 stredne veľká kvaka
- 1 menší zeler (buľva)
- 1 menšia červená cibuľa
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- 1 polievková lyžica medu
- 1 čajová lyžička dijonskej horčice
- 2 polievkové lyžice balzamikového octu
- Hrsť rukoly alebo špenátu
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Hrsť nasekaných vlašských orechov na posypanie
Postup: Kvaku a zeler očistite a nakrájajte na menšie kocky alebo hranolky. V miske ich zmiešajte s jednou polievkovou lyžicou olivového oleja, osoľte a okoreňte. Rozložte ich na plech vyložený papierom na pečenie a pečte v predhriatej rúre na 200 °C približne 20-25 minút, kým nebudú mäkké a jemne opečené.
Medzitým si pripravte dresing. V malej miske zmiešajte med, dijonskú horčicu, balzamikový ocot a jednu polievkovú lyžicu olivového oleja. Červenú cibuľu nakrájajte na tenké plátky a jemne orestujte na panvici, kým zmäkne.
Pečenú kvaku a zeler zmiešajte s orestovanou cibuľou v miske, pridajte rukolu alebo špenát a polejte pripraveným dresingom. Na záver šalát posypte nasekanými vlašskými orechmi. Podávajte ešte teplé ako samostatné jedlo alebo ako prílohu k pečenému mäsu.
Anketa: Skúšali ste už jesť kvaku?
Odpovedalo 679 ľudí
27%
32%
5%
35%
Aktualizovaný článok: 19.11.2024