Hummus predstavuje pochúťku levantského pôvodu, ktorá je mimoriadne obľúbená najmä v oblasti Stredného východu. Ide o tradičný pokrm v Turecku, Sýrii či Libanone. A hoci názov tohto pokrmu nieje v podstate moc lákavý, jeho chuť každého dostane. Hummus totiž predstavuje skutočne chutný a hlavne zdravý a výživný pokrm. Je bohatý na bielkoviny aj vlákninu, vitamíny skupiny B aj mnohé minerály. Ukrýva rôzne antioxidanty a aj máte radi zdravý životný štýl, musíte ho pridať do jedálnička.
Jeho hlavnými ingredienciami sú cícer a tahini, čo je sezamová pasta. Hummus sa spravidla konzumuje za studena ako nátierka či kaša, napríklad s pečivom, zeleninou, mäsom, taktiež krekrami a podobne. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako si ho pripraviť na rôzne spôsoby. Vyskúšate hummus so sušenými paradajkami alebo cviklový hummus? A ako na prípravu hummusu jednoduchšou cestou? Aj s tým vám poradíme!
Cícer, cesnak a tahini – ako sa pripravuje základná verzia hummus?
Než sa pozrieme na rôzne variácie tradičného hummusu, môžeme si ešte prezradiť základný recept. Príprava klasického hummusu je jednoduchá. Budeme potrebovať 2 šálky cícera, 5 polievkových lyžíc tahini (tahini pasta je sezamová pasta), 5 lyžíc olivového oleja (extra panenský olivový olej), 2 menšie strúčiky cesnaku, soľ, korenie a šťavu z jedného citróna.
Je možné použiť cícer z plechovky (sterilizovaný cícer). Je to spôsob, ako urobiť prípravu hummusu rýchlejšou, no ideálne je namočiť sušený cícer na 12 hodín do vody a následne ho v čistej vode uvariť domäkka, čo môže trvať 1,5 až 2 hodiny. Mäkký uvarený cícer dáme do mixéra a pridáme k nemu ostatné suroviny.
Soľ korenie a šťavu z citróna pridávame podľa chuti. Dôkladne rozmixujeme, musí nám vzniknúť jednotná hmota. Vtedy je hummus hotový a pripravený na podávanie. Ak však chcete vyskúšať aj mnohé ďalšie fantastické chute, neváhajte experimentovať. Ktorý variant hummusu vás zaujme najviac?
Odporúčame: Ako vybrať melón správne? Máme pre teba zopár užitočných rád
Shutterstock®Ďalšie druhy hummusu:
1. Cviklový hummus s červenou repou
Príprava cviklového hummusu je jednoduchá. Na cviklový hummus s jedinečnou ružovou až bordovou farbou budeme okrem ingrediencií na základný hummus potrebovať ešte cviklu. Postačí jedna cvikla strednej veľkosti. Ak nie ste najväčším fanúšikov jej chuti, pokojne použite len polovicu z nej.
Cviklu najskôr buď uvaríme domäkka, alebo zabalíme do alobalu a upečieme. Následne ju nakrájame na kúsky a vhodíme do mixéra s ostatnými ingredienciami na hummus. Pokiaľ nechcete mať pokrm kvôli cvikle priveľmi sladkastý, pridajte trochu viac soli, korenia, citrónovej šťavy a pokojne i malé množstvo rasce. Cviklový hummus servírujeme podľa chuti s pečivom či toastami.
2. Hummus so sušenými paradajkami
Paradajkový hummus je rovnako chutný. Ak chcete len mierne podtrhnúť a ozvláštniť chuť tohto cícerového pokrmu, použite sušené paradajky. K základným ingredienciám stačí pridať približne polovicu šálky sušených paradajok, podla chuti však môžete množstvo upraviť.
Použiť je možné napríklad sušené paradajky v oleji z obchodu. Nátierku dôkladne rozmixujeme. Hummus bude mať veľmi peknú oranžovú až červenkastú farbu a dokonalú chuť. Paradajkový hummus podávame s paličkami, pita chlebom, tortilla chipsami či nakrájanou zeleninou. Hodí sa aj grilované mäso, čerstvá bageta či zeleninové tyčinky. A zdravý snack je hotový!
Odporúčame: Zdravé recepty z cukety – ktorú pochúťku si zamiluješ ty?
Shutterstock®3. Zelený avokádový hummus
Ak sa chcete pred návštevou poriadne ukázať a ponúknuť skutočne pôsobivo vyzerajúce a zároveň i chutné občerstvenie, pripravte nielen ružový, ale aj zelený hummus. Stačí použiť avokádo a perfektná nátierka je na svete. Pri príprave hummusu z dvoch šálok cícera stačí použiť jedno menšie či stredne veľké zrelé avokádo.
Opäť ho len pokrájame a pridáme do mixéra k ostatným ingredienciám. Nezabudneme na kvalitný olivový olej. Do tohto hummusu sa však perfektne hodí aj jedna či dve hrste hrášku. Pokojne môžete použiť mrazený, stačí ho mierne uvariť na pare. Zelený hummus sa však dá pripraviť aj s použitím bazalky či špenátu. Nebojte sa experimentovať! Podávajte k nemu krekery alebo zeleninové špízy.
4. Pikantný hummus s pečenou červenou paprikou
Ak máte radi pikantné pokrmy s čili, neváhate vyskúšať nasledujúcu obmenu hummusu, ktorá patrí medzi veľmi zdravé jedlá. Použijeme buď farebnú papriku, ideálne červenú papriku, ale použiť možno aj žltú či oranžovú, alebo sa do receptu veľmi hodí aj kapia. Papriky najskôr očistíme, rozkrojíme na polovice, poukladáme na plech a pečieme pri teplote 200 °C asi 30 až 45 minút.
Počas pečenia ich otáčame. Keď sú papriky na povrchu až čierne, vyberieme ich, prikryjeme alobalom a chvíľu počkáme, kým sa sparia. Následne ich s ľahkosťou ošúpeme a dáme do mixéra s ďalšími surovinami na hummus. Podľa chuti môžete pridať dve či tri pečené papriky. Do mixéra tiež pridáme jednu menšiu čili papričku. Ak však pokrm pálivý nechceme, tento krok pokojne vynecháme. Podávať k tomu môžeme napríklad aj pečený falafel.
5. Hummus s čiernymi olivami
Hummus s čiernymi olivami je vynikajúci spôsob, ako obohatiť tradičný hummus o výraznú, slanú chuť olív, ktoré dodajú krémovej štruktúre jedla jedinečný šmrnc. Čierne olivy prinášajú bohatú, zemitú chuť s jemnou horkosťou, ktorá dokonale kontrastuje s jemnou a krémovou textúrou klasického hummusu. Tento hummus je ideálny pre tých, ktorí milujú výrazné a komplexné chute, a je skvelým doplnkom k chlebu, zelenine alebo ako dip na rôzne príležitosti.
Príprava hummusu s čiernymi olivami je jednoduchá. Najprv si pripravíme základný hummus zmiešaním uvareného cíceru, tahini pasty, cesnaku a panenského olivového oleja, čím vytvoríme klasickú, hladkú zmes. Tiež pridáme citrónovú šťavu. Potom do tejto základnej zmesi pridáme nasekané čierne olivy, ktoré môžeme buď rozmixovať priamo v hummuse pre výraznejšiu chuť, alebo ich môžeme pridať nakrájané na menšie kúsky na vrch, čím dosiahneme rôznorodú textúru a chuťové zážitky v každom súste. A môžete olivový hummus servírovať.
Odporúčame: Tipy na bezmäsité jedlá na leto: Chutiť budú každému
Shutterstock®6. Kakaový hummus na sladko
Na záver prinášame tip na skutočne netradičnú obmenu klasického hummusu, a to hummus na sladko. Už ste skúšali sladký variant hummusu? Zo základného receptu na hummus vynecháme korenie a cesnak. Olivového oleja pridáme asi o polku menej a soli len štipku.
Tahini pasta sa dá nahradiť arašidovým alebo mandľovým maslom. Pridáme tiež 2 PL medu a 5 PL kakaa, prípadne i trochu vanilkového extraktu. Všetko vymixujeme a pred podávaním môžeme posypať opraženými mandľami. Ako sladký hummus podávať? Podávame napríklad so sladkými či chuťovo neutrálnymi krekrami a paličkami či ovocím, napríklad jablkami, hruškami a podobne.
Článok aktualizovaný 30.8.2024
Aktualizovaný článok: 30.08.2024