Dokonalú relaxáciu nemusíte zažiť iba počas masáže či v bublinkovom kúpeli. Vo wellnes svete má svoje miesto aj sauna. Či už preferujete parnú, suchú alebo infrasaunu, doma, u suseda alebo v najbližšom aquaparku, prinášame vám súhrn jej blahodárnych účinkov.
Sauna má na naše telo vplyv hlavne zvnútra. Pobyt v parnej saune, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí 70-80 °C, pôsobí na náš metabolizmus. Neznamená to však, že vďaka saunovaniu schudnete hneď a rapídne. Respektíve, k chudnutiu tuku ako takého v saune neprichádza. Pri bežnom pobyte stratíte v pote približne 500 gramov vody. To síce zmierňuje opuchy u ľudí s nadváhou, nesmieme však za tým hľadať spásu. K ideálnej váhe sa dopracujeme inými spôsobmi, sauna môže byť našou odmenou.
Odporúčame: Bahenný zábal – detoxikačné a zoštíhľujúce ošetrenie
Okrem podpory metabolizmu pri pobyte v saune napomáhame aj detoxikácii, nakoľko škodlivé látky vychádzajú z tela potom. Sauna napomáha termoregulačným procesom v tele a ničí baktérie a vírusy. A to vďaka horúcemu vzduchu, ktorý do tela prúdi a zvyšuje teplotu kože a slizníc, kde sa baktérie usádzajú.
Inak by sa dalo povedať, že sauna je dobrá na všetko. Na problémy s pohybovým ústrojenstvom, pri nespavosti, vďaka teplu lieči napríklad aj ortopedické diagnózy a je vhodná aj pre ženy v období klimaktéria. Pobytom v saune pomôžete pokožke zahojiť drobné ranky, prehrievaním sa znižuje svalové napätie. Niekedy aj to psychické, keďže relaxačný pobyt v nej si doprajeme po náročných a stresujúcich dňoch.
Pitný režim počas saunovania
Vždy dodržiavajte pitný režim. Tým, že sa nám počas „saunovania" vyparuje voda z tela, je potrebné ju dopĺňať v čo najväčšom množstve. Avšak nikdy si neberte jedlo alebo pitie so sebou do sauny! Tekutiny sa snažte dopĺňať medzi jednotlivými cyklami saunovania. Rovnako si doprajte vitamín C alebo malé občerstvenie v podobe ovocia za účelom doplnenia chýbajúcich minerálov v tele.
Dĺžka pobytu v saune
S pobytom v saune by sme to nemali preháňať, obvykle stačí 3x po 15 minút a nakoniec polhodinový odpočinok. Tieto časové intervaly sú však závislé od toho, ako sa cítite vy samé. Nezabúdajte však ani na sprchu pred a po vstupe do sauny. Ak máte za sebou posledný vstup, je dobré poumývať telo peelingom, ktorý odstráni odumreté bunky a zanechá vašu pokožku jemnú. Výnimkou by nemalo byť ani telové mlieko po skončení všetkých procedúr. To dodá telu potrebnú hydratáciu.
Odporúčame: Ruské zvyky už aj na Slovensku: Metličkovanie v Ruskej bani
V plavkách alebo bez?
Do sauny samozrejme nechodíme v plavkách (aj keď mnohé sme tie hanblivejšie typy). V plavkách totiž ostávajú zvyšky aviváže či prášku, ktoré sa potom otvorenými pórmi môžu dostať do pokožky. Nehovoriac o syntetike vašich plavkových dielov. Rakovinotvorné bunky sa pri vyššej teplote dostávajú nielen do pokožky, môžu uškodiť aj spolusaunujúcim. Rovnako je dôležité nechať v šatni svoj mobilný telefón a všetky šperky. V jednoduchosti, do sauny sa chodí v evinom rúchu. Povolená je plachta, ktorú je potrebné si z hygienických dôvodov rozprestrieť pod celé telo vrátane chodidiel - tú dostáva každý zákazník pri vstupe do wellness-u.
Takže odhoďte hanblivosť, ide predsa o vaše pohodlie a zdravie.
Pre koho sauna nie je určená?
Ak ste boli toho názoru, že do sauny môže ísť každý, tak bohužiaľ - máme pre vás zlú správu. Existujú totiž výnimky a choroby, s ktorými do sauny nesmiete ísť. Ak vás trápi upchatý nos, bolesť v krku alebo kĺboch - je sauna to najhoršie, čo môžete urobiť. Potením sa síce väčšinou choroby zbavujeme, ale v tomto prípade striedaním teplôt medzi jednotlivými cyklami choroba postupuje rýchlejšie a my si tak dopomôžeme k dlhšiemu pobytu v posteli. Do sauny je však vhodné ísť po skončení choroby, pretože vám pomôže odstrániť z tela zvyšky vírusov.
Do sauny by nemali chodiť ani ľudia s ochoreniami ako je epilepsia, s ochorením obličiek, so srdcovo-cievnymi problémami, s vysokým krvným tlakom či zápalom kĺbového aparátu. Rovnako by sa saune mali vyhýbať tehotné alebo dojčiace ženy, a tiež sa neodporúča ani ženám v dňoch menštruácie.
Tip redakcie
Ak sme vás neodradili od návštevy sauny zásadami, ktoré je potrebné dodržať pre čo najlepšie účinky, a radi by ste okúsili všetky jej benefity - tak vám odporúčame navštíviť SAI Wellness Senec. Je to ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú novú dimenziu saunovania. V tomto wellness-e zažijete relax na úrovni ako sa patrí, s kvalifikovanou obsluhou, s profesionálnym a priateľským prístupom, v príjemnom prostredí a s relaxačnou hudbou. Je to miesto, kde môžete odhodiť ostych a zabezpečiť si fyzickú a psychickú pohodu.
Viac informácí o exkluzívnom relaxe nájdete na www.aquaparksenec.sk