Život je prikrátky na ľutovanie sa a robenie si zbytočných starostí. Existujú omnoho lepšie spôsoby, ako tráviť voľný čas. Pravdaže, toto racionálne vieme, už len o tom presvedčiť emócie, nech hádžu veci za hlavu.
Starosti totiž nepredstavujú niečo, čo na nás naložia ostatní. Starosť je niečo, čo si vytvárame deň za dňom. Práve s emočným zafarbením a vylepšením. Deje sa to pozvoľne a nebadane. Len nad vecami, ľuďmi, udalosťami, okolnosťami atď. premýšľame. To značí, že im pripisujeme význam, za ktorým je pocit, a tak ich vlastne vyživujeme, lebo im venujeme veľa pozornosti.
Pozri aj: Aké je instantné šťastie ázijcov? Shinrin-yoku, wabi-sabi a ikigay!
Ako nám výskumy nastavujú zrkadlo
Výskumy uvádzajú o starostiach zaujímavé skutočnosti. Možno to bude pomôcka, aby ste si svoje starosti potriedili podľa tejto štatistiky a zredukovali na menší „objem“ to, čo treba skutočne riešiť.
- 40 % z toho, čoho sa obávame, sa nikdy nestane.
- 30 % z toho, čoho sa bojíme, nemožno zmeniť, takže sa trápime zbytočne.
- 12 % starostí predstavuje kritika iných, ktorá je založená na klamstvách a ohováraní.
- 10 % starostí sa týka zdravia, ktoré sa pod vplyvom stresov zhorší.
- 8 % z toho, kvôli čomu nemôžeme spať, predstavuje skutočné problémy, ktoré je treba riešiť.
Tri tipy, čo ešte môžete s hlavou plnou starostí urobiť
- Zamestnávajte sa niečím zmysluplným a takým, kde máte dobrý pocit zo seba. To vás odkloní od toho, aby ste sa príliš zdržiavali v zúfalstve.
- Neberte cudzie starosti na vlastné plecia. Pomáhajte ľuďom iným spôsobom.
- Spomeňte si na W. Churchilla: „Keď sa pozerám na všetky tie starosti, spomeniem si na príbeh starého muža, ktorý na smrteľnej posteli povedal, že v živote mal veľa problémov a väčšinu takých, ktoré sa nikdy nestali.“
Inšpiruj sa: Sebarozvoj s koučkou: Čo spôsobuje blúdenie mysle?