Nie je nič nepríjemnejšie než štípanec od komára, ktorý svrbí a páli. Tento rok sa im vyhnite - vyrobte si domáci a hlavne účinný repelent proti komárom!
Aké by boli príjemné prechádzky alebo posedenia na teraske, keby nám život neznepríjemňovali komáre. Tie idú poväčšine za svetlom, ale aj za krvou, na ktorej si pochutnávajú najradšej. Zaujímavé však je, že komáre si „nepochutnávajú“ úplne na každom. Údajne všetko závisí od vašej krvnej skupiny. Najviac ich láka krvná skupina 0, ktorá je pre nich najžiadanejšia. Ak sa na vás komár prisaje, tak je pravdepodobné, že to nebudete vôbec cítiť. Cítiť budete až nepríjemné svrbenie či pálenie, ktoré je spomienkou práve na komárov.
- Ak športujete v prírode, tak rovnako patríte k „rizikovým“ osobám, na ktorých si komáre s najväčšou pravdepodobnosťou pochutnajú. Okrem krvnej skupiny 0 ich veľmi láka aj ľudské teplo a oxid uhličitý, ktorý pri športe produkujeme vo väčšom množstve (v dôsledku zrýchleného dychu).
- Podobne to je aj v prípade tehotenstva, kedy má telo vyššiu teplotu. Ostatné ženy môžu zase komáre lákať aj v strede svojho cyklu, a to v dôsledku hormonálnych zmien. Avšak môžete to zmeniť! Tento rok nebudete pre komáre vyhľadávanou pochúťkou, a to vďaka domácemu repelentu!
Prírodné repelenty z éterických olejov proti komárom
Prírodné repelenty z éterických olejov sú skvelou alternatívou k chemickým prostriedkom, ktoré sa bežne používajú proti komárom. Mnohé éterické oleje majú vlastnosti, ktoré odpudzujú hmyz, a navyše sú vo všeobecnosti považované za bezpečnejšie pre zdravie a životné prostredie.
Prírodná ochrana proti komárom
Jedným z najúčinnejších éterických olejov je olej z citrónovej trávy (lemongrass), ktorý obsahuje látku známu ako citral, ktorá má silné repelentné účinky. Ďalším obľúbeným olejom je olej z eukalyptu, najmä jeho odroda "citronella", ktorá je známa svojou schopnosťou odháňať komáre.
Olej z levandule je nielen príjemne voňajúci, ale taktiež dokáže odplašiť komáre a iný hmyz. Okrem toho olej z čajovníka je známy svojich antimikrobiálnych vlastnostiach a môže tiež pomôcť odvrátiť hmyz.
Medzi prírodné odpudzovače komárov patria napríklad aj esenciálne oleje, tea tree olej, bylinky proti komárov, citrónový eukalyptový olej, repelentné prípravky, geraniol, repelentné oleje, levanduľa - olej, škorica a škoricový olej, eukalyptus, kocúrnik obyčajný a olej z kocúrnika obyčajného, ružový muškát (pelargónia), neemový (nibový) olej, tymián a tymiánový olej, ricínový olej, olej cédrové drevo, rozmarín, olej zo sójových bôbov, bergamot, oregano, mäta, bazalka, nechtík, aksamietnica a podobne.
- Ak chcete pripraviť svoj vlastný prírodný repelent, môžete zmiešať niekoľko kvapiek vybraného éterického oleja s nosným olejom, ako je kokosový alebo jojobový olej, a aplikovať na pokožku. Pred použitím je však dobré urobiť test na malej ploche pleti, aby ste sa uistili, že nedôjde k alergickej reakcii.
- Pri použití prírodných repelentov je dôležité pravidelne obnovovať aplikáciu, pretože účinky sa môžu vytrácať rýchlejšie ako pri chemických produktoch. Rovnako je dobré kombinovať repelenty s inými metódami, ako sú ochranné oblečenie alebo sieťky na okná, aby ste maximalizovali ochranu proti komárom.
Prírodné repelenty z éterických olejov sú efektívnou a ekologickou voľbou pre tých, ktorí sa chcú chrániť pred komármi. S trochou kreativity a experimentovania si môžete pripraviť vlastný repelent prispôsobený svojim potrebám a preferenciám.
Aké sú výhody prírodných repelentov proti komárom?
Prírodné repelenty proti komárom majú niekoľko výhod, ktoré môžu byť veľmi prínosné pre tých, ktorí sa snažia chrániť pred týmito nepríjemnými hmyzmi. Tu sú niektoré z hlavných výhod:
Bezpečnosť pre zdravie: Prírodné repelenty často obsahujú zložky, ktoré sú menej toxické než chemické alternatívy. Tým sa znižuje riziko alergických reakcií alebo iných nežiaducich účinkov na kožu.
Šetrnosť k životnému prostrediu: Mnohé prírodné repelenty sú biologicky odbúrateľné a neobsahujú chemikálie, ktoré by mohli poškodzovať ekosystémy. Tým sa prispieva k ochrane životného prostredia.
Menej chemických prísad: Prírodné repelenty často obsahujú len niekoľko základných zložiek, čo znižuje riziko kumulácie nežiaducich chemikálií v tele.
Pohodlie a príjemná vôňa: Mnohé prírodné repelenty sú vyrobené z éterických olejov, ktoré nielenže odpudzujú komáre, ale aj príjemne voňajú. To môže urobiť ich používanie príjemnejším zážitkom.
Možnosť domácej výroby: Prírodné repelenty sa dajú ľahko vyrobiť doma z bežne dostupných zložiek, ako sú citronela, levanduľa alebo eukalyptus. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť komerčným produktom a prispôsobiť si repelent presne podľa svojich potrieb.
Účinnosť: Hoci niektoré chemické repelenty môžu mať dlhšiu účinnosť, mnohé prírodné alternatívy dokážu efektívne odpudzovať komáre, pričom ich účinnosť je často dostatočná pre bežné vonkajšie aktivity.
Aj keď sú prírodné repelenty veľmi účinné a majú množstvo výhod, je dobré mať na pamäti, že ich účinnosť sa môže líšiť v závislosti od prostredia a podmienok. Preto môže byť vhodné experimentovať s rôznymi alternatívami a zistiť, čo najlepšie funguje pre vás.
Základný domáci repelent proti komárom
Produkovanie repelentov proti komárom nemusí byť zložitým procesom a môžete si ho pripraviť aj doma. Domáce repelenty sú často založené na prírodných ingredienciách, ktoré sú šetrnejšie k pokožke a životnému prostrediu. Tu je jednoduchý recept na prípravu základného domáceho repelentu.
Ingrediencie:
100 ml destilovanej vody
50 ml alkoholu (napríklad vodka alebo iný lieh)
10 kvapiek esenciálneho oleja (napríklad levanduľový, citronelový, eukalyptový alebo mätový olej)
Postup:
V čistej fľaši zmiešajte destilovanú vodu a alkohol. Alkohol pomáha lepšie zmes konzervovať a zvyšuje jej účinnosť.
Pridajte vybraný esenciálny olej. Môžete experimentovať s rôznymi kombináciami olejov, aby ste našli vôňu, ktorá sa vám páči a zároveň odpudzuje komáre.
Dobre premiešajte a prelejte do rozprašovača.
Pred použitím vždy pretrepte, aby sa zložky dobre premiešali.
Použitie: Layovať repelent na odkryté časti pokožky a oblečenia. Ďalšou možnosťou je nastriekať ho aj na oblečenie alebo okolo celého priestoru, kde sa nachádzate, aby ste vytvorili osviežujúcu a ochrannú atmosféru.
Tipy na efektívne používanie repelentu:
Aplikujte repelent každé 2-3 hodiny, najmä ak sa potíte alebo ste v prostredí s vysokou aktivitou komárov.
Pred použitím na citlivých miestach, ako sú deti alebo osoby s citlivou pokožkou, odporúčame najprv otestovať malú plochu pokožky.
Používanie domáceho repelentu môže byť efektívnym a prírodným spôsobom, ako sa chrániť pred komármi bez potreby chemických látok. Nezabúdajte však, že aj prírodné repelenty musia byť používané zodpovedne a s ohľadom na individuálne tolerancie.
Ochrana pred komármi
Ochrana pred komármi je veľmi dôležitá, najmä v teplých mesiacoch, keď sú tieto hmyzí nepríjemní predátori najrozšírenejší. Tu je niekoľko tipov, ako sa účinne chrániť pred komármi:
Používanie repelentov: Na trhu je množstvo repelentov, ktoré obsahujú účinné látky, ako je DEET, picaridin alebo olej z citrónovej trávy. Tieto prostriedky by sme mali aplikovať na exponované časti pokožky a oblečenia.
Odev: Oblečenie, ktoré zakrýva väčšinu pokožky, môže pomôcť znížiť expozíciu komárom. Ideálne sú dlhé rukávy, dlhé nohavice a svetlé farby, pretože komáre priťahujú tmavé oblečenie.
Inštalácia sietí proti hmyzu: Použitie sietí na oknách a dverách môže účinne obmedziť prístup komárov do domácnosti. Rovnako je dobré mať sieťky aj na posteliach, najmä v oblastiach s vysokým výskytom komárov.
Odstránenie stojatej vody: Komáre sa rozmnožujú v stojatej vode, takže je dôležité pravidelne kontrolovať a vyprázdňovať nádoby, v ktorých by sa mohla voda hromadiť, ako sú kvetináče, vedrá a bazény.
Používanie ventilátorov: Komáre sú slabí letci, a preto môže byť užitočné používať ventilátory na terasách alebo v záhradách, aby sa odradili od priblíženia.
Prírodné metódy: Niektoré rastliny, ako sú levanduľa, mäta alebo citronela, môžu odrádzať komáre. Môžete ich pestovať v záhradke alebo mať ich vo vázach na terase.
Odporúčame: Poznáš spôsoby, ako využiť peroxid vodíka v domácnosti? Skús tieto triky!
Účinný domáci repelent proti komárom a kliešťom
- 1 citrón
- 1 zväzok levandule
- 1 lyžica klinčekov
- 1 lyžička olivového oleja
- 3 ks badiánu
- 1 lyžica Alpy (poprípade iného liehu)
- 300 ml vody
Do hrnca si nalejeme vodu, pridáme na plátky nakrájaný citrón a spolu s badiánom a klinčekmi varíme približne 5 minút. Následne pridáme kvietky zo 4 – 8 levanduľových stoniek a opäť necháme chvíľku povariť. Potom prilejeme Alpu alebo iný druh liehu a lyžičku olivového oleja. Ak máte v domácnosti éterické oleje, tak môžete pridať zopár kvapiek levanduľového oleja, oleja z klinčekov, poprípade citrónového alebo čajovníkového oleja.
Takto pripravený repelent precedíme a nalejeme do fľaštičky s rozprašovačom. Ak sa vám zvýšila levanduľa, tak do fľaštičky môžete pridať jednu vetvičku na ozdobu. Repelent tiež získa intenzívnejšiu levanduľovú arómu, ktorá komáre odpudzuje.
Neprehliadni: Papričky Poblano: Prečo jesť tento mexický čili plod?
Aktualizované na 28.08.2024
Aktualizovaný článok: 28.08.2024