Ak si z prechádzky v prírode pravidelne domov nosíte jeden a ten istý nepríjemný suvenír – kliešťa, mali by ste byť mimoriadne obozretní a robiť všetko pre to, aby sa vám tento nebezpečný hmyz odteraz oblúkom vyhýbal. Asi nemusíme pripomínať, že kliešte sú prenášačmi rôznych nebezpečných ochorení.
Sezóna kliešťov na Slovensku sa typicky začína na jar a trvá až do jesene. Konkrétne obdobie, kedy sú kliešte najaktívnejšie, zahŕňa mesiace od marca do októbra. Najvyššia aktivita kliešťov býva v teplejších mesiacoch, teda od mája do septembra, kedy sú teploty a vlhkosť najvhodnejšie pre ich životný cyklus.
Poviete si – no dobre, ale naozaj mám v horúcom lete chodiť po lúke v dlhých nohaviciach, zastrčených v topánkach? Prípadne ste najväčší odberateľ repelentového spreju pod slnkom a napriek tomu to nefunguje? Tak potom čítajte ďalej, pretože vám prezradíme, ktorá ochrana pred kliešťami skutočne funguje. Rozhodli ste sa nahradiť klasický repelent a stavíte tentokrát na domáce prírodné repelenty? Povieme vám, ako na to!
Pozri aj: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!
Kliešť – malý, nenápadný, no zákerný a život ohrozujúci
Nielen deti, tehotné ženy a ľudia s oslabenou imunitou musia byť mimoriadne opatrní, pokiaľ ide o možnosť prisatia kliešťa na ich kožu. Dobre vieme, aké zlo dokáže tento zákerný hmyz napáchať, pokiaľ je nakazený vírusom. V tom prípade nás výrazne ohrozuje kliešťovou encefalitídou alebo lymskou boreliózou.
Nákazy spôsobené danými patogénmi (baktériami Borrelia v prípade lymskej boreliózy alebo vírusmi TBEV v prípade kliešťovej encefalitídy) môžu spôsobiť závažné neurologické príznaky, kardiovaskulárne ťažkosti, dokonca psychické problémy.
Práve preto sa netreba spoliehať na to, že tentoraz to dáte po chodníčku a nie priamo po tráve, že tie trojštvrťáky vás isto ochránia alebo že ich už na kilometre odplašíte repelentom. ČO ale skutočne funguje proti kliešťov?
Sami ste si už zrejme otestovali, že tieto grify niekedy fungujú a niekedy jednoducho nie. Preto vám prinášame osvedčený a predovšetkým úplne jednoduchý recept na tú najlepšiu ochranu proti kliešťom. Ktorý recept na domáci repelent vyskúšate?
Pozri aj: Ako poskladať napínaciu posteľnú plachtu? Toto by ti nikdy nenapadlo!
Pripravte si domáci prírodný repelent proti kliešťom – klinčekový repelent do rozprašovača
Na prípravu „odpudzovača“ kliešťov budete potrebovať:
fľašku klasickej alpy (160 ml),
hrsť voňavých klinčekov (približne 40 ks).
Vyrobiť domáce repelenty nie je náročné. Klinčeky vložte do fľašky s alpou a nechajte lúhovať niekoľko dní, ideálne týždeň až dva. Alpu však môžete pokojne nahradiť aj čistou vodkou. Pred každou prechádzkou do prírody, v sezóne kliešťov, čo je od marca až do októbra, si potrite pokožku týmto „odpudzovačom“, najmä miesta od chodidiel po boky. Vnútornú aplikáciu neodporúčame. V prípade, že máte doma aj sušenú levanduľu alebo sušený tymian, tento domáci recept proti kliešťom obohaťte aj o tieto byliny.
TIP: Ideálne je preliať si tento vlastný repelent do fľaštičky s rozprašovačom a na pokožku len nastriekať. Je to pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako si repelent nezabudnite so sebou zbaliť do batohu na prechádzky lesom či na túry.
Ochutnaj: Recept na levanduľovú limonádu: Uhas svoj smäd takto antistresovo!
Kliešťom vadia rôzne esenciálne oleje
Kliešťom mimoriadne prekáža aj aróma citrónu, limetky, pomaranča, Aloe vera a eukalyptu, ak teda máte esenciálne, resp. éterické olejčeky práve s týmito vôňami, pokojne si nimi pred odchodom z domu pofŕkajte oblečenie. Aloe vera môžete aplikovať priamo na pokožku, či už ako čistý gél z listov rastliny alebo telové mlieko s prídavkom tohto zázraku.
V každom prípade si však po návrate z prírody dôkladne skontrolujte tak oblečenie, ako aj pokožku celého tela, hlavne záhyby (kolenné jamky, miesta pod prsníkmi, za ušami, stehná a podpazušie).
Kliešťom rovnako prekáža aj vôňa cédrového oleja, tea tree oleja i jablčný ocot. Dokonca jedna babská rada odporúča konzumovať cesnak vo väčšom množstve, pretože kliešťov odpudzuje aj jeho aróma.
Bylinkový repelent z éterických olejov
20 kvapiek éterického oleja z levandule
20 kvapiek éterického oleja z citronely
20 kvapiek éterického oleja z eukalyptu
10 kvapiek éterického oleja z tea tree
100 ml vody alebo hamamelu
1 lyžička rastlinného glycerínu
Postup na bylinkový repelent proti kliešťom: Nalejte vodu alebo hamamel do sklenenej rozprašovacej fľaše. Pridajte éterické oleje a glycerín. Fľašu dobre zatvorte a pretrepte, aby sa všetky zložky premiešali. Pred každým použitím fľašu pretrepte a aplikujte na pokožku alebo oblečenie.
Repelent z jablčného octu
1 šálka vody
1 šálka jablčného octu
20 kvapiek éterického oleja z citronely alebo eukalyptu
Postup: Zmiešajte vodu a jablčný ocot v sklenenej rozprašovacej fľaši. Pridajte éterický olej a fľašu dobre pretrepte. Pred každým použitím fľašu pretrepte a aplikujte na pokožku alebo oblečenie.
Pozri aj: Recept na zdravé domáce gumové cukríky pre deti – s chuťou melónu a bez pridaného cukru
Aplikovať repelent na pokožku alebo oblečenie?
Pri aplikácii repelentu je dôležité vedieť, kedy ho použiť na pokožku a kedy na oblečenie. Oba spôsoby majú svoje výhody a mali by sa používať podľa situácie a typu repelentu. Repelent na pokožke poskytuje priamu ochranu pred bodavým hmyzom, ktorý by mohol pristáť na odhalených miestach. Niektoré éterické oleje a repelentné látky sú účinnejšie, keď sú aplikované priamo na pokožku.
Avšak, najskôr otestujte malé množstvo repelentu na malom kúsku pokožky, aby ste sa uistili, že nedôjde k podráždeniu alebo alergickej reakcii. Klasické repelenty môžu mať dráždivý efekt. Repelent na pokožke môže mať kratšiu výdrž, napríklad kvôli otieraniu, poteniu, kúpaniu a podobne.
Repelent aplikovaný na oblečenie vydrží dlhšie a nemusí sa opakovať tak často ako na pokožke. Aplikácia na oblečenie znižuje riziko podráždenia pokožky, najmä u osôb s citlivou pokožkou alebo detí.
Ďalšie tipy na ochranu pred kliešťami
Ak chcete mať absolútnu istotu, že sa vo vašom oblečení neskrýva žiadny nebezpečný príživník, zaveste ho (oblečenie, nie kliešťa) na nejaký čas na priame slnko. Tento parazit totiž dokáže prežiť aj pranie v práčke! Nezabudnite však chrániť aj svojho psa, ak chodí do prírody s vami – veterinár vám ponúkne viacero možností ochrany psíka pred kliešťami, stačí sa informovať.
Anketa: Ako sa chránite pred kliešťami?
Odpovedalo 280 ľudí
46%
15%
39%
Článok aktualizovaný 15.6.2024