Nie je žiadnym tajomstvom, že koreniny figurujú v mnohých babských receptoch na nespočetné množstvo chorôb od chrípky, až po tráviace ťažkosti. Nie je to tak náhodou. V histórii boli totiž koreniny oslavované skôr pre svoje liečivé účinky, než pre svoje úžasné schopnosti v kuchyni.
Dôverovali im naši predkovia a dôveruje im aj súčasná veda, ktorá tvrdí, že koreniny dokážu liečiť chronické choroby aj vážne diagnózy, ako je rakovina či Alzheimer. Poďme sa pozrieť na 3 najzdravšie koreniny, ktoré nájdete takmer v každej domácnosti!
Bude sa ti páčiť: Vieš, čo je breathariánstvo? Spoznaj princíp tejto výživy!
Rasca
V ktorej slovenskej kuchyni by mohla chýbať rasca, familiárne nazývaná aj ako kmín? Či už ju vo veľkom používate v celom alebo v mletom stave, na tom nezáleží. A ak ju používate sporadicky, pridajte! Rasca bola populárna už v starovekom Egypte, kedy stála pri mumifikačných procesoch aj pri výrobe skvelých pokrmov. Dnes sa pre svoju znamenitú chuť a krásnu vôňu využíva v mexickej, slovenskej, gréckej kuchyni, ale aj v ázijských a orientálnych jedlách.
Na Slovensku je rasca známa svojimi blahodarnými účinkami na tráviaci systém. Často sa spomína pri redukcii nafukovania, kedy sa z nej odporúča piť čajík. Nie je to však jej jediná skvelá vlastnosť. Je plná vitamínov A, C, E a B6 a taktiež dôležitých minerálov. Môžete si ju naordinovať, aj keď máte problém s anémiou, respektíve s nedostatkom železa v krvi a taktiež, ak chcete znížiť šance, že dostanete cukrovku.
Náš tip! Vďaka obsahu vitamínu E je rasca vhodným adeptom na ingredienciu do pleťových produktov. Vyrobte si z nej domácu tonizačnú vodu jednoducho tak, že ju prevaríte, dáte do nádoby a vložíte do chladničky. Takýto toner môžete používať celý týždeň, potom si pripravte novú várku.
Škorica
Existuje zdravý zoznam, na ktorom sa nenachádza škorica? Podľa nás nie! Ide o veľmi populárnu koreninu, a to najmä ak sa bavíme o pečení sladkých dobrôt. Za jej špecifickou arómou a zaujímavým vzhľadom je však oveľa viac. Škorica je známa schopnosťou znižovať hladinu cukru v krvi, čo ocenia najmä cukrovkári. Znižuje nielen to, ale aj cholesterol (ten zlý), bojuje proti zápalom a má antioxidačné účinky, vďaka obsahu polyfenolov.
Pozor! Nie je škorica ako škorica. Najlepšie zdravotné benefity nájdete v cejlónskej škorici, ktorá sa považuje aj za “pravú” škoricu. Na trhu však nájdete väčšinou jej slabšiu sestru, čínsku škoricu s označením cassia.
Kurkuma
Tento zoznam by nebol kompletný bez žltej koreniny, ktorú by sme z hľadiska zdravotných benefitov na človeka mohli nazvať aj jej výsosťou. V Indii o jej liečivých účinkoch vedia veľmi dobre už tisíce rokov a mnohí ju nazývajú aj "zlatou koreninou života".
Okrem toho, že má antioxidačné a protizápalové účinky, ukázalo sa, že pozitívne vplýva najmä na ľudský mozog. Podľa štúdií dokáže bojovať proti jeho ochoreniam, no zlepšuje aj pamäť. Ázijské výskumy dokonca sledovali starších ľudí. Tí, ktorí kurkumu zaradili do každodenného jedálnička, dosiahli v mentálnych testoch oveľa lepšie výsledky ako tí, ktorí kurkumu nekonzumovali.