Poznáte ten pocit, keď sa doslova vygúľate z reštaurácie, oslavy alebo od stola po nedeľnom obede? Zdá sa vám, že už-už prasknete, pretože ste nevyčísliteľne presiahli kapacitu svojho žalúdka a nech robíte čokoľvek, to nafúknuté brucho jednoducho nestiahnete. My o tom vieme svoje.
A keďže na kurzoch prvej pomoci vás to nenaučia, sme tu my, aby sme vám prezradili, aká je účinná prvá pomoc pri prejedení sa. Zíde sa vám to hlavne teraz – pred Veľkou nocou, plnou šuniek, šalátov a zákuskov.
ZÁZrak menom ZÁZvor
Ďumbier lekársky – ten toľkokrát skloňovaný zázrak prírody! Jednoduchšie by bolo vymenovať to, s čím vám pomôcť nedokáže. Preto buďme vďační za tohto multifunkčného pomocníka. A prečo zázvor spomíname práve v súvislosti s prejedením sa? Je to totiž dokonalý pomocník pri optimalizácii tráviacej sústavy. Pri jeho všestranných liečivých účinkoch vás to zrejme vôbec neprekvapuje.
Zázvor veľmi účinne bojuje proti nadúvaniu, aktivuje žalúdočné šťavy, zlepšuje metabolizmus a spaľuje kalórie. Pomôže vám tak zázvorový čaj, ako aj požuť kúsok koreňa.
Prečítaj si: Máš problémy s prehĺtaním? Dávaj pozor, môže to byť naozaj vážne!
Prechádzajte sa!
Efektívnym pomocníkom pri prejedení sa je aj pohyb. Samozrejme, nehovoríme o behu či dvíhaní činiek, veď prejedený človek má problém vstať aj z gauča. Reč je o chôdzi. Doprajte si teda dlhšiu prechádzku v pomalom tempe, uľaví sa vám. Prvou pomocou pri prejedení sa môže byť aj sóda bikarbóna. Zmiešajte asi jeden a pol lyžičky s vodou, vypite (nie veľa a nie často) a doprajte si krátky odpočinok.
Pozor však na ležanie! Keď je človek prejedený, automaticky sa dostaví únava, pretože, ako sa hovorí, telo vynakladá všetku energiu na trávenie, a tak nie sme schopní žiadnej inej aktivity. Ak si však v takomto stave ľahnete na poobedného „šlofíka“, vaše žalúdočné problémy sa ešte predĺžia. Skúste sa teda premôcť a ísť sa radšej poprechádzať na čerstvý vzduch.
Pite čaje!
Hoci po prejedení sa máte pocit, že do úst už nevložíte nič minimálne dva týždne, skvelým pomocníkom vedia byť aj čaje. Blahodarný vplyv má čaj z koreňa čakanky obyčajnej, harmančekový a mätový čaj. Tie vám pomôžu aj pri pocite nafukovania, pričom tu kraľuje najmä feniklový čaj. Pomôcť dokáže aj čerstvá mrkvová šťava. Ak nemáte nič z toho k dispozícii, siahnite aspoň po mätovom cukríku alebo mentolovej žuvačke.
Výrazne si pomôžete (a to hlavne v rámci prevencie), ak do svojho jedálnička zaradíte aj stéviu. Je to skvelé sladidlo, ktoré, okrem množstva iných pozitív, neobsahuje žiadne kalórie a napomáha dobrému tráveniu.
Ak vás po jedle páli záha, pomôcť vám môže kúsok banánu, pár mandlí (nepražených a nesolených) alebo chlebová kôrka. Ako sa prejavuje prejedenie sa, to vieme takmer všetci z vlastnej skúsenosti. Pre tých, ktorí poznajú mieru a vedia si ustrážiť, kedy už povedať jedlu dosť, pripomenieme, že prejedenie sa prejavuje v prvom rade pocitom plnosti, ktorý môže prerásť až do nevoľnosti.
V tom horšom prípade prichádza na rad sťažené dýchanie, až žlčníkový záchvat. Prejedaním sa, ak je navyše ešte aj časté až pravidelné, netrápite len svoju postavu, no predovšetkým zdravie. Ak sa prejete, netrpí len váš žalúdok, ale aj pankreas, žlčník a pečeň.
Jedzte pomaly, menej a častejšie!
Napriek tejto hektickej dobe, naučte sa jesť pomaly. Pocit sýtosti sa vysiela do mozgu pomerne pomaly, čiže veľakrát mozog obdrží túto dôležitú informáciu dávno po tom, čo už ste prekročili hranice svojho žalúdka. Takisto sa snažte jesť menej, ale viackrát za deň a rozhodne dodržiavať pitný režim. Buďte teda ohľaduplné voči svojmu telu a ak vám žalúdok kričí Dosť!, nepokúšajte ho a netlačte doň ešte viac, len preto, že je to na tanieri, že ste za to dali veľa peňazí, že nechcete uraziť, že ste celý deň nič nejedli alebo že vás do toho núti štedrá babka, pre ktorú budete kosť a koža aj s dvadsaťkilovou nadváhou.
Aby ste si teda užili sviatky v pokoji a radosti, a nie na pohotovosti so žlčníkovým záchvatom, myslite na svoje zdravie a telesnú pohodu, čo v preklade znamená: ochutnávajte, doprajte si, ale neprejedajte sa!
Pozri aj: Vieš, čo nedávať do práčky a prečo? Toto musíš ovládať!
Aktualizovaný článok: 26.12.2022