Očkovanie, vakcíny a látky, v nich obsiahnuté – to je tak citlivá a rozporuplná téma, že len ťažko by sme hľadali takú, ktorá by ju vo svojej kontroverznosti porazila. Neprezradíme vám nič nové, keď skonštatujeme, že niekto je zarytým zástancom očkovania, ďalší je v tomto smere neutrálny, ale podvolí sa a seba či svoje dieťa zaočkovať dá, lebo „sa to má“ a do tretice je skupina silných odporcov očkovacích vakcín akéhokoľvek druhu a typu.
Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, nebude na škodu dozvedieť sa, aké látky vo vakcínach sa vlastne používajú a prečo sa o niektorých mlčí menej a o iných zase viac. Zostaňte s nami!
Odporúčame: Neprehliadni: Vieš, čo je apaton a ako súvisí s liečbou rakoviny?
Ako to s tými vakcínami vlastne je?
Poznáme obrovskú škálu rôznych očkovaní, od očkovaní novorodencov, cez očkovania proti chrípke či rakovine krčka maternice, po vakcíny proti žltačke, čiernemu kašľu, kliešťovej encefalitíde a mnohým iným ochoreniam. Hlavnou zložkou vakcín sú takzvané antigény. Ich úlohou je vyvolať takzvanú imunitnú odpoveď organizmu. Avšak potom sú tu aj pomocné látky, ktoré sa do vakcín pridávajú popri hlavných antigénnych látkach. A práve na ne si dnes posvietime.
Medzi najnebezpečnejšie látky, ktoré niektoré vakcíny obsahujú, patrí takzvaný tiomersal. Ide o zlúčeninu, obsahujúcu ortuť, toxickú pre mozog a celý nervový systém. Zároveň vyvoláva silné alergické reakcie, v horšom prípade až autizmus alebo Alzheimerovu chorobu. Do očkovacích látok sa pridáva preto, aby zabránil nakazeniu vakcíny neželanou baktériou. Hoci v detských vakcínach sa použitie tejto látky „formálne“ obmedzilo, stále býva súčasťou napríklad očkovania proti chrípke, ktoré bežne absolvujú aj deti.
Formaldehyd či hliník
Ďalšou nebezpečnou očkovacou látkou je formaldehyd (formalín). Býva základom pre výrobu farbív, lepidiel či lakov. Spôsobuje u ľudí alergie, astmu, atopický ekzém, bolesti hlavy či dokonca zápal stredného ucha; je to známy karcinogén. Najčastejšie býva súčasťou vakcín proti chrípke, ale aj proti tetanu či čiernemu kašľu. Fetálne teľacie sérum alebo bravčová želatína – to neznie dvakrát poeticky, čo poviete? A čo ešte, keď vám povieme, že bývajú súčasťou očkovacích látok?
Aj toľko spomínaný hliník býva využívaný ako pomocná látka (takzvaný adjuvent) vakcín. Má za úlohu zvýšiť účinok hlavnej zložky očkovacej látky. Ide však o neurotoxín, čiže preukázateľne ničí nervové bunky. Spôsobuje Alzheimerovu chorobu a demenciu. Bežne a v hojnom množstve sa nachádza aj v detských vakcínach.
Inšpiruj sa: Ako odstrániť vodný kameň či iné nečistoty? Skús tento trik!
Glutamát alebo 2-fenoxyetanol
Ďalšou z pomocných látok vakcín je glutamát, ktorý preukázateľne poškodzuje zrak. Fenoxyetanol – áno, aj táto súčasť nemrznúcich zmesí do auta, nám býva servírovaná v podobe očkovacej látky. Takto by sme mohli menovať donekonečna, žiaľ. Preto na záver aspoň v skratke spomenieme ďalšie pomocné látky, ktoré obsahujú bežné vakcíny pre deti či dospelých a o ktorých je všeobecne známe, že sú viac či menej nebezpečné, rizikové a toxické: neomycín, glycerín, skvalén, zvyšky ľudských buniek z potrateného plodu, iné látky ľudského alebo zvieracieho pôvodu či polyoxyetylén.
A čo vy a očkovanie?
Týmto sa však zoznam látok, ktoré môžu a vyvolávajú poškodenia organizmu rôzneho druhu, ani zďaleka nekončí... Na druhej strane, mnohé z nebezpečných látok bývajú z vakcín priebežne „škrtané“, prípadne nahrádzané inými a rovnako tak sťahované z predaja. Tým vás však v žiadnom prípade nehodláme posunúť do skupiny večných odporcov očkovacích látok.
Je však dôležité vedieť, čo obsahuje látka, ktorá je určená na pomoc vášmu zdraviu, preto sa nebojte pýtať a informovať u svojho lekára o všetkom, čo vás zaujíma, pretože sa vás to týka. Každý dobrý lekár (pre ktorého je jeho práca poslaním a nie honbou za spoločným ziskom tak jeho ako aj farmaceutických dílerov) by totiž mal mať nielen vedomosť, ale aj čas a chuť podrobne vás informovať o tom, čo ktorá vakcína obsahuje a aké sú jej možné vedľajšie účinky.