Ak sa po noci zobudíte s myšlienkou na pekný sen, ktorý sa vám sníval, môže ísť o skvelý štart do nového dňa. Keď vás však počas spánku potrápila nočná mora, desivá predstava vás prenasleduje ešte dlhú dobu.
Voľný pád, únos či ohavné monštrum – to všetko sa veľmi často objavuje v našich snoch. Nočné mory teda skutočne nie sú ničím príjemným.
Ak sa dlhodobo opakujú, môžu vplývať až na psychiku človeka. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú najčastejšie príčiny nočných môr. Dá sa so zlými snami vôbec bojovať?
Čo je vlastne sen a nočná mora?
Sen je akýsi súbor či reťazec najrozličnejších obrazových, zvukových aj iných zmyslových vnemov, ktoré sa vytvárajú v mozgu človeka počas spánku. U zvierat sa snívanie líši podľa druhu. V minulosti ľudia verili, že zážitky, ktoré v noci pri oddychu prežili, predpovedajú budúcnosť. Iní zase boli presvedčení, že v snoch dostávajú odkazy od Boha. Dnes sa už sny vykladajú rôznymi spôsobmi, veľakrát podľa toho, čo konkrétne sa dotyčnému snívalo. Existuje i vedecká disciplína, oneirológia, ktorá sa zaoberá výskumom sna. Ľudia počas spánku zažívajú zvyčajne hneď niekoľko odlišných snov.
Podľa vedcov všetci snívame približne rovnako často. Najviac snov, ktoré si aj dokážeme po zobudení zapamätať, sa objavuje v priebehu fázy REM. Deje, ktoré počas sna prebiehajú, sú zväčša neuskutočniteľné alebo málo pravdepodobné, a najmä nekontrolovateľné. Známe je však i bdelé snívanie, alebo tiež lucidné či vedomé, pri ktorom si človek uvedomuje, že sa nachádza v sne. Výsledkom toho je oveľa jasnejší snový zážitok, pri ktorom je niekedy jedinec dokonca schopný ovládať obsah sna. Taktiež poznáme i desivé sny, známe ako nočné mory, ktoré často odzrkadľuje najväčší strach a hrôzy jedinca.
Pozri aj: Domáce hnojivo na kvety: S týmto ti kvety porastú raz-dva!
Prečo nás trápia nočné mory?
V tejto oblasti prebehlo a stále prebieha množstvo výskumov. Vedci však na niektoré otázky ohľadom zlých snov, ich významu či príčin stále nevedia jednoznačne odpovedať. Doteraz však prišli k mnohým zaujímavým záverom. Nedávno bolo zistené, že existuje súvislosť medzi dĺžkou spánku a možnosťou výskytu nočných môr. Rôzne sny totiž najčastejšie prichádzajú počas fázy REM, ktorá je posledná a najdlhšia. Je potvrdené, že čím dlhšie človek spí, tým je aj vyššia pravdepodobnosť, že sa objaví škaredý sen. Častejší výskyt nočných môr však môže človeka upozorňovať aj na to, že jeho telo trpí nedostatkom spánku.
Taktiež je potrebné spomenúť fakt, že sny sa tvoria v našom podvedomí. To znamená, že sa v nich mnohokrát objavujú práve javy, ktoré sa snažíme vytlačiť z mysle. V sne sa môžu odzrkadľovať najväčšie obavy a strach človeka. Frekvenciu zlých snov ovplyvňuje aj každodenné prežívanie. Nočné mory sa objavujú častejšie, ak ste v silnom stresovom období, máte rôzne problémy, preťažujete svoje fyzické sily alebo ste prežili traumatizujúci či negatívny emočný zážitok. Zlé sny sú niekedy vyvolávané aj liekmi, najmä na vysoký krvný tlak či proti psychickým ochoreniam, alebo konzumáciou ťažkých jedál pred spaním. Nočné mory údajne tiež môžu byť predzvesťou migrény.
Dá sa s nimi bojovať?
Ak sa nepekný sen objaví raz za pár mesiacov, asi si z toho nikto veľkú hlavu nerobí. Takýto občasný problém sa zvyčajne spája len s menšou únavou, podráždením či zhoršenou náladou. Komplikácia nastáva, ak sa nočné mory objavujú príliš často. Z dlhodobého hľadiska to vedie k problémom so spánkom či srdcom, permanentnej únave a vyústiť to dokonca môže až do psychických problémov. Ak sa chcete nočných môr zbaviť, najlepšie je odhaliť ich príčinu. Keď sa nabudúce strhnete zo sna, skúste ho analyzovať. Ako sme už zmienili vyššie, sny sú často odrazom našich problémov a strachu. Možno je práve vhodný čas postaviť sa tomu čelom a vyriešiť všetky potrebné záležitosti, zbaviť sa stresu či napraviť vzťahy.
Váš spánok ovplyvňuje aj miesto, kde spíte. Zabezpečte, aby sa vám spalo pohodlne a aby bola teplota v miestnosti ideálna. Nezaťažujte svoje telo pred spaním nezdravými, mastnými, pikantnými či veľmi sladkými jedlami. Ak nočné mory spôsobil nejaký hororový či katastrofický film, nabudúce sa tomu pred spánkom radšej vyhnite. Skvelou pomôckou na boj proti zlým snom je aj autosugescia. Tesne pred spaním si opakujte, že sa vám budú snívať len pekné sny. Dôležité je navodiť príjemný pocit, ktorý by mal byť následne pociťovaní aj v spánku. Táto sugescia by sa mala zapísať do podvedomia a prejaviť vo sne. Ak máte podozrenie, že za nočnými morami stoja lieky, ktoré dlhodobo užívate, konzultujte tento problém s lekárom.
Odporúčame: Čo sa môže recyklovať a čo nie? Pravdepodobne nevieš o všetkom!