Vlhkosť, nepríjemný zápach či tvorba plesní a baktérií? Toto všetko môže byť jednoducho výsledkom zlej starostlivosti o priestory vašej kúpeľne.
Vetranie a čistenie kúpeľne je alfou a omegou hygieny. Množstvo žien na to zabúda, ale v kúpeľni sa plesniam a baktériám darí najlepšie, ak jej venujete na upratovanie len jeden deň. Ako to urobiť správne?
Ako môžu plesne ohroziť vaše zdravie?
Plesne môžu vyvolať množstvo alergických reakcií, ale aj reumatických ochorení. Medzi časté prejavy alergií patrí podráždenie kože a zápaly dýchacích ciest (opakované), v niektorých prípadoch môže prísť až k astmatickým prejavom. Vlhké prostredie, ktoré je rajom pre vznik plesní, je ideálne na rozmnožovanie roztočov v domácnostiach. Ich prítomnosť môže tiež vplývať na alergické ochorenia a dokonca ich zhoršovať.
Zaujme ťa: Recept na kávu s maslom a MCT olejom ti zmení život v zdravší!
Vetrať, vetrať, a ešte raz, vetrať!
Každá kúpeľňa potrebuje vetranie. Kúpeľne v bytovkách sú väčšinou bez okien, a preto je dôležité v takýchto typoch kúpeľní nainštalovať ventilátor. Odporúčame vám zapínať ho pokaždé, keď sa sprchujete alebo kúpete. Dôležité je nechať ho zapnutý, až kým nezmizne para. Pokiaľ ho nebudete zapínať, nepomôžu vám ani najsilnejšie čističe proti plesniam. Jednoducho vlhkosť, ktorá v kúpeľni po sprchovaní zostáva je rajom pre plesne.
Plesne sa najčastejšie tvoria na silikonových tesneniach, v oblasti dverí sprchovacích kútov, na umývadlách, ale aj na stenách. Sú ešte dva spôsoby ako zamedziť tvorbe plesní. Po sprchovaní či kúpaní všetky miesta, v ktorých sa najčastejšie tvorí pleseň jednoducho utrieť dosucha. Druhý spôsob je použitie prístroja na pohlcovanie nadmernej vlhkosti.
Odporúčame: Jesenný makeup tutoriál s novinkami od GOSH Copenhagen
Čistenie kúpeľne
Na plesne používajte prípravky špeciálne určené na ich odstraňovanie. Prípravok je potrebné nastriekať na miesta výskytu plesní a nechať pôsobiť minimálne 20 minút. Ak je pleseň na rozľahlejších miestach, nanášanie treba zopakovať. Po zlikvidovaní plesne stačí povrch opláchnuť vodou a osušiť ho.
Keby ste pleseň oškrabovali pred nanesením prípravku „zasucha", mohla by sa vzduchom šíriť ďalej, a časom by sa objavila znovu na iných miestach. Prípravok proti plesniam je skvelým pomocníkom, pretože je schopný dostať sa do pórov silikónu či do škárovacej hmoty a zárodky ničí do hĺbky.
Vyskúšaj: Chutné jesenné menu z hurmikaki. Tieto recepty musíš vyskúšať!