Kolobeh bežného života je nezastaviteľný. Práca, domáce práce, prípadne ďalšie aktivity a niekedy nám nezostane čas na to najdôležitejšie – stráviť pekné chvíle so svojimi najbližšími. Keď hovoríme o najbližších, myslíme najmä vaše deti, pretože tie potrebujú najviac pozornosti a lásky. Podľa psychológov je trávenie spoločného času s deťmi každý deň kľúčové k tomu, aby ste si do budúcna vytvorili nerozlučný vzťah. Zistite, čo je 3-minútové pravidlo a ako by ste tento čas mali spoločne stráviť!
Zastaviť sa oplatí
Všetko, čo robíme, robíme pre svoje rodiny. Aj to, že chodíme do práce a naháňame sa za úspechom, často pramení z toho, že sa snažíme zabezpečiť rodinu, aby jej nič nechýbalo a mala sa dobre. Tu je však dôležité určiť hranice a na chvíľu sa pozastaviť, aj keď to budú len 3 minúty. Tieto krátke 3 minúty môžu znamenať to, či si so svojím dieťaťom vytvoríte pekný a pevný vzťah alebo nie. A povedzme si úprimne, ktorý rodič by taký nechcel?
Pozri aj: Zavinovačky pre bábätká: Aké sú ich najväčšie výhody a nevýhody?
Zbližovacie aktivity
Čo stihnete za 3 minúty? Za tento čas nenavaríte večeru ani neupracete celý byt. Využiť by ste ich však mali každý jeden deň na zbližovanie sa so svojím dieťaťom, či už v predškolskom alebo školskom veku. Ide o to, aby ste si na tieto tri minúty sadli oproti sebe, objímali sa a rozprávali sa o tom, čo sa dialo v ten deň vo chvíľach, keď ste spolu práve neboli. Pozor, nenechajte sa odradiť známou odpoveďou väčšiny detí, že sa v podstate nič neudialo. Určite vám má čo porozprávať, len to chce čas, zvyknúť si na takýto druh komunikácie.
Odložte mobily
Počas tejto chvíle, ktorá sa pokojne môže z 3 minút predĺžiť na dlhší čas, sa venujte iba svojmu dieťaťu a pokojne si s ním sadnite k takejto aktivite obaja rodičia oddelene. Odložte mobily, stres aj prácu a sústreďte sa iba na budovanie vášho spoločného vzťahu. Ďalším dôležitým bodom je, aby boli počas tohto zbližovania sa vaše oči na rovnakej úrovni a aj to, aby ste dieťa pozorne počúvali. V tomto rozhovore ste rovnocenní a vaše dieťa sa nikdy nesmie cítiť ako menejcenné alebo jeho denné aktivity nesmiete ohodnotiť ako menej dôležité ako tie vaše. Ak si nakoniec z tohto krátkeho rituálu vytvoríte spoločnú dennú aktivitu, vaše dieťa sa vám začne viac zverovať a zamedzíte tým tomu, že si bude v budúcnosti nechávať veci pre seba.