Skleník v záhrade vie takmer každému záhradkárovi pravidelne vyčarovať úsmev na tvári.
Je to najmä skorou úrodou, ktorú mnohí záhradkári majú aj o pár mesiacov skôr ako obyčajní pestovatelia.
Počasie býva veľmi nevyspytateľné, a preto je skleník výborným riešením ako sa vyhnúť práve problémom s mrazivými nocami.
Správny výber miesta
Pri umiestňovaní skleníka by ste mali mať na pamäti, že potrebuje čo najviac slnečných lúčov. Ak budete potrebovať menej svetla, dokážete ho znížiť žalúziami alebo dekami, ale opačný problém vyriešite ťažko. Taktiež je dôležité postaviť ho na záveterné miesto, ktoré nebude pod veľkým tlakom vetra, ktorý by mohol skleník priveľmi ochladzovať.
Odporúčame prečítať: Urobte zo svojej záhrady miesto pre oddych
Vybrať si ten správny
V dnešnej dobe nájdete na trhu niekoľko desiatok veľkostí a druhov skleníkov. Pri výbere by ste mali zhodnotiť, aký druh skleníka je pre vás najideálnejší a vybrať veľkosť, ktorá bude zodpovedať vašim pestovateľským plánom.
Hliníkové skleníky majú ľahkú konštrukciu, ktorá nehrdzavie. Sú odolné voči vetru a na ich výplň sa používa polykarbonát. Pozinkované skleníky majú na rozdiel od hliníkových sklenenú výplň a ich konštrukcia býva mohutnejšia. Konštrukcia polykarbonátových skleníkov je väčšinou zinkovaný plech, ktorý vytvára pevnú stavbu skleníka.
Odporúčame prečítať: Ako si zútulniť balkón
Výhody skleníka
Jedna z hlavných výhod skleníka je možnosť pestovania zeleniny takmer počas celého roka. Môžete si dopestovať šaláty, uhorky, paradajky a taktiež veľké množstvo byliniek či okrasných rastlín. Vďaka ideálnym podmienkam bude vaša úroda väčšia a vy sa tak môžete pochváliť svojimi pestovateľskými schopnosťami.
Mať čerstvú zeleninu zo záhrady počas celého roka je sen každého záhradkára a postavením skleníka si ho môžete splniť. Nezabudnite však zvážiť, či máte dostatočné množstvo chuti a energie venovať sa pestovaniu zeleniny v skleníku, pretože o rastliny je potrebné starať sa denne.
Odporúčame prečítať: Nie všetky "éčka" sú škodlivé
www.thinkstockphotos.com