Naša pamäť je životne dôležitou súčasťou nášho života. Vďaka nej si uvedomujeme kto sme, pamätáme si ľudí, zážitky a všetky životné udalosti, ktoré formujú našu osobnosť.
Pamäť nám umožňuje uchovávať informácie a využiť ich vtedy, keď ich potrebujeme.
Pravidelným trénovaním pamäti si dokážeme rýchlejšie spomenúť a lepšie si zapamätať veci.
Ak nemá pamäť dostatok vonkajších podnetov na spracovanie a následne zapamätanie, môže zlenivieť. To znamená, že človek si ťažšie spomína na údaje a rôzne informácie. Počas života sa však človek neustále učí a núti pamäť k spracovaniu množstva nových informácií. Najskôr je to učivo v školách, potom požiadavky v zamestnaní a množstvo činností, pri ktorých je nutné využívať túto časť mozgu. V knihe Tréning pamäti od Angeliky Tiefenbacher je spomínaných niekoľko techník, ktoré sa trénovaním mozgu zaoberajú.
Odporúčame prečítať: Spoločenská etiketa - ako si neurobiť hanbu?
Ako si zapamätať čísla
V dnešnej modernej dobe môžete všetky číselné údaje pohodlne naťukať do svojich mobilných telefónov či tabletov a nezaťažovať si nimi hlavu. To však vedie k zleniveniu našej pamäti, a tomu sa chceme vyhnúť. Preto sa snažte nespoliehať sa na umelú inteligenciu, ale na seba.
Čísla náš mozog spracúva ľavou mozgovou hemisférou. Ak zapojíte pri zapamätávaní aj pravú hemisféru, čísla sa zapíšu lepšie do dlhodobej pamäte a ľahšie si ich neskôr vybavíte. V praxi to znamená, že čísla, ktoré si chcete zapamätať si spojíte s číslami, ktoré poznáte.
Napríklad dátum vášho narodenia, deň svadby, váš vek. Ďalšia metóda je zapamätanie si dlhšieho čísla podľa rytmu, ktorý sa vám na neho hodí. Napríklad 742 58 65 74. Ak si dobre zapamätáte rytmus vyslovovaných čísel, lepšie si na neho neskôr spomeniete.
Odporúčame prečítať: Čo znamenajú hviezdičky v hodnotení hotelov?
Ako si zapamätať mená
Spoznávanie nových ľudí a zapamätanie si ich mien je pre mnohých z nás takmer nesplniteľnou úlohou. Pri predstavovaní sa sústreďujeme na prvý dojem, sme nervózni a meno zabudneme pár sekúnd po zoznámení.
Skvelým trikom je po predstavení osoby zopakovať jej meno. Napríklad: "Dobrý deň, ja som Andrej." "Dobrý deň Andrej, teší ma, že vás spoznávam." Pri vyslovení mena si ho váš mozog spojí s danou osobou a vy si ho lepšie zapamätáte. Takto si dokážete pomocou rôznych metód uľahčiť život a naučiť svoju pamäť pracovať lepšie.
Odporúčame prečítať: Skvelých 5 tipov, aby ste na fotkách vyzerali dobre
www.thinkstockphotos.com