Medzi najpoužívanejšie huby v našich kuchyniach patria šampiňóny, najmä pre ich dostupnosť v obchodoch počas celého roka.
Rovnako ako pri iných potravinách, aj pri šampiňónoch určite oceníte, ak si môžete vychutnať svoje vlastné vypestované hríby. A zvládne to naozaj každý.
Jedlo vegetariánov
Šampiňóny sú bohaté na bielkoviny, vitamíny B a majú vyšší obsah draslíka a biologicky aktívnych látok. Pomáhajú znižovať hladinu krvného cukru a sú vynikajúcou náhradou za mäsité pokrmy. Obľubujú ich najmä vegetariáni, no hodia sa aj ako príloha k mäsu.
Šampiňónový substrát
Na pestovanie šampiňónov je potrebné si zaobstarať šampiňónový substrát, ktorý kúpite v každom väčšom záhradkárstve. Tento substrát sa zvyčajne predáva vo forme lisovanej kocky a v balení nájdete aj vrecko so zeminou. Prvé šampiňóny môžete zbierať asi po 4 týždňoch a z jedného balenia môžete očakávať aj 5 úrodných vĺn.
Odporúčame prečítať: Oslaďte si život javorovým sirupom
Postup pri sadení
Substrát najskôr uskladnite v teplom prostredí, kde sa teplota pohybuje od 20 – 24 stupňoch. Pri tejto teplote za približne 20 dní je substrát prerastený a vonia po hríboch. Igelit na kocke orežte z vrchnej časti a pokryte zeminou, ktorá bola pribalená k substrátu. Povrch dobre urovnajte.
Zemina musí byť po celý čas pestovania dostatočne vlhká. Pravidelne ju preto polievajte a kontrolujte teplotu, ktorá by mala mať okolo 25 stupňov. Tento proces trvá približne 10 dní. Keď podhubie prerastie zeminu, je čas preniesť substrát do chladnejšej miestnosti s teplotou okolo 14 – 18 stupňov.
Po niekoľkých dňoch sa objavia prvé šampiňóny. Keď vyzbierate všetku úrodu, tento proces môžete opakovať a tešiť sa tak z doma vypestovaných šampiňónov. Treba len trochu trpezlivosti.
Odporúčame prečítať: Solíme veľa, prečo je to nezdravé?
www.thinkstockphotos.com