Vyrážky na vagíne: Prečo sa vytvárajú a ako sa ich zbaviť?

Tí z nás, ktorí už niekedy v živote zažili akné, vedia, že pupienky sa neobmedzujú len na to, aby vyrastali na našich tvárach a robili tam neplechu. Vyrážky na vagíne ženy niekedy považujú za alarmujúce a utekajú s tým rýchlo k lekárovi. Pritom je to zbytočné. Niekedy totiž stačí zmeniť pár drobných zlozvykov a vaša „kamarátka" bude opäť v poriadku.

Hruď, stehná, chrbát a, áno, dokonca aj vagína. Aj na takom mieste sa môžu objaviť. Našťastie to nie je zvyčajne dôvod na obavy, pretože tieto pupáčiky sa určite nepresunú nižšie. Ako sa ich ale zbaviť?

Infekcie pohlavných orgánov a sexuálne prenosné choroby - prečo si na to treba dávať pozor?

Infekcie pohlavných orgánov a sexuálne prenosné choroby sú vážnym problémom, ktorý sa týka mnohých ľudí po celom svete. Medzi pohlavne prenosné ochorenia a pohlavné choroby patria napríklad genitálny herpes, hnisavé vyrážky, herpes vírus, syfilis, hpv vírus, chlamýdiová infekcia. Je dôležité si na ne dávať pozor a chrániť sa pred nimi z viacerých dôvodov.

  • Po prvé, tieto choroby môžu spôsobiť závažné zdravotné problémy. Niektoré z nich môžu byť veľmi ťažké na liečbu a môžu viesť až k neplodnosti, závažným infekciám alebo dokonca k úmrtiu. Preto je dôležité chrániť sa a vyhýbať sa rizikovému správaniu, ktoré by mohlo viesť k takýmto chorobám.
  • Ďalším dôležitým dôvodom je ochrana svojho partnera. Ak máte sex s niekým, kto je infikovaný sexuálne prenosnou chorobou a vy sa nechránite, existuje veľké riziko, že sa nakazíte aj vy. Preto je dôležité chrániť aj seba a svojho partnera používaním ochranných prostriedkov, ako sú prezervatívy.
  • Okrem toho, sexuálne prenosné choroby môžu mať aj emocionálne dôsledky. Môžu spôsobiť stres, úzkosť a pocit hanby, ktoré môžu ovplyvniť vaše fyzické aj emocionálne zdravie. Preto je dôležité byť informovaný o rizikách a ochranných opatreniach a chrániť sa pred týmito chorobami.

V konečnom dôsledku je prevencia lepšia ako liečba. Preto je dôležité dbať na preventívne opatrenia, ako je používanie prezervatívov (nemať nechránený pohlavný styk), pravidelné testovanie a nadväzovanie zdravých vzťahov. Nezabúdajme, že naše zdravie je našou najväčšou hodnotou a je dôležité ho chrániť a dbať oň. Pohlavne prenosné choroby sú nebezpečné, pričom liečiť pohlavne prenosné choroby je náročné. Liečba vagíny, liečba genitálií, liečba mykózy, mykotická infekcia, vaginálny výtok či iné gynekologické ochorenia sú mimoriadne nepríjemné a ich liečba si často vyžaduje veľmi dlhý čas.

1. Zabudnite na vosk

Odstraňovanie chĺpkov je často páchateľom v prípade vzniku pupienkov na intímnych miestach. Naša pokožka je totiž denne pokrytá baktériami. Voskovanie vám rozdráždi pokožku a okrem vzniku vyrážok tak riskujete aj folikulitídu či zápal vlasových folikulov. Pri raste nových chĺpkov sa totiž baktérie ľahšie dostanú do pokožky a ta-dá, vyrážky sú na svete.

Svrbenie pohlavných orgánov a príčiny svrbenia pošvy

Okrem voskovania však svoju pokožku vystavujete riziku aj pri holení obyčajnou žiletkou. Pri holení totiž robíte malé rezy do pokožky, ktoré môžu z vonkajšieho prostredia skutočne priniesť najrôznejšie baktérie. Takže namiesto vzniku vyrážky z baktérií na koži získate vyrážku z baktérií nachádzajúcich sa na holiacom strojčeku alebo žiletke.

Liečba svrbenia + domáca liečba svrbenia pošvy - ako na to?

Liečba svrbenia pošvy závisí na príčine, ktorá ho spôsobuje.

  • Ak je svrbenie spôsobené infekciou, ako napríklad kvasinková infekcia, lekár môže predpísať antimykotiká alebo antifungálne lieky na perorálne užitie alebo vaginálne čípky.
  • Ak je svrbenie spôsobené alergickou reakciou, lekár môže odporučiť antihistaminiká alebo kortikosteroidné krémy na lokálne použitie na zníženie svrbenia a zápalu.
  • Je tiež dôležité dodržiavať správnu hygienu pošvy, používať neperfumované mydlo a telové gély, nosiť bavlnené spodnú bielizeň a vyvarovať sa používaniu príliš tesných oblečenie.

Ak trpíte nevysvetliteľným svrbením pošvy, je dôležité navštíviť lekára, aby zistil príčinu a predpísal vhodnú liečbu. Svrbenie pošvy nemusí byť len nepríjemným symptómom, ale môže byť aj príznakom závažného zdravotného problému, preto je dôležité nezanedbávať ho a vyhľadať odbornú pomoc.

odstraňovanie chĺpkov

Zdroj: Shutterstock®

2. Preč s parfémami

Zakaždým, keď sa spotíte, vytvárate úrodnú pôdu pre baktérie. Potenie totiž vedie k vzniku vyrážok na akomkoľvek mieste. Jedným zo spôsobov, ako im predísť, je dôkladná hygiena. Najmä po cvičení alebo akejkoľvek väčšej fyzickej aktivite by ste sa mali poriadne osprchovať.

Nepoužívajte však na svoju intímnu oblasť klasické parfumované sprchové gély, ale radšej siahnite po intímnych jemných mydlách.

Pozri aj: Trápi vás vaginálna mykóza? Zbavte sa jej účinnými radami!

intímna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

3. Tesná bielizeň nie je najlepšou voľbou

Nosenie tesnej a nekvalitnej spodnej bielizne môže určite viesť k vzniku vaginálneho akné, pretože zachytáva a kumuluje vlhkosť. Voľné a priedušné oblečenie znižuje množstvo potenia, a tak sa nám v intímnych oblastiach zbytočne nemastí pokožka. 

Našťastie existuje veľa spôsobov, ako môžete zabrániť vzniku vaginálneho akné. Pri väčších problémoch je potrebné predpísať antibiotiká a následne treba zvoliť vhodnú bielizeň, kozmetiku a v práčke poriadne preprať všetku spodnú bielizeň. Najlepšie je prevariť ho, aby ste zabránili neustálemu prenášaniu baktérií.

Kedy navštíviť gynekológa?

Samozrejme, nie je vyrážka ako vyrážka. Preto pri prvom podozrení na niečo vážnejšie určite navštívte svojho gynekológa. Totižto, niekedy môže ísť aj o pohlavne prenosné ochorenie (syfilis, svrab, herpes,...), čo už rozhodne je potrebné posúdiť odborníkom a nasadiť správnu liečbu. Niekedy však môže vyrážka na vagína mať príčinu v ochorení, akým je psoriáza. Samozrejme, nie je to úplne bežné, ale stať sa to môže. 

Návštevu gynekológa neodkladajte v týchto prípadoch: 

  • opuch a začervenanie vonkajších pohlavných orgánov,

  • bolestivé vyrážky alebo vriedky na pohlavných orgánoch,
  • abnormálny výtok,
  • zápach intímnych partií,
  • bolesť pri pohlavnom styku,
  • krvácanie mimo menštruačného cyklu,
  • vymiznutie menštruácie.

Aktualizovaný článok: 28.04.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

9 komentárov

Milka Damašková

Milka Damašková

01.09.2017 01:08

Móda nemusí byť vždy len naším priateľom....aj čo sa týka bielizne- nič lepšie ako bavlnené nohavičky ešte nevymysleli...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

01.09.2017 08:41

presne tak niekedy si za zo mozeme sami... zreba sa uz dopredu vyvarovat takymto neprijemnostiam... a nie potim uz plakat nad rozliiatym mliekom

Vaše meno:

benynka

benynka

01.09.2017 08:51

dnes už aj bavlnené nohavičky vedia ušiť tak aby boli sexi, len ich je pomenej

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

02.09.2017 12:08

presne tak, niet nad bavlnu a nie umelinu aby narobila neplechu

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

02.09.2017 23:12

ja už tiež hovorím v prvom rade pohodlie až potom moda

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

24.09.2017 22:56

Veľmi záleží od žiletky ;)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.12.2017 18:33

v prvom rade bavlnená bieizeň a jemný prací prostriedok

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.12.2017 13:35

Našťastie nepoznám tento problém

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.09.2023 06:21

Niekedy naozaj stačí zmeniť pár drobných zlozvykov.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.