Viete, prečo jesť paradajky hoci aj každý deň? To vám prezradíme v nasledujúcom článku. V súvislosti s rajčinami často prichádza otázka, či ich radíme medzi zeleninu alebo sú naopak ovocím. Nech sa prikloníme ku ktorejkoľvek odpovedi, dôležitejšie je, že ide o veľmi zdravý plod plný vitamínov, minerálov a ďalších cenných látok.
Rajčiak jedlý, čo je rastlina z čeľade ľuľkovité, pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a do Európy sa údajne dostal v 15. storočí. Dnes sú rajčiny v našom podnebnom pásme pestované úplne bežne a tieto chutné červené plody je možné zazrieť takmer v každej záhradke. A prečo by mali byť i bežnou súčasťou našich jedálničkov? Majú totiž množstvo blahodarných účinkov na ľudský organizmus, o ktorých sa viac dozviete v tomto článku!
Pozri aj: Poznáš účinky mrkvy? Toto je 5 dôvodov, prečo ju jesť pravidelne!
1. Sú zdrojom protirakovinového lykopénu
Chutné rajčiny predstavujú skvelú prevenciu pred mnohými druhmi rakoviny. Patria totiž medzi najznámejšie a najlepšie zdroje cenného lykopénu. Toto prírodné farbivo dokáže vplývať na zníženie rizika vzniku rakoviny žalúdka i hrubého čreva. Rovnako preventívne pôsobí aj proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Náš organizmus však vie lykopén lepšie získať z tepelne upravených rajčín. Pripravte si z nich preto chutné lečo, omáčku k cestovinám či domáci pretlak. Lykopén sa navyše ľahšie vstrebáva s pomocou zdravých tukov.
2. Doplnia vitamín C
Paradajky sa jednoznačne oplatí konzumovať i v surovom stave. Takéto sú totiž skvelým, zdrojom vitamínu C, ktorý je na tepelnú úpravu veľmi citlivý. Už jedna stredne veľká rajčina môže do organizmu dodať pokojne až 30 percent odporúčanej dennej dávky spomínaného vitamínu. Okrem toho je táto zelenina i skvelým zdrojom kyseliny listovej a ďalších vitamínov skupiny B aj draslíka a fosforu.
3. Podporujú dobrý stav pokožky
Tieto chutné červené plody blahodarne vplývajú aj na stav pokožky. Vďaka obsahu antioxidantov zabraňujú jej predčasnému starnutiu a podporujú obnovu buniek. Taktiež sú zdrojom betakaroténu, ktorý napomáha pokožku chrániť pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Paradajky však nepôsobia na kožu len zvnútra, ale i zvonka. Sú totižto skvelou ingredienciou do domácich pleťových masiek. Pleti dodajú svieži a mladistvý vzhľad a zatočia s nedokonalosťami.
4. Znižujú cholesterol
Ak vás trápi vysoký cholesterol, rajčiny by vo vašom jedálničku nemali chýbať. Nápomocné sú nielen pri regulácii vysokej úrovne škodlivého cholesterolu, ale i hladiny krvného tlaku. Vďaka tomu predstavujú obľúbené paradajky skvelú prevenciu pred srdcovými ochoreniami, napríklad aterosklerózou, ktorá je v dnešnej dobe čoraz väčším strašiakom. Okrem toho tiež podporujú činnosť pečene, prečisťujú krv a majú močopudné účinky, vďaka čomu napomáhajú regulovať vodu v organizme.
5. Sú nápomocné pri diéte
Rajčiny sú dokonalou potravinou aj pri rozličných diétach, respektíve dokážu byť veľmi nápomocné pri snahe upraviť si váhu. Stogramová porcia paradajok totiž obsahuje len okolo 20 kcal. Navyše sú z veľkej časti tvorené len vodou a malé percento predstavujú i sacharidy a vláknina. Pri ich konzumácii sa teda rozhodne brzdiť nemusíte. Vďaka obsahu vlákniny rajčiny navyše podporujú dobré trávenie. Vplývajú na peristaltiku čriev aj vylučovanie žalúdočných štiav.
Odporúčame: Antibiotiká: Tieto chyby pri ich užívaní nikdy nerob!