O pravidelnom vyprázdňovaní sa bežne nerozprávame. A aj keď vieme, že je potrebné, častokrát sa nad ním veľmi nezamýšľame, prípadne si ho rovno zaraďujeme do kategórie viac menej tabu. Avšak, zbystriť by sme mali pozornosť už vtedy, keď naše hrubé črevo jednoducho ráno nefunguje, nevie sa naštartovať, alebo častejšie trpí zápchou.
Prečistenie hrubého čreva a teda pravidelná a zdravá stolica sú dôležité z viacerých hľadísk a všetky smerujú k jednému – k nášmu zdraviu. Zlé, či nedostatočné fungovanie hrubého čreva totiž rovná sa črevo zanesené, čo skôr neskôr začne spôsobovať zdravotné problémy. Medzi tie naozaj rizikové patrí aj rakovina hrubého čreva.
Hrubé črevo je potrebné dôkladne prečistiť aj kvôli toxínom, ktoré sa v ňom inak nachádzajú. Vďaka ktorým potravinám je zabezpečená prirodzená očista čriev? Pomôcť vám s tým môžu tieto 4 potraviny.
Odporúčame prečítať: Nechcete piť kávu? Vyskúšajte čaj maté
TOP potraviny na prečistenie hrubého čreva:
1. Chia a ľanové semienka
Ideálne ľanové a chia semienka. Tie totiž majú skvelú schopnosť prejsť našim hrubým črevom tak, že so sebou vezmú aj látky, nečistoty a škodliviny, ktoré sa črevného prostredia držia „zubami, nechtami“. Tvar semienka ich však stiahne zo sebou a zaručí tak kvalitnejšie prečistenie čreva.
Ľanové semienka si môžete dopriať v samostatnej podobe a počas dňa jednoducho „zobkať“, alebo si ich pridať do šalátu, jogurtu, či si ich zaobstarať priamo v pečive. Podobne fungujú aj chia semienka, s ich dávkovaním, ale opatrne, keďže na deň by ste mali prijať cca jednu lyžicu semienok.
Tiež je ich potrebné pridávať do niečoho tekutého, napríklad do jogurtu, nápoja, či do polievky. Zvýšiť by ste mali aj samotný pitný režim.
Odporúčame prečítať: Dovolenka v Toskánsku ponúka romantiku počas celého roka
2. Jablká – prírodná očista hrubého čreva
Ktoré potraviny by ešte mala obsahovať strava pre hrubé črevo? No predsa jablká, a to v každej ich podobe! Jablká sú celkovo ideálnym ovocím pre trávenie aj funkciu čriev, a to vďaka vysokému obsahu vlákniny. Jesť by ste ich mali ale najlepšie so šupkou, pod ktorou sa nachádza najviac vlákniny, aj vitamínov.
Vhodným časom pre konzumáciu jabĺk je ráno, prípadne dopoludnie, ale môžete si ich pokojne dopriať počas celého dňa. Samotný deň môžete vďaka jablkám odštartovať aj inak – ihneď po zobudení vypite pohár vlažnej vody, v ktorej rozmiešajte lyžičku jablkového octu.
Hrubé črevo vám perfektne prečistí aj čerstvá jablková šťava. Vďaka pravidelného pitiu šťavy budete mať pravidelnú stolicu, zlepší sa vám trávenie, aj fungovanie pečene.
Odporúčame prečítať: Posilňujte aj v práci
3. Zázvor
Zvykneme po ňom siahať prevažne v zimnom období, keď zo seba chceme vybiť nádchu, či sa v studených dňoch trochu zahriať. Zázvor je ale vhodný počas celého roka, a to v akejkoľvek podobe.
Zmierňuje pocity nadúvania a navracia fungovanie hrubého čreva do normálu. Pozor by si mali dať ale tehotné ženy, ktorým sa zázvor neodporúča, resp. odporúča v menšom množstve, nakoľko pomáha zmierňovať tehotenské nevoľnosti.
Ideálne je však voliť zázvor v kombinácii s ďalšími bylinkami na zmiernenie nevoľnosti, ktoré sú v tehotenstve povolené. Poprípade môžete voliť zázvorové lízanky pre tehotné, ktoré si môžete samé vyrobiť alebo kúpiť priamo v lekárni.
Odporúčame prečítať: Preložte si mužskú reč - časť I.
4. Aloe vera
Vedeli ste o tom, že prírodná očista čriev môže byť podporená aj pomocou známej rastlinky Aloe vera? Jej detoxikačné účinky sú všeobecne známe. Aloe vera obsahuje tiež množstvo antioxidantov a využíva sa ako prevencia, ale tiež pomocník v boji s viacerými ochoreniami. Pozitívne vplýva aj na hrubé črevo, odstraňuje zápchu aj hnačku, upravuje stolicu, prečisťuje telo od toxínov a posilňuje celkovú imunitu tela.
Užívanie Aloe vera vie dokonca zlepšiť aj kožné problémy, a dodať telu novú energiu. Do čerstvého Aloe vera gélu môžete pridať citrónovú šťavu a počas dňa popíjať.
Ďalšie tipy, ako podporiť zdravé črevá:
-
Vyvážená strava bohatá na vlákninu: Konzumácia potravín bohatých na vlákninu, ako sú celozrnné produkty, ovocie, zelenina a strukoviny, pomáha udržiavať dobrú črevnú funkciu a podporuje rast prospešných črevných baktérií. Dostatok vlákniny je zásadný pre zdravie čriev a dokáže minimalizovať mnohé tráviace ťažkosti. Skvelé je aj psyllium, ktoré dodá telu veľké množstvo vlákniny.
-
Probiotiká a fermentované potraviny: Fermentované potraviny ako biely jogurt, kefír, kimči, a kvasená zelenina sú prirodzenými zdrojmi probiotík, ktoré môžu prispieť k zdraviu črevnej mikroflóry.
-
Dostatočný príjem tekutín: Hydratácia je dôležitá pre udržanie zdravia čriev. Pitie dostatočného množstva vody pomáha udržiavať črevnú sliznicu zdravú a podporuje pravidelné vyprázdňovanie.
-
Limitujte príjem spracovaných potravín a cukrov: Spracované potraviny a vysoký príjem cukrov môžu negatívne ovplyvniť črevnú mikroflóru a prispieť k zápalovým stavom.
-
Pravidelná fyzická aktivita: Cvičenie nie len že podporuje celkové zdravie, ale môže tiež pozitívne ovplyvniť zloženie a aktivitu črevnej mikroflóry a tráviaci systém.
-
Znížte stres: Chronický stres môže negatívne ovplyvniť črevnú mikroflóru a bariérovú funkciu čriev. Techniky na zvládanie stresu, ako sú joga, meditácia a hlboké dýchanie, môžu pomôcť.
-
Dostatok spánku: Kvalitný spánok je dôležitý pre udržanie zdravého črevného mikrobiómu. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a zabezpečte si dostatočný a kvalitný spánok.
-
Vyhnite sa nadmernému užívaniu antibiotík: Antibiotiká môžu narušiť črevnú mikroflóru. Používajte ich len na lekársky predpis a v súlade s pokynmi.
Odporúčame tiež: Ako zatočiť so suchou pleťou v zime?
Článok aktualizovaný 9.4.2024