Leto nie je letom, kým sa v obchodoch na pultoch nezačnú objavovať prvé melóny. Melóny majú sladkú chuť a zároveň sú osviežujúce, čo počas horúcich dní padne vhod – a najmä vtedy, keď melón vytiahnete z chladničky. Dokonca ich špecifická chuť je bez pochýb obľúbená u ľudí každej vekovej kategórie.
Melóny by ste si mali obľúbiť aj z iného dôvodu než len pre jeho chuť. Účinky melónov vás totižto veľmi rýchlo presvedčia o správnosti ich konzumovania počas hlavnej melónovej sezóny. No tu sa naskytá dôležitá otázka – podľa akého kľúča si v obchodoch alebo na trhoch vyberáte melóny? Kupujete si vždy ten najväčší v nádeji, že bude aj najlepší, najzrelší a najsladší? Alebo používate overený spôsob výberu, a to klopkaním po melóne? Vďaka ich hrubej šupke je aj takým klopaním ťažké zistiť, či daný melón je skutočne ten, ktorý by mal putovať do nákupného košíka.
Odporúčame: Varenie v umývačke riadu či v práčke? Prekvapivé, čo dokážeš pripraviť v týchto spotrebičoch
Ako si vybrať najlepší melón v obchode?
Priniesť si melón z obchodu bez ochutnávky, je v podstate kupovanie mačky vo vreci. Teda v prípade, že si nekupujete len polovicu alebo štvrťku melóna, kde reálne vidíte, aký ten melón je. Ak váš obchod takúto možnosť neponúka, tak sa naučte, podľa čoho si vyberať melón v obchode.
- VEĽKOSŤ – čím väčší, tým lepší. Ale nie v tomto prípade. Tú zväčša platí, že čím je melón väčší, tým je menej sladší a zrelší. Preto sa odporúča siahať po melónoch, ktoré majú od 5 do 7 kilogramov. Zlatá stredná cesta je v tomto prípade najlepšou voľbou, pretože čím je melón väčší, tým potrebuje viac času na dozretie, čo je pri masívnej produkcii melónov niekedy nemožné.
- STONKA – pozeráte sa na stonku, keď si melón kupujete? Nie? Tak v tom prípade je to chyba. Ak ste si vybrali síce menší melón, ale má zelenú stonku, tak ho ihneď vráťte. Berte skôr ten, ktorý má vysušenú stonku (suchú a žltkastú) alebo namiesto stonky má priehlbinu. Takýto melón je dozretý a zároveň sladký.
- PÁSY – aj pohľad zvonka vám dokáže prezradiť, či je melón zrelý. Siahajte vždy po takom, ktorý má žltšie pásy na zelenej kôre. Ak je melón celý zelený, pásy na ňom sú menej viditeľné alebo sú biele, tak naň ani nepozerajte.
- KLOPANIE – áno, naše milované klopanie po melóne, ktoré využívajú viacerí z nás. Ak je po poklopaní zvuk dutý, tak je melón zrelý a pokojne si ho môžete kúpiť.
- ŠKVRNY – posledným spôsobom, ako si vybrať zrelý melón, je jeho vzhľad. Ak sa na jednej jeho strane nachádza žltá škvrna, tak je melón zrelý. A čím tmavšia táto škvrna je, tým je melón lepší. Je to znak toho, že melón počas dozrievania ležal na jednej strane a mal čas dozrieť predtým, než bol odtrhnutý.
Akým melónom dávate prednosť? Kupujete si tie bezjadierkové alebo si kupujete klasické (ktoré sú pomerne lacnejšie) a jadierka vyhadzujete do koša? Málokto vie, že melónové jadierka majú rovnako množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Preto, ak si už kupujete melón, tak si ho vychutnávajte v celej jeho paráde.