Mávate niekedy pocit, že keď „bežíte“ k cieľu, ste ako maratónec, ktorému dochádza „šťava“? Rovnako ako maratónec, aj vy vtedy potrebujete väčšmi popracovať na „hlave“, než tlačiť na telo.
Na počiatku je odhodlanie
Za motiváciou najčastejšie stojí, že chceme niečo dokázať. Keď si pomôžeme tou športovou paralelou, tak je skutočne všetko v hlave, svaly sú iba guma. Keď si človek zaumieni, že ten maratón dá, tak ho dá. Samozrejme, bez tréningu to nie je možné. A v tomto je neraz zásadný rozdiel – športovec je na disciplínu naučený, my ostatní sa ju snažíme nejako “ošidiť”.
Pozor na niagarský syndróm!
Máte veľa “objektívnych” príčin zdôvodňujúcich vašu stagnáciu, na ktoré sa môžete vyhovárať? Nech robíte čokoľvek, vždy to má vplyv na rozhodnutia, ktoré potom utvárajú vaše smerovanie. Rozhodujúce pri tom celom rozhodovacom procese je, na čo sa chcete koncentrovať a akú dôležitosť pripisujete veciam, ktoré urobíte, aby ste svoje predstavy naplnili. Komplikácia spočíva v tom, že väčšinou tieto rozhodnutia nerobíte vedome. Hovorí sa tomu Niagarský syndróm. Život je ako rieka, do ktorej skočíme bez toho, aby sme vedeli, kam nás má niesť. Necháme sa strhnúť prúdom (udalostí, obáv, pochybností, neistoty, strachu…), proti ktorému sa snažíme plávať. Tým si výdatne vyčerpávame sily. Keď sa rieka rozdvojuje, nevieme kadiaľ máme plávať. A nakoniec sa nájdeme meter pred Niagarskými vodopádmi v člnku bez vesiel a zostáva nám len hurónsky pokrik plný expresív. Odrazu vieme, čo a ako, ale už je neskoro, odpadli sme pred cieľovou rovinkou.
Odporúčame tiež: Spánkom ku kráse: 6 jednoduchých tipov, ako sa zdravo a lepšie vyspať
Ako kormidlovať?
Niekedy poslúži čokoľvek, čo nám nahradí veslo, aby sme mohli pádlovať a meniť smer. Potom však s vypätím maximálneho nasadenia dorazíme do cieľa bez toho, aby sme si tú jazdu užili. Efektívnejšie môže byť plánovanie a zbieranie informácií pre súradnice. Tak sa dá cieľavedomejšie vytyčovať cesta, ktorá nás privedie do finiša. Aj preto, lebo si dokážeme rovnomenne rozložiť sily, máme natrénované a venovali sme dostatočnú pozornosť príprave, nič sme nezanedbali ani nepodcenili.
Odporúčame tiež: Ako na to... Neodopierať si radosti
Sebamotivujúci rytmus
Čo je to, čo skutočne chcete? Keď si to spíšete a potom po sebe prečítate, čo to s vami robí? A keď to porozprávate niekomu ďalšiemu, čo sa s vami deje?
Keď máte dobre vyvinutý „sval“ sebadôvery, uveríte tomu, že to možné je a budete presvedčivý aj pre ostatných. Keď budete plný pochybností, tak sa k tomu pridá zneistenie. Veriť tomu, že sa vám to, čo chcete, môže podariť, je kľúčové pri tom, aby ste napredovali aj vtedy, keď vám prídu do cesty prekážky. Potom vás ani zlé počasie neodradí, a vy si svoju pravidelnú dennú dávku „tréningu“ na svojej ceste do cieľa doprajete.
Odporúčame tiež: Zázrak menom KURKUMA - spoznajte jej liečivé a skrášlujúce účinky
Osloboďte sa od svojich predpokladov
Keď stojíte napriek tomu, že robíte veľa pre to, aby ste sa hýbali, preskúmajte svoje očakávania. Rolling Stones to pochopili už dávno, keď spievali: „Nemôžeš vždy dostať to, čo chceš.“ Niekedy sa musíme vzdať toho, po čom túžime, aby sme uvoľnili miesto pre to, čo práve potrebujeme. Je rozdiel ujasniť si, čo požadujeme (šťastie, úspech, naplnenie, zmysel...) a nechať sa hlúpo spútať vlastnými túžbami (chcem za rok zarobiť milión a nenarobiť sa).
Odporúčame tiež: Pripravte si bylinkové čaje podľa lunárneho kalendára
Pozor na dve veci!
1. Zúfalstvo býva ako smradľavý parfum na tele a všetci ho hneď zacítia. Keď ste zúfalý, robíte zúfalé veci... Protiváhou k tomu sú zrealizované zmysluplné činy a skutky, lebo púhe premýšľanie za vás nič neurobí. Keď sa chcete pohnúť vpred, musíte niečo podniknúť. Hoci malé, a tiež také, čo ste neurobili včera, aj keď ste sa mocne chystali. Ako by vám poradila S. Morita: “Posilňuj svoju vôľu. Keď bežíš hore kopcom, je v poriadku vzdať sa toľkokrát, koľkokrát si želáš - pokiaľ sa tvoje nohy stále hýbu.”
2. Myslite tiež na múdry aforizmus: Zajtra (podst. meno) – mystická krajina, v ktorej leží 99 % celej ľudskej produktivity, motivácie a úspechov.
Odporúčame tiež: Ako na to... Chrániť sa pred emocionálnou nákazou
Vaša Janette
P.S.
Normálne, keď ste motivovaní niečo urobiť, tak to následne aj urobíte. Ale keď máte zlú náladu, nečakajte, kým budete mať chuť niečo urobiť. Najprv musíte niečo urobiť, až potom sa dostaví motivácia.
M. Williams, D.Penman
Nabudúce sa pozrieme na to, ako si dopriať prvoradé duchovné cvičenie.
Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk
Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk
Odporúčame tiež: Makový olej na posilnenie zdravia a krásy