Mnoho korenín, ktoré doma používate majú nielen schopnosť dodať šmrnc každému jedlu, ale taktiež dokážu pomôcť pri rôznych chorobách. Tieto prírodné lieky obsahujú taktiež vitamíny a minerály, ktoré vás zbavia problémov s trávením, plynatosťou alebo zlepšia vašu imunitu. S ich konzumáciou to však netreba preháňať, pretože vo veľkých množstvách môžu mať aj opačný efekt.
1. Škorica
Škorica je pre mnohé gazdinky nenahraditeľným korením. Dokáže pridať šmrnc kysnutým koláčom, rozvoňať domácnosť a navodiť tú správnu vianočnú atmosféru. Zo zdravotného hľadiska táto korenina pomáha znižovať cholesterol, má upokojujúce účinky a antibakteriálne účinky.
2. Kardamon
U nás nie veľmi známe korenie kardamon sa v orientálnych krajinách teší omnoho väčšej obľúbenosti. Toto korenie nájdete častokrát aj ako súčasť známeho kari korenia, ale taktiež sa používa na zvýraznenie chuti kávy alebo čaju. Má priaznivé účinky na trávenie a považuje sa za účinné afrodiziakum.
Odporúčame prečítať: Trpíte prokrastináciou?
3. Kurkuma
Kurkuma je indické korenie s typicky žltou farbou. Je nenahraditeľnou súčasťou kari korenia, v ktorom nájdete tiež papriku, čili, zázvor a mnohé ďalšie koreniny. Má vynikajúce protizápalové účinky a je taktiež známa ako prírodný doping pre mozgové bunky.
4. Rasca
Slovenské gazdinky na rascu nedajú dopustiť. Používa sa najmä ako korenina do slaného pečiva, polievok, gulášov a iných typicky slovenských jedál. Okrem toho má toto korenie aj niekoľko pozitívnych účinkov na ľudský organizmus medzi ktoré patrí zlepšenie trávenia, odstraňovanie plynatosti či prevencia proti anémií.
Odporúčame prečítať: Cyklotrasy na Slovensku III.
5. Čili
Korenie z čili papričiek je len pre odvážlivcov, ktorí milujú ostrú chuť. Zaujímavosťou je, že jedna čajová lyžička čili má vám dodá jednu tretinu doporučenej dennej dávky vitamínu C a 10 % vitamínu A. Okrem toho zrýchľuje metabolizmus a podporuje krvný obeh.
6. Klinčeky
Klinčeky sa používajú v slovenských kuchyniach rovnako často ako rasca, pretože dodávajú jedlu špecifickú chuť a vôňu. Okrem toho sa počas chladnejších mesiacov používajú ako jedna z hlavných ingrediencií vareného vína alebo punču. Navyše pozitívne pôsobia na činnosť srdca a obsahujú antioxidanty.
Odporúčame prečítať: Prvá pomoc pri popáleninách
www.thinkstockphotos.com