Prieskum, ktorý realizovala Katedra výživy ludí Slovenskej polnohospodárskej univerzity v Nitre, ukázal, že najviac ohrozené nedostatkom horcíka sú ženy zo stredného Slovenska.
U tých zistili až takmer tretinovú pravdepodobnost, že im chýba horcík. Najlepšie sú na tom podla štúdie ženy z východu Slovenska, ktorým namerali pätinové riziko.
„Aktuálny prieskum signalizuje niekolko dôvodov nedostatku horcíka v slovenskej populácii. Medzi ženami na strednom Slovensku je špecifickým problémom vysoká hodnota indexu BMI. U mužskej casti populácie sa potvrdila korelácia nedostatku horcíka s vyšším vekom a nadmerným solením. Na druhej strane vidíme lepší stav horcíka v skupine, ktorá udáva Magnesiu ako preferovanú minerálnu vodu,“ hodnotí prof. MUDr. Zdenek Zadák, vedúci centra pre výskum a vývoj FN Hradec Králové, ktorý hodnotil výsledky prieskumu.
Výskum, ktorého partnerom bola spolocnost Karlovarské minerální vody a znacka Magnesia, prebehol v závere roka 2014 na vzorke 619 osôb vo veku od 16 do 82 rokov formou dotazníka, ktorý je medzinárodne uznávaným podkladom pre urcenie príznakov nedostatku horcíka. Podobná štúdia sa realizovala na Slovensku v roku 2012. „Aktuálne výsledky v princípe kopírujú stav, aký sme zistili pred 3 rokmi, kedy sme realizovali podobný výskum,“ doplna prof. Zadák. „Bohužial, nedošlo k žiadny významným pozitívnym posunom v stravovacích zvyklostiach a životnom štýle respondentov. Tie zásadným spôsobom vplývajú na hladinu horcíka v tele.“
MUŽI SÚ NA TOM LEPŠIE
Výsledky ukazujú, že muži sú na tom o niečo lepšie ako ženy. Najvyššie riziko nedostatku horčíka sa, podobne ako pri ženách, objavilo u mužov zo stredného Slovenska. Tým namerali štvrtinovú pravdepodobnosť, že im horčík chýba.
UPOKOJUNÚCI MINERÁL
Horcík sa podiela na stovkách bunkových procesov a pre život je nenahraditelný. Nedostatok horcíka sa najcastejšie prejavuje bolestami hlavy, celkovou únavou, nedostatocnou sústredenostou, bolestami a krcmi svalov, problémami so zápchou, náchylnostou k stresu a množstvom iných tažkostí. Jeho nedostatok sa spája so srdcovocievnymi poruchami, vrátane zvýšeného krvného tlaku, ci akútneho infarktu myokardu. Castý výskyt nedostatku horcíka zistili u pacientov s diabetes mellitus druhého typu. Na dostatocný príjem horcíka by mali dávat pozor hlavne pacienti s vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Pozor by si však mali dávat aj ludia, ktorí sa cítia zdraví.
HORČÍK DOBRE DOPLNÍ MINERÁLNA VODA
Odporúcaná denná dávka horcíka pre dospelého je okolo 375 mg. Viac horcíka clovek potrebuje pri nadmernom pití kávy, konzumácii vyprážaných jedál, alebo užívaní výživových doplnkov. Dostatok horcíka sa nachádza v strukovinách, cerstvej zelenej listovej zelenine alebo orechoch. Velmi dobrým zdrojom je aj pitie minerálnych vôd so zvýšeným obsahom horcíka. Minerálne látky sa z vody do organizmu vstrebávajú lepšie, ako napríklad z potravín alebo z doplnkov výživy. „Minerálna voda je prirodzeným a dobre dostupným zdrojom minerálov, a teda aj horcíka. Telo ich dokáže efektívne zužitkovat,“ dodáva prof. Zadák.