Zápal v prvom rade predstavuje akýsi obranný mechanizmus, ktorý je súčasťou vrodenej imunitnej odpovede nášho organizmu. V jednoduchosti povedané, ide o veľmi zložitú reakciu organizmu na nejaké poškodenie, dráždivé látky alebo na prítomnosť patogénov v tele a podobne, vplyvom ktorej sú následne zahájené napríklad aj hojace procesy.
Táto obranná reakcia tela proti škodlivinám a infekciám môže mať však nielen akútny, ale aj chronický charakter. Práve chronický zápal môže v našom tele pretrvávať celé mesiace aj roky a prejavovať sa často i neurčitými príznakmi. Takýto zápal však vedie k postupnej zmene buniek, ktoré sa nachádzajú v postihnutej oblasti i opakovaným poškodzovaním a hojením tkaniva v zápalovom procese.
Chronický zápal môže nakoniec viesť až k rozvoju mnohých vážnych ochorení, vrátane reumatoidnej artritídy, alergie, artrózy či niektorých rakovinových ochorení. Ľudová medicína však pozná tradičný spôsob, ako odhaliť v zápal tele. Už ste o ňom počuli? Potrebujete naň listy jednej špeciálnej rastliny!
Pozri aj: 3 najhoršie potraviny pre zuby: Tieto radšej konzumuj s mierou!
Poznáte lopúch väčší – Arctium lappa?
Na odhaľovanie skrytých zápalov v tele je podľa tradičnej ľudovej medicíny skvelým pomocníkom práve lopúch väčší (latinsky Arctium lappa), respektíve jeho listy. Táto rastlina je síce často považovaná za burinu, no opak je pravdou. Ukrýva v sebe veľkú liečivú silu. Na liečebné účely sa zberajú nielen jeho listy, ale hlavne i korene.
Natrafiť na túto rastlinu v prírode pritom vôbec nie je problém. Známe veľké listy lopúcha nájdete na lúkach, pozdĺž riek či v záhradách. Rovnako rastie pri cestách, no takéto byliny, samozrejme, nie sú na zber vhodné. Pre zber koreňa lopúcha alebo listov hľadajte čisté stanovište.
Ako pripraviť obklad z lopúchových listov?
Aké je použitie a účinky lopúcha? Z nazbieraných listov lopúcha si následne môžete pripraviť zábal, ktorý vám s diagnostikou zápalov v tele pomôže. Ako na to? Pripravte si spomínané listy a elastický obväz. Lopúchové listy vrchnou stranou postupne pokladajte na pokožku celého tela a následne ich zafixujte obväzom.
Teraz už len stačí nechať obklad pôsobiť, a to najmenej 4 hodiny, najlepšie však počas celej noci. Po dostatočne dlhej dobe pôsobenia dajte listy dole.
Odporúčame: Netradičné bylinky, ktoré sa oplatí pestovať: Zabudni na klasiku a vyskúšaj niečo nové!
Ako lopúchový list odhalí zápal?
Na použitých listoch lopúcha musíte následne sledovať prípadné zmeny vo farbe, ktoré môžu signalizovať skrytý zápal v tele. Ak napríklad list na niektorom mieste zhnedne alebo až sčernie, zvyčajne to značí prítomnosť stredného zápalu. Ak je naopak jeho farba skôr škoricová alebo list dokonca uschol a drobí sa, môže ísť o silnejší zápal.
List však nemusí zmeniť farbu celý, môžu sa na ňom vyskytnúť iba menšie či väčšie škvrny. Na miesta, na ktorých vám lopúch diagnostikoval prítomnosť zápalu, môžete následne opäť prikladať nové listy. Takýmto spôsobom vám totiž môže rastlina pomôcť zápal vyliečiť.
Nočné lopúchové zábaly postihnutých miest je pritom potrebné robiť dovtedy, kým nezostanú listy v nezmenenej podobe, čo môže trvať aj dva týždne, no pri silnejších zápaloch aj o niečo dlhšie.
Odporúčame: Ako zachrániť presolené jedlo? Máme množstvo overených tipov!
Zdroj: Depositphotos
Lopúch väčší - účinné látky
Lopúch obsahuje inulín. Táto rozpustná vláknina je prebiotikom, ktoré podporuje zdravie čreva tým, že podporuje rast prospešných baktérií v črevnom mikrobióme. Obsiahnuté antioxidanty pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a môžu znižovať riziko niektorých chronických ochorení.
Ďalej bylina obsahuje triterpénové saponíny, ktoré majú protizápalové a antimikrobiálne účinky. Bylina ukrýva aj esenciálne oleje a organické kyseliny.
Ľudové liečiteľstvo pripisuje lopúchu tieto účinky na zdravie:
- Podpora trávenia a detoxikácia: Lopúch je často používaný na podporu tráviaceho systému, vrátane stimulácie trávenia a podpory zdravia čriev.
- Liečba kožných ochorení: Vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam sa lopúch tradične používa na liečbu rôznych kožných problémov, vrátane akné, ekzémov, psoriázy a ďalších vyrážok.
- Podpora zdravia močového systému: Lopúch môže pomáhať pri problémoch s močovými cestami a obličkami vďaka svojim diuretickým vlastnostiam, ktoré podporujú vylučovanie toxínov z tela.
- Protizápalové účinky: Jeho protizápalové vlastnosti môžu pomôcť pri liečbe artritídy a iných zápalových ochorení.
- Podpora zdravia vlasov a pokožky hlavy: Lopúch sa často používa na podporu zdravia vlasov a pokožky hlavy, vrátane liečby lupín a podpory rastu vlasov.
- Podpora imunitného systému: Antioxidanty a antimikrobiálne látky obsiahnuté v lopúchu môžu podporovať zdravie imunitného systému a pomáhať v boji proti infekciám.
- Regulácia hladiny cukru v krvi: Lopúch môže mať priaznivý vplyv na reguláciu hladiny cukru v krvi, čo by mohlo byť užitočné pre ľudí s diabetes mellitus.
Čaj z lopúcha
Lopúchový čaj je skvelým prírodným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach či problémoch so zavodneným organizmom. Môžete ho vyskúšať na podporu prirodzenej detoxikácie tela, ako aj na posilnenie metabolizmu. Vyskúšať ho rovnako môžete, ak vás trápi nespavosť.
Ako pripraviť čaj z koreňa lopúcha? Pre prípravu čaju zbierame korene (ak neviete, ako alebo kde zbierať lopúch, sušenú drogu nájdete aj v lekárni).
PRÍPRAVA LOPÚCHU VO FORME ČAJU: Jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa lopúcha zalejeme 300 ml vody a privedieme k varu. Povaríme pár minút, odstavíme a necháme lúhovať ďalších desať minút. Scedíme a nápoj podávame teplý. Konzumácia nálevu pri akútnych ťažkostiach je spravidla dvakrát denne.
Článok aktualizovaný 9.4.2024