Ako odstrániť rosenie okien? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!

Teploty sa vonku viac-menej držia pod nulou, vykurovacia sezóna je v plnom prúde a vám sa vďaka tomu na oknách vytvára rosa. Zo začiatku sa objaví len malá nenápadná rosa na skle, alebo na ráme okna, no neskôr sa môže usadiť aj na stenách. Nie je to v podstate žiaden životu ohrozujúci problém, pri ktorom by sme mali stresovať a dať si rýchlo vymeniť okná. Problém však nastáva vtedy, keď kropaje vody začnú stekať po stene, tá navlhne a vytvorí sa na nej pleseň. Tá už totiž môže spôsobiť zdravotné problémy.

Rosenie vzniká najmä vtedy, keď je pomerne vysoký rozdiel medzi povrchovou teplotou okna a teplotou v interiéri, čo je v období vykurovacej sezóny celkom bežné. Najjednoduchším spôsobom, ako roseniu okien zabrániť je poctivé a časté vetranie domácnosti. Samozrejme, aj v tomto prípade treba konať s mierou. Ak dôjde k prílišnému ochladeniu povrchu okien, môže dôjsť k väčšiemu roseniu okien. V tomto prípade je najlepšie ísť zlatou strednou cestou a vetrať tak s mierou.

Pozri aj: Návod, ako vyčistiť kávové škvrny: Zlezú zo sedačky aj oblečenia!

mačacie kamene

Zdroj: Shutterstock®

Rosenie okien a triky, ako ho poraziť

Rosenie okien poznáme asi všetci. Objaví sa hneď, ako vonkajšie teploty začnú klesať na nulu. Ale ako tomu zabrániť? V tomto prípade potrebujete len dve veci, ktoré budú pohlcovať vlhkosť v interiéri a vy sa tak nebudete musieť zaoberať plesňami v domácnosti.

Takže, potrebujete len:

  • ponožku alebo bavlnené vrecúško,
  • kamene pre mačky alebo uhlie na grilovanie, poprípade zeolit.

A postup? Jednoduchší ani nemôže byť! Ak ste zvolili mačacie kamene alebo uhlie na grilovanie, tak jednoducho nimi naplňte starú ponožku a vložte pod okno. Kamene alebo uhlie budú pohlcovať vlhkosť v miestnosti a vy sa tak budete zobúdzať v príjemnom prostredí bez akejkoľvek vlhkosti a možných plesní.

Ak ste zvolili zeolit, tak ten môžete vložiť do sieťky a zavesiť do miestnosti, poprípade ho môžete použiť ako dekoračný prvok a rozmiestniť ho po miestnosti podľa svojich preferencií. My však odporúčame pridať ho ku kvetinám do kvetináča. Zeolit nasáva vlhkosť, čo je ideálne do vlhkého prostredia.

Poznáte ďalší účinný trik, ktorý vám pomáha pri vlhkosti v interiéry počas zimného obdobia?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

21.01.2019 06:51

Super, rada vyskúšam, ďakujem!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

26.01.2019 22:25

Tak to grilovacie uhlie vyskúšam super rada

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

04.02.2019 14:02

Super nápad. Všetko máme doma.. Už idem realizovať. Okná sa mi mierne zarosuju, ale aj tak to treba riešiť. Ďakujem za článok

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

05.02.2019 14:49

máme plastové okná a nerosia sa.je však pravda,že častejšie vetráme.

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

07.02.2019 11:27

Zatiaľ nemám problém s rosením okien, ale dobrá rada alebo skúsenosť sa vždy zíde. Hovorí sa, čo nie je dnes, objaví sa možno zajtra.

Vaše meno:

Ladislav Slota

Ladislav Slota

09.02.2019 20:27

Zaujímavý tip.

Vaše meno:

Martin Benetin

Martin Benetin

11.02.2019 19:20

My sme doma takto využili staré posteľné prádlo :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.