Kúpili ste si nové topánky a po jednom obutí máte chuť vyhodiť ich do koša bez ohľadu na to, koľko vôbec stáli? Rozumieme vám úplne presne! Otlaky alebo pľuzgiere vznikajú najčastejšie z dôvodu trenia topánok o pokožku. Keď sa pokožka „drie“, zvyčajne vám na povrchu najskôr vznikne začervenané miesto. Neskôr dochádza k jej podráždeniu, zápalu, bolesti a opuchu. Ak trenie neutícha, na pokožke sa vytvorí akási kapsula, ktorá sa naplní tekutinou.
V jednoduchej podstate – táto kapsula a tekutina má za úlohu ochrániť podráždené miesto. V tomto prípade sa teda neodporúča pľuzgier prepichovať. Radšej nechajte, kým nepraskne sám, alebo sa „nevstrebe“. Pod jeho povrchom totižto vzniká nová koža.
Pľuzgiere a teda aj otlaky môžu byť skutočné bolestivé a ak sa do nich dostane infekcia, môžu sa dlho hojiť. Z vlastnej skúsenosti vieme, že obuť si akékoľvek topánky na nohy s pľuzgiermi nie je nič príjemné. Preto máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým urýchlite hojenie pľuzgierov a zároveň zmiernite bolesť, ktorú vám spôsobujú.
Pozri aj: Najlepší liek na bolesť aj vypadávanie vlasov: Toto je zaručená pecka
Ako predchádzať vzniku otlaku?
Prv než sa vrhneme na tipy, ktoré vám pomôžu otlaky vyliečiť, je dôležité vedieť, ako vzniku pľuzgierov a otlakov predchádzať. Najdôležitejším krokom v tomto prípade je výber obuvi. Nohy máme len jedny, tak prečo si ich nerozmaznávať kvalitnou obuvou, ktorá vydrží dlhšie a zároveň nám nebude spôsobovať ťažkosti?
Odborníci odporúčajú investovať do kožených topánok, ktoré sa viac-menej prispôsobia vašim chodidlám. Ak vás aj tieto otlačia, tak ich skúste roztiahnuť. Existuje totižto niekoľko tipov, ako roztiahnuť topánky, ktoré vás tlačia (teda za predpokladu, že ste si nekúpili o číslo menšie). Dôležité je tiež vybrať si také topánky, ktorých ramienka neprechádzajú cez „kostnaté oblasti“ na chodidlách.
V druhom rade je potrebné predchádzať treniu topánok o pokožku. Čiže praktickým pomocníkom sú v tomto prípade silonky alebo rýchloobväz, ktorý chodidlo aspoň čiastočne ochráni pred trením a vznikom pľuzgierov či otlakov.
Čo z domácej lekárne pomáha pri otlakoch a pľuzgieroch?
Cibuľa a cesnak – najlepší domáci pomocníci, ktorí pomáhajú pri pľuzgieroch. Stačí ich len očistiť, nakrájať na kolieska a priložiť na pľuzgier, ideálne na celú noc.
Med – má antibakteriálne a protizápalové účinky, vďaka čomu je ideálny aj na ošetrenie pľuzgierov. Stačí ho naniesť na pľuzgier a nechať pôsobiť. Použite ho však len v prípade, ak nemáte otvorenú ranu!
Skorocel – už naši starí rodičia vedeli, že skorocel je liekom na mnoho rán. Stačí si len list skorocelu priložiť na pľuzgier alebo otlak, previazať a nechať pôsobiť.
Jablčný ocot – disponuje antibakteriálnymi vlastnosťami, vďaka ktorým pomáha zmierniť zápal, ktorý môže pri otlaku vzniknúť. Stačí doň namočiť tampón a jemne prikladať na postihnuté miesto.
Zelený a čierny čaj – oba čaje majú protizápalové účinky, preto ich nechajte vylúhovať a následne do nich namočte vatu. Vatou namočenou v čaji ošetríte chodidlá. Poprípade na otlaky priložte vylúhované vrecúška z čaju a nechajte pôsobiť.
Odporúčame: Akné na hrudi: Prečo vzniká a ako sa ho zbaviť prírodným spôsobom?