Tak, ako umývanie zubov, hygiena, či jedlo, aj hydratácia našej tváre často spadá do kategórie „automatická povinnosť". Častokrát si jednoducho vyberieme v obchode prvý krém, ktorý nám padne do rúk. Veď je na ňom predsa napísané, že je hĺbkovo hydratujúci, 100% hydratácia, či na extrémne suchú pokožku.
Nie každý krém je však vhodný pre akýkoľvek typ pleti. Na trhu totiž existujú rôzne konzistencie krémov, zloženia a spôsoby aplikácie a je práve na nás, aby sme si dali záležať na výbere toho správneho. Práve krém na tvár a jeho nesprávny výber dokážu narobiť s našou pokožkou poriadne nepríjemnosti. Ako však rozpoznáme, že patríme práve medzi tých nešťastníkov, ktorí majú doma nesprávne zvolený krém?
Odporúčame: Za vrásky na krku môžu aj mobily: Poradíme ti, ako sa ich zbaviť!
1. Príliš mastná pleť
Vinník: Zloženie na báze oleja
Krémy na tvár by mali vašu pokožku udržiavať hydratovanú aj bez toho, aby vyzerala ako mastná panvica. Ak sa však aj napriek používaniu drahého krému vaša tvár leskne celý deň a musíte siahať po zmatňujúcich papierikoch, možno je chyba v zložení vášho krému. Vo vašom prípade by ste mali zabudnúť na krémy vyrábané z olejových zložiek. Namiesto toho vyhľadávajte zloženia, ktoré obsahujú glycerín, dimetikón a podobne.
Pozri aj: Zdravá dokonalá pleť nepotrebuje make-up! Ako sa k nej dopracovať?
2. Stále viac a viac vyrážok
Vinník: Komedogénne zložky, ktoré upchávajú póry
Príliš hutné a mastné krémy tiež nie sú vždy tou najlepšou voľbou. Krémy, ktoré vám spôsobujú mastnejšiu pleť, majú tiež sklon spôsobovať vznik akné a, samozrejme, prispievajú k upchávaniu pórov. Okrem vyhľadávania produktov bez obsahu oleja obsahujúcich glycerín a dimetikón by ste sa mali zamerať aj na krémy s kyselinou salicylovou či retinolom.
3. Suché miesta na tvári
Vinník: Nedostatok hydratácie
Ak používate hydratačný krém, no stále máte na tvári suché miesta, či šupinky, niečo robíte evidentne zle. Najmä počas chladnejších dní potrebuje naša pokožka intenzívnejšiu starostlivosť. Vyberajte si také krémy, ktoré obsahujú ceramidy, prirodzene sa vyskytujúce lipidy. Okrem toho nám pomôže aj kyselina hyalurónová, ktoré je prirodzenou súčasťou našej pokožky a dokáže prilákať a zadržať vodu až do 1000-násobku svojej hmotnosti v jednej molekule. Práve táto kyselina je považovaná za najlepšiu hydratačnú zložku pre našu pleť.
Odporúčame: Starostlivosť o pleť v zime: 5 krokov, ktoré sú alfou a omegou!
4. Začervenaná a podráždená pokožka
Vinník: Zloženie obsahujúce látky, ktoré našu pokožku dráždia, ako napríklad minerálne oleje a vonné látky
Môže sa to zdať samozrejmé, ale ak váš hydratačný krém spôsobuje vašej pokožke svrbenie a začervenanie, okamžite ho prestaňte používať. Medzi takéto látky patria: minerálne oleje, vonné látky, parfumácia či dokonca aj olej z čajovníka. Namiesto toho vyhľadajte hydratačné látky, ktoré sú bez vôní a sú aj hypoalergénne. Vhodné zložky sú harmanček či Aloe vera, ktoré majú blahodarný vplyv na červenú, zapálenú a podráždenú pokožku. Pri voľbe nového produktu si, samozrejme, nezabudnite urobiť test znášanlivosti. Naneste si krém na malú časť tváre, aby ste sa uistili, že bude pre vás naozaj vhodný.
5. Škvrny a nezjednotená pleť
Vinník: Prílišné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez ochrany
Pigmentové škvrny sú, pochopiteľne, primárne spôsobené poškodením od slnka. V okamihu, ako si na svojej tvári všimnete podobné „fliačiky", mali by ste zlepšiť svoju rutinu v starostlivosti o pokožku. Existuje množstvo produktov, ktoré majú v sebe zakomponovaný aj vysoký ochranný faktor a látky pomáhajúce pleť rozjasniť a zjednotiť. Vyhľadávajte produkty obsahujúce retinol, vitamín C, kyselinu glykolovú, Q10, peptidy, zelený čaj, kofeín, jednoducho všetko, čo pomáha zmierniť intenzitu slnečných škvŕn a nežiadúce zafarbenie pokožky tváre. Ideálne však bude, ak sa budete pred slnečným žiarením chrániť prostredníctvom opaľovacích krémov alebo krémov s ochranným SPF faktorom.
Pozri aj: Vyskúšajte recept na čiernu zlupovaciu masku a čierne bodky zmiznú!
Naposledy aktualizovaný článok: 6.3.2022