Veľa ľudí hovorí, že majú alergiu na čokoládu. To však nie je presný termín pre ich zdravotný problém. Vždy ide skôr o alergiu na konkrétnu ingredienciu, ktorá sa v obľúbenej pochúťke vyskytuje. Človek môže byť alergický na mlieko, sóju, oriešky alebo dokonca aj kakao, ktoré je vlastne hlavnou zložkou čokolády.
Alergia na kakao je pomerne zriedkavá a prejavuje sa rozličnými kožnými či tráviacimi ťažkosťami. Prečítajte si o všetkých príznakoch tejto alergie, alebo či je pri nej nutné rozlúčiť sa napríklad s chutnou čokoládou. Aké sú príčiny alergií na kakao? Aké sú prejavy alergie a čo robiť, ak mám alergiu na čokoládu? Viac v článku!
Vznik alergie na čokoládu
Ako sme už spomenuli, za alergiou na čokoládu sa skrýva problém s niektorou z jej zložiek. Medzi hlavné prísady tejto sladkosti patria i kakaové bôby, ktoré sú plodmi kakaovníka. Už Aztékovia a Mayovia si z nich pripravovali chutné nápoje. Do Európy sa dostali pravdepodobne ešte za čias Krištofa Kolumba. Spočiatku bol prístup ku kakau akousi výsadou vyšších vrstiev. Dnes patrí kakao medzi úplne bežné suroviny, ktoré sa dajú zakúpiť v akomkoľvek obchode s potravinami. Kakao a kakaový prášok sa využívajú najmä v gastronómii, alebo tiež vo farmácii pri výrobe čapíkov.
Alergia na kakaové bôby, alebo na prášok z nich vyrábaný, je pomerne vzácnou. Predpokladá sa, že za ňu môžu bielkoviny obsiahnuté v semenách kakaovníka, ktoré organizmus považuje za škodlivé, pričom nie sú. Imunitný systém človeka následne vytvára protilátky na ochranu tela, ktoré v niektorých bunkách stimulujú tvorbu látky zvanej histamín. Tá práve môže byť zodpovedá za niektoré prejavy alergickej reakcie po konzumácii kakaa.
Avšak, predpokladá sa, za alergickú reakciu po konzumácii čokolády môžu byť zodpovedné aj niektoré obsiahnuté polyfenoly, zvyšky pesticídov, hmyzové zvyšky a podobné. Dôvody, prečo sa táto alergia vyvinie, môžu byť rôzne a zahŕňajú genetické aj environmentálne faktory.
Pozri aj: Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!
Shutterstock®Príznaky alergie na kakao
Aké sú príznaky potravinovej alergie po konzumácii kakaa? Veľa alergií má v podstate podobné príznaky, ktoré však môžu mať u konkrétnej osoby rozličný priebeh. Alergia na kakao sa často prejavuje najmä na očiach, nose, hrdle, koži, či v tráviacom systéme. Priamo po konzumácii čokolády či inej potraviny obsahujúcej kakaový prášok sa môže objaviť:
- svrbenie či opuch pier,
- svrbenie aj opuch jazyka, prípadne celého hrdla,
- nevoľnosť, zvracanie,
- hnačka,
- žalúdočné kŕče,
- plynatosť.
Niekedy dochádza i k respiračným problémom, napríklad k nadmernej dýchavičnosti, kašľu či pocitom tlaku na prsiach. Prejavy alergie na kakao sú viditeľné i na pokožke. Objavuje sa žihľavka, ekzém i vyrážky. Celkovo zhoršený je i stav pleti.
Najzávažnejšie prejavy alergie na kakao
Niektorí ľudia môžu mať závažnú astmatickú reakciu na kakao, ktorá sa prejavuje ako respiračné ťažkosti. Dýchavičnosť, sipot, tlak na hrudi, kašeľ, a v ťažkých prípadoch môže dôjsť k bronchospazmu, ktorý vedie k zúženiu dýchacích ciest a vážnym problémom s dýchaním.
Anafylaxia je najzávažnejšou a potenciálne život ohrozujúcou reakciou na alergén. Ide o rýchlo sa rozvíjajúcu systémovú reakciu, ktorá postihuje viaceré orgánové systémy. Môže zahŕňať ťažkosti s dýchaním, zúženie dýchacích ciest, opuch hrdla alebo jazyka, rýchly alebo nepravidelný srdcový tep, prudký pokles krvného tlaku (šok), závraty alebo mdloby. Anafylaxia vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a podanie adrenalínu (epinefrínu).
Liečba alergie na kakao
Človek by nemal alergiu na kakao ignorovať, pretože jej prejavy sa časom zvyčajne stupňujú. Obvykle sa uplatňujú nasledujúce metódy liečby:
VYHÝBANIE SA KAKAU: Liečba tejto alergie spočíva najmä vo vylúčení rizikových potravín z jedálnička. Najdôležitejšou stratégiou je úplné vyhýbanie sa kakau a všetkým výrobkom, ktoré ho obsahujú. To zahŕňa čokoládu č kakaové maslo, niektoré pečivo, dezerty, nápoje a potraviny, ktoré môžu obsahovať stopy kakaa.
ANTIHISTAMINIKÁ: Lekár taktiež môže v prípade alergických reakcií nariadiť užívanie liekov. Pri miernych alergických reakciách môžu pomôcť antihistaminiká, ktoré zmierňujú príznaky ako svrbenie, žihľavka alebo mierne respiračné problémy. Tieto lieky môžu byť dostupné voľne alebo na predpis a sú najúčinnejšie, ak sa užijú čoskoro po kontakte s alergénom.
ADRENALÍN: Osoby so známou ťažkou alergiou na kakao by mali mať vždy pri sebe adrenalínový autoinjektor (napr. EpiPen). Adrenalín je prvá a najdôležitejšia liečba v prípade anafylaxie a môže byť život zachraňujúci.
IMUNOTERAPIA: V niektorých prípadoch môže byť možné znížiť citlivosť na alergén pomocou alergénovej imunoterapie, hoci tento prístup je skôr bežný pri alergiách na peľ, prach alebo zvieracie chlpy než pri potravinových alergiách. Tento typ liečby však nie je bežne dostupný alebo odporúčaný pre alergiu na kakao.
Odporúčame: Vitamín A potrebujú naše oči aj kosti. Ako ho telu najlepšie doplniť?
Shutterstock®Karobový prášok ako skvelá náhrada kakaa
Ak vám lekár diagnostikoval alergiu na kakaové bôby, nemusíte mať hlavu v smútku, ak ste milovníkom čokolády. Súčasná výroba potravín je už tak pokročilá, že v obchodoch nájdete množstvo náhrad, ktorými si môžete osladiť deň. Riešením môže byť napríklad biela čokoláda vyrábaná z mlieka a určitých príchutí. Rovnako sa skúste v obchode rozhliadnuť po čokoládach určených priamo pre alergikov.
Skvelou náhradou kakaa, napríklad pri pečení, je karobový prášok, ktorý je známy aj pod názvom svätojánsky chlieb. Ide o prášok vymletý z pražených i nepražených strukov karobu. Ak vám konzumácia kakaa spôsobuje ťažkosti, tento produkt je ideálnou náhradou. Obe suroviny majú totiž veľmi podobnú chuť.
Karobový prášok má navyše v porovnaní s kakaom trikrát vyšší obsah dôležitého vápnika, má o tretinu menej kalórii a sedemnásťkrát nižší podiel tuku. Len pre zaujímavosť, ten najkvalitnejší karob rastie v Stredomorí a na strednom Východe, a to už takmer 4000 rokov.
Článok aktualizovaný 27.8.2024
Aktualizovaný článok: 27.08.2024