Najväčším zlozvykom je obhrýzanie pera, nechtov alebo cmúľanie iných vecí, ktoré do úst nepatria. A to nielen u detí, ale aj u dospelých. Koľkokrát ste sa pristihli pri tom, ako obhrýzate vrchnák pera popri tom, ako ste premýšľali?
Je to zlozvyk, ktorý môže prispieť ku vzniku áft v ústach. No nielen to. Afty predstavujú infekciu, ktorá sa môže vytvoriť na vnútornej strane líc alebo na jazyku, na ktorom sa vytvárajú bolestivé biele alebo žltkasté hrbole.
Aké sú príčiny vzniku áft? Ako urýchliť liečbu áft a aké je prevencia vzniku áft? Zistite všetko dôležité!
Nepríjemne afty v ústach
Afty sú malé, bolestivé vriedky, ktoré sa môžu objaviť na vnútornej strane líca, jazyka, vnútornej strane pery alebo na ďasnách. Tieto vredy sú obvykle biele alebo žltkasté s červeným okrajom okolo nich. Aké sú príčiny afty? Afty nie sú nákazlivé a presné príčiny vzniku áft nie sú úplne známe, ale predpokladá sa vplyv viacerých faktorov.
Najčastejšie sú afty následkom poranenia sliznice v ústach (mechanické poškodenie v ústach). Časté sú afty po uhryznutí do vnútra líc, zubnom ošetrení, príliš tvrdom čistení zubov alebo použití príliš tvrdej zubnej kefky. Vytvárajú sa predovšetkým u ľudí s oslabeným imunitným systémom.
Ďalšie príčiny vzniku áft
Rovnako aj cukrovka môže byť príčinou vzniku áft v ústach a na jazyku. Nekontrolovaný diabetes totižto oslabuje imunitný systém. Poprípade oslabenie imunitného systému môže spôsobiť obyčajná chrípka či závažnejšia rakovina, leukémia a pod. Afty môžu vznikať aj vplyvom pôsobenia kvasiniek Candida albicans.
Ďalej môžu vplýva faktory, ako stres, niektoré potraviny, hormonálne zmeny alebo nedostatok určitých vitamínov a minerálov. Tieto rizikové faktory môžu prispievať k ich častejšiemu a opakovanému výskytu.
Odporúčame: Pečené strúčiky cesnaku: Panebože, skutočne toto dokážu za 24 hodín?
Kde všade sa môžu vytvoriť afty?
Ak ste už niekedy mali afty v ústach, tak určite viete, že to nie je nič príjemné. Poväčšine sú bolestivé, pália a štípu, a to dokonca až tak, že vďaka nim môžete stratiť chuť do jedla. Malé afty spôsobujú obvykle menšie ťažkosti, no veľké afty môžu obmedzovať človeka v konzumácii jedla aj reči.
Zväčša bývajú okrúhle a najčastejšie sfarbené do červena alebo biela. Odhliadnuc od tých v genitálnych partiách, sa afty najčastejšie vyskytujú v ústach. Tieto vriedky sa vám môžu vytvoriť:
- na vnútornej strane líc,
- v krku,
- na jazyku,
- na pere,
- na ďasnách.
Čo robiť v prípade, keď sa vám vytvorili afty a lekáreň nemáte po ruke alebo je už zatvorená? Zubárov tiež nemusíte, preto nad jeho návštevou ani neuvažujete (aj keď dokážu afty vyliečiť prostredníctvom špeciálnych techník a nástrojov). V tom prípade vyskúšajte domáce prírodné triky od našich babičiek.
Neprehliadni tiež: Tipy, ako sa nenechať oklamať pri nákupoch: Zachovaj ostražitosť
Ako liečiť afty? Máme overené tipy a triky!
Skúsili ste lieh, ale ten vás tak maximálne vyštípal, afty dočasne znecitlivel, ale výsledný efekt bol koniec-koncov nulový? Tak vyskúšajte soľ, sódu bikarbónu, med, šalviu, koriander, oregano, arniku alebo Aloe vera.
Aj ľad dokáže byť nápomocný. Stačí ľadovú kocku priložiť na aftu a tá zasiahnutú oblasť v ústnej dutine znecitlivie. Síce efekt nebude dlhodobý, ale ako rýchla pomoc stojí za vyskúšanie.
-
Soľ – túto ingredienciu, ktorú má doma každý, stačí (1 lyžičku) rozpustiť v pohári čistej vlažnej vody a vypláchnuť si ústa. Vytvorený roztok používajte na prepláchnutie úst niekoľkokrát za deň. Soľ z afty dokáže vytiahnuť tekutinu a urýchliť tak hojivý proces.
-
Sóda bikarbóna – zmiešajte sódu a vodu v pomere 1:1. Získate tak pastu, ktorá sa nanáša priamo na afty. Pastu nechajte chvíľku pôsobiť a následne ústa prepláchnite vlažnou vodou. Sóda zmierňuje bolesť a potláča zápal, preto sa odporúča pastu nanášať až 3-krát denne.
-
Med – všetci ho poznáme ako prírodnú antibakteriálnu, protizápalovú a antiseptickú ingredienciu, ktorú stačí aplikovať priamo na aftu. Jednoducho med naneste priamo na afty a nechajte pôsobiť (pozor, nezjedzte ho hneď). Spočiatku môžete pociťovať bolesť, tá však po chvíľke pominie.
-
Šalvia – má antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré môžete využiť aj pri liečbe problému, akým sú afty v ústach. Stačí si len zo šalvie spraviť odvar a ten využiť na preplachovanie úst.
-
Jogurt – voľte taký, ktorý obsahuje živé kultúry. Aj v tomto prípade ho naneste priamo na aftu a nechajte pôsobiť. Pre lepšie účinky ho môžete navyše zmiešať s medom.
Príroda je studnicou prírodných liečiv, ktoré pozitívne vplývajú na afty a pomáhajú pri ich liečbe. V tomto prípade nemôžeme tiež nespomenúť harmanček, malinové listy, lopúch, ďatelinu, divozel veľkokvetý, ružový ocot, cibuľu, propolisovú tinktúru, ktoré sú rovnako nápomocné pri liečbe problému, akým sú afty.
Na druhej strane však existujú veci, ktorým by ste sa mali vyhýbať, ak sa vám v ústach vytvorili afty. V prvom rade môžeme hovoriť o horúcich jedlách a nápojoch či dokonca alkohole. Ďalšími potravinami, ktorým by ste sa mali vyhýbať, je čokoláda, citrusy a slané či príliš korenené jedlá.
Kedy navštíviť lekára?
Domáca liečba áft je obvykle postačujúca. Avšak, v prípade, že vám pri liečbe áft nič nepomáha, dokonca ani lieky dostupné v lekárni, je vhodné organizmu doplniť železo, vitamín B12, vitamín C a kyselinu listovú.
Ak ani v tomto prípade nič nezaberie, tak sa neváhajte obrátiť na pomoc lekára! Ak vás trápi intenzívna nepríjemná bolesť, ak je výskyt áft väčší a stále sa opakujú, návštevu lekára neodkladajte.
Odporúčame: DIY prírodný dezinfekčný gél na ruky s Aloe vera – vhodný aj pre deti
Zdroj: Depositphotos
Aká je prevencia vzniku áft?
- Dôkladná ústna hygiena: Pravidelné čistenie zubov aspoň dvakrát denne, používanie zubnej nite a ústnych vôd môže pomôcť udržať ústa čisté a znižovať riziko vzniku áft.
- Pomalá konzumácia jedál: Rýchle hltanie jedla zvyšuje riziko zahryznutie si do jazyka alebo sliznice v ústach, čo zvyšuje riziko vzniku afty.
- Používanie jemnej zubnej kefky: Na predchádzanie poraneniam ústnej sliznice, ktoré môžu viesť k vzniku áft, je dobré používať mäkkú kefku.
- Vyvarovanie sa určitých potravín: Ak si všimnete, že po konzumácii určitých potravín, ako sú citrusové plody, kyslé jedlá, orechy alebo veľmi korenené potraviny, sa u vás afty častejšie objavujú, pokúste sa tieto potraviny obmedziť.
- Dodržiavanie vyváženej stravy: Zabezpečte si dostatočný príjem vitamínov a minerálov, obzvlášť železa, zinku, vitamínu B12 a kyseliny listovej, ktoré hrajú dôležitú úlohu v prevencii aft.
- Hydratácia: Dostatočný príjem tekutín pomáha udržať sliznice úst vlhké a menej náchylné k poraneniu.
- Manažment stresu: Keďže stres môže byť spúšťačom aft, nájdenie účinných spôsobov, ako zvládať stres, môže pomôcť ich výskytu predchádzať. Meditácia, cvičenie a dostatočný spánok sú všetko dobré stratégie.
- Vyvarovanie sa fajčenia a alkoholu: Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu môžu prispievať k vzniku áft, takže obmedzenie alebo ukončenie týchto návykov môže mať priaznivý vplyv.
Článok aktualizovaný 10.5.2024