Odpoveďou na problémy spojené so suchou a citlivou pokožkou, sú bylinky. Tieto liečivé rastlinky vám môžu pomôcť nielen ku zdraviu, ale aj ku krásnej pokožke.
Na začiatok vám postačia bežne dostupné bylinky, ako napríklad harmanček, levanduľa, lipa, ruža alebo hloh, ktoré si môžete v sušenej forme zakúpiť v lekárni alebo v špecializovaných obchodoch.
Podľa návodov uvedených nižšie si môžete z byliniek, ktoré sú určené na problémy so suchou a citlivou pokožkou, namiešať kombinácie na zápary, obklady alebo pleťové masky.
Odporúčame prečítať: Recepty z tymianu, pre vaše zdravie a krásu
Prečo si naparovať pleť?
Nečistoty si z povrchu pleti odstraňujeme každodenne, ale raz za mesiac je vhodné spraviť aj hĺbkové čistenie pleti. Para totiž rozširuje póry a vývody mazových žliaz. Pridaním vhodných byliniek má naparovanie aj liečivé účinky, lebo našu pleť prečisťuje a zlepšuje jej prekrvenie.
Odporúčame prečítať: Rakytník - malý zázrak prírody
Pred naparovaním
Pred naparovaním je dôležité dôkladne si očistiť pokožku, zopnúť vlasy a uvoľnené pramienky prichytiť čelenkou. Na očistenú pokožku nenanášame krém, pred naparovaním musí byť pokožka „nahá”.
Po naparovaní
Po naparovaní je treba uzavrieť otvorené póry, aby do nich neprenikli nečistoty. Vyrobíme si sťahovací obklad, a to zmiešaním 1 dl bórovej vody (3 %) s kávovou lyžičkou citrónovej šťavy. Do roztoku namočíme vyvarenú vreckovku a prikladáme na tvár. Namiesto obkladu môžeme na pleť prikladať aj zábal alebo masku z byliniek.
Ako si pripraviť bylinný zápar?
Na bylinný zápar potrebujeme širšiu misku, do ktorej dáme hrsť byliniek vhodných pre náš typ pleti a zalejeme ich litrom horúcej vody. Pri naparovaní sa nenakláňame nižšie ako 40 cm nad nádobu, cez hlavu si prehodíme čistý uterák a necháme v ňom malý priestor na únik pary. Nenaparujeme si pokožku častejšie ako raz za 14 dní po dobu 2-3 minút. Naparovanie sa neodporúča pri rozšírených cievkach alebo vážnych kožných problémoch. Vtedy môžeme ako náhradu zvoliť vlažné bylinné obklady.
Odporúčame prečítať: Krásna vďaka avokádovému oleju - 6 spôsobov jeho využitia
Vhodné bylinky pre suchú a citlivú pokožku:
1. Levanduľa úzkolistá
Pre starnúcu suchú pokožku sú kvety levandule výborné ako osviežujúca prísada do vody na naparovanie tváre. Stačia 3 kávové lyžičky na 1 liter vody. Pozor, levanduľa môže vyvolať aj alergickú reakciu.
2. Lipa veľkolistá
Pre svoj čistiaci a liečivý účinok je zápar z lipových kvetov vhodný pre pleť každého druhu. Navyše chráni pokožku pred infekciami.
3. Harmanček
Je vhodný na naparovanie tváre, zábaly a obklady. Má upokojujúci a hojivý účinok a zároveň čistí a povzbudzuje regeneráciu pokožky.
Odporúčame prečítať: Vyberte si bylinky podľa svojho znamenia
4. Ruža stolistá
Prípravky z ruží sa používajú na suchú a nervóznu pokožku. Zápar z kvetov ruže má utišujúci a liečivý účinok na poškodenú pleť.
5. Hloh obyčajný alebo jednosemenný
Zápar z hlohu je vhodný na naparovanie suchej a podráždenej pokožky. Pomáha aj ako obklad. Stačí zaliať horúcou vodou hrsť kvetov alebo listov, pridať 2 litre vody a 1 polievkovú lyžicu medu.
Tip na záver: Upokojujúca pleťová maska z harmančeka
10 g sušeného harmančeka rozdrvte a zmiešajte so 6 polievkovými lyžicami medu. Vzniknutú zmes naneste na postihnuté miesta (tvár, krk, dekolt), nechajte pôsobiť 15 minút a zmyte teplou vodou.
Odporúčame prečítať: Ako urýchliť rast vlasov
www.thinkstockphotos.com