Je až nepochopiteľné, prečo sa chren používa v zmysle nadávky... veď chren je taký silný a nápomocný liečiteľ, že si, naopak, zasluhuje kusisko úcty a vďačnosti! Ako je to možné? Nikam neodchádzajte, pretože veríme, že po prečítaní tohto článku už nikdy nebudete vnímať chren ako doposiaľ. Chren ako liek – to je téma, ktorej sa dnes budeme venovať.
Chren a jeho liečivé účinky
Chren je mimoriadne vzácny a nápomocný tým, že stimuluje prekrvenie, za čo vďačíme práve jeho ostrosti. Obsahuje totiž horčicové oleje a iné látky, zamedzujúce zvýšenému zrážaniu krvi, ktoré častokrát spôsobujú ťažké a mastné jedlá. Chren navyše dokáže vyplaviť z tela, konkrétne z tepien a žíl, takzvaný fibrín, spôsobujúci zrážanie. Prispieva tiež k zníženiu hladiny zlého cholesterolu a tukov, čo opäť len uvoľňuje krvný prietok od prípadného zrazenia a zablokovania sa. Chren zároveň výrazne napomáha liečbe zápalu močových ciest a pri odstraňovaní plesní a baktérií črevného traktu. V tom zase majú prsty éterické oleje a sírnaté zlúčeniny s antibakteriálnym a antimykotickým účinkom.
Odporúčame: Máš ho dostatok? Zisti, či ti chýba vitamín B6 a ako si ho doplníš!
Poradí si aj s prínosovými dutinami
V prípade, že vás napadlo ochorenie prínosových dutín, rozhodne siahnite po chrene. Práve jeho éterické oleje a silné aromatické látky v ňom obsiahnuté majú výrazné antibakteriálne účinky, ktoré si s liečbou tohto ochorenia hravo poradia. Chren má silné antibiotické schopnosti, v čom si môže podať ruku s populárnejším cesnakom. Dokáže podporiť trávenie, čistí krv a lieči reumu. Okrem vyššie spomenutých látok sa v chrene ukrýva nemálo vitamínu C, vlákniny a cenných flavonoidov. Obsahuje tiež vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor, vitamín A a omega-3 a -6 mastné kyseliny.
Ako chren využiť?
Chren nemusí byť odkázaný len na výrobu pasty, ktorou naplníte šunkové rolky, keď chcete pohostiť návštevu alebo len ako prísada do zaváranej cvikly. Vynikajúci bude aj v zdravom šaláte, ktorý si pripravíte jednoducho, rýchlo a len zo štyroch ingrediencií. Zmiešajte nadrobno pokrájanú šalátovú uhorku, rovnako pokrájané jablko, pridajte chren a citrónovú šťavu a zdravé raňajky sú na svete. Výborne sa tiež hodí do mäsových jedál alebo polievok, ideálny je však v surovom stave. V rámci prevencie sa odporúča skonzumovať denne jednu čajovú lyžičku nastrúhaného chrenu. S jeho konzumáciou to však určite nepreháňajte – v malom množstve je liekom, vo veľkom vám zbytočne naruší čuchové bunky a okrem toho obsahuje veľa sodíka, ktorý zase vo veľkom množstve škodí srdcu a cievam.
Inšpiruj sa: Aloa stromčekovitá: Má niečo spoločné s Aloe vera? Zisti o nej viac!