Boli ste tento rok v Španielsku alebo v Portugalsku? Alebo sa len chystáte? Tak či onak, neexistuje mesto, kde by ste nenarazili na túto zvláštne vyzerajúcu sladkosť. Churros dostanete v ktorejkoľvek kaviarni namiesto keksíku ku káve. Ešte ste ho neochutnali?
Sladké a predsa vyprážané, to sú tyčinky, ktorých príprava trvá niekoľko sekúnd a chuť, ktorá vám po nich ostane nielen v ústach, ale v celom tele, stojí naozaj za to. Preneste sa spolu s nami do slnkom zaliatych južných krajín, kde chuti tejto sladkosti prepadli všetci domáci! Prečo sa oplatí zhrešiť a ochutnať vyprážaný kúsok cesta s cukrom či škoricou? Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré si ho začnete pripravovať doma aj vy!
Jednoduché a predsa neoceniteľné
Nič nie je lepšie, ako jedlo, ktoré si pripravíte jednoducho, z troch ingrediencií, behom pár sekúnd a pritom neprídete ani o zrniečko jeho dokonalej chuti. Presne toto je churros. Na jeho prípravu vám postačí voda, múka a štipka soli, ktoré vymiešate do hladkého cesta a pomocou prístroja ho za pár sekúnd máte hotové. Cez stroj sa cesto pretlačí do vriaceho oleja a po krátkom vyprážaní sa môžete zahryznúť do jeho zlatistej kôrky, cez ktorú preniknete do vláčneho cesta. Mnohí túto chuť prirovnávajú k drogám, pretože vaše chuťové poháriky doslova explodujú!
Churros sa zvyknú ešte posypať cukrom alebo škoricou, poprípade oboma naraz a podávajú sa so sladkou omáčkou. Hádajte, s akou! Áno, je to čokoláda. Táto chutná a sladká kombinácia patrí k ranným rituálom, ktoré spolu s café con lechce dodržiava každý Španiel. Churros, namáčané do čokolády, spolu s kávou so speneným mliekom, je ranný životabudič, ktorý si ale samozrejme môžete vychutnať kedykoľvek behom celého dňa. Viete, ako táto pochutina vlastne vznikla?
Musíš vidieť: Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako majú vyzerať zdravé raňajky?
Pochúťka, ktorá sa roky nemení
Sladké a vyprážané, kto to vlastne spojil dokopy? Názory na to, odkiaľ churros pochádza, sa pomerne rozchádzajú. Toto chutné cesto nepochádza totiž pôvodne zo Španielska ani z Portugalska! Jedna z najzaužívanejších teórií hovorí, že churros do Španielska prišlo z Číny. Tam totiž poznali jedlo, podobné churros – vyprážaný chlieb, ktorý si Španieli upravili podľa seba a tak vzniklo typické churros s hviezdicovitým tvarom. Druhou teóriou o pôvode vyprážaného cesta je, že pochádza zo Španielska, konkrétne od španielskych pastierov. Tí sa vraj snažili nájsť trvanlivejšie pekárenské výrobky a vďaka tomu vymysleli vyprážané churros, ktorého príprava bola omnoho jednoduchšia, než príprava obyčajného chleba.
Zaujímavosťou je aj to, že počas celých stáročí sa receptúra churros nijako nezmenila. Nenájdete jeden stánok či kaviareň v Španielsku, kde by vám churros nechutilo. Samozrejme, pokiaľ si ho dáte čerstvé, ktoré rovno pred vami predavač vypraží. Jediný rozdiel môžete vidieť v tvare – väčšinou nájdete s hviezdicovitým prierezom, ale aj s kruhovým a iná môže byť aj dĺžka. Ak však ochutnáte churros v Latinskej Amerike, môžete natrafiť na kúsky, plnené karamelom, čo je celkom príjemný a sladší variant.
Prečo práve churros?
Hlavným dôvodom, pre ktorý je churros stále rovnako populárne, ak nie populárnejšie, je bujarý život Španielov. Víno, hudba a tanec do skorých ranných hodín dokážu na ďalší deň človeka poriadne unaviť. Mladí Španieli preto spravili z churros, ktoré sa pôvodne podávalo na raňajky iba cez víkend, celotýždňovú pochúťku. Možno práve toto je dôvod, pre ktorý sa stalo churros také populárne aj v našich končinách a dopriať si ho môžete skoro po celom svete.
Nie je vraj nič lepšie, než si po bujarej noci dopriať vyprážané churros s horúcou omáčkou. Okrem toho, že vám dodá úsmev a energiu na cestu domov, zabráni vzniku „opice“ na ďalší deň. Podľa tradície by sa mali jesť ešte horúce, takže skôr, ako sa rozhodnete vyskúšať túto sladkú pochúťku v zahraničí, pripravte sa na spálený jazyk. Zaujímavosť: Viete, prečo churros? Svojimi vrúbkami pripomína totiž rohy oviec plemena churra.
Pripravte si vlastné!
Budeme potrebovať:
- 1 pohár vody
- 125 g masla
- 1 pohár hladkej múky
- štipku soli
- 3 stredne veľké vajcia
- slnečnicový olej
- 150 g horkej čokolády
- 100 ml šľahačkovej smotany
Postup:
Do horúcej vody pridáme maslo, štipku soli a privedieme k varu. Prisypeme múku a dôkladne miešame, kým sa suroviny spoja do hladkej masy a začnú sa odliepať od okrajov hrnca. Do vychladnutej masy pridáme po jednom vajíčka.
Cesto preložíme do vrecúška na zdobenie a vytláčame pásiky (asi 7 cm dlhé), ktoré vypražíme dozlatista v hrnci na rozohriatom oleji. Prebytočný tuk odstránime papierovým obrúskom. Čokoládový krém si pripravíme nad parou za stáleho šľahania z horkej čokolády a smotany.
Zaujme ťa: 3 rýchle recepty na slané koláče QUICHE, ktoré vás zasýtia