Pečené buchty vo vegánskej verzii? Je to vôbec možné? Ako môžete vidieť na vlastné oči, je to možné. Sú jemné, vláčne a nadýchané. Mäkučké boli aj na druhý deň.
Tento skvelý recept som našla na internete a prerobila ho do vegánskej podoby, rovnako som si upravila aj klasické suroviny – celozrnná múka, rastlinné mlieko, trstinový cukor. Čo sa týka cukru, pomery sú trochu upravené, z klasického receptu som vynechala aj vanilkový cukor, ktorý používam iba vtedy, keď mám doma predpripravený ten domáci, ktorý mi pred časom došiel. Buchtičky samé o sebe nie sú presladené, sú sladké tak akurát.
Blíži sa sychravý víkend, jeseň sa už naplno hlási o slovo a preto je tento recept ako stvorený na dané obdobie. Využite dary jesene, použije suroviny, ktoré k jeseni už tak nejako patria. Domáci slivkový lekvár, ktorý som použila ja môžete vymeniť za makovú plnku, prípadne zmiešajte makovú plnku s lekvárom, je to vynikajúca kombinácia.
Odporúčame vyskúšať tiež: Tie najlepšie recepty zo sliviek
Suroviny na prípravu:
Kvások:
- 375 ml teplého mlieka (nie vriace!)
- 2 ½ PL cukor trstinový nerafinovaný
- ¾ kocky droždia
- štipka múky na poprášenie
Cesto:
- 500 g hladkej pšeničnej múky
- 250 g hladkej pšeničnej múky celozrnnej
- 4 PL cukor trstinový nerafinovaný
- 200 ml rastlinný olej
- štipka soli
- + podľa potreby múka na dosypanie
- + plnka podľa vašej chuti – ja som použila domáci slivkový lekvár, ktorý z buchiet nezvykne vytekať :)
- + olej na potretie
Odporúčame vyskúšať: Zdravé recepty: Cuketové lodičky
Postup prípravy:
1. Ako prvý si urobíme kvások. Mlieko mierne ohrejeme, dávame pozor, aby nebolo príliš teplé. Do mlieka pridáme cukor a v prstoch rozdrobené droždie. Túto zmes premiešame a posypeme štipkou múky. Kvások necháme približne 10 minút, aby nám krásne narástol.
2. Medzičasom si pripravíme suroviny na cesto. Vo veľkej mise zmiešame celozrnnú múku s klasickou pšeničnou múkou. Pridáme cukor a soľ a zmes zamiešame, aby sa suroviny prepojili.
3. Keď je kvások hotový, pridáme ho k múčnej zmesi, rovnako pridáme olej a vypracujeme hladké, nelepivé cesto. Ak sa vám cesto lepí, dosypte trochu hladkej múky.
4. Vypracované cesto prikryjeme utierkou, ja zvyknem misu s cesto zo spodnej strany zabaliť do utierky, a necháme pekne kysnúť na teplom mieste asi hodinu.
Odporúčame vyskúšať: Recept na Makovú kašu z mandľového mlieka
5. Vykysnuté cesto si rozdelíme na 2 časti. Prvú časť si dáme na pracovnú dosku, druhú odložíme do misky. Prvú časť cesta si môžete vyvaľkať do tvaru štvorca / obdĺžnika, rozdeľte ho radielkom na rovnako veľké časti, z ktorých budete tvarovať buchtičky. Ja som mala buchty vo výslednom efekte dosť malé, ak chcete buchty väčšie, rozdeľte si cesto na väčšie časti.
6. Na každú časť cesta dajte plnku alebo lekvár (s plnkou to nepreháňajte, aby vám počas pečenia nevytiekla) a cesto uzavrite. Cípiky cesta si spojte a poriadne popritláčajte, aby sa vám buchty nerozchádzali. Buchtičky poukladajte na plech na pečenie, vystlaný papierom na pečenie. Buchty potierajte hneď rastlinným olejom, po upečení sa vám budú dať bez problému oddeliť. Potierajte povrch a boky každej buchty.
7. Z cesta mi vyšlo 30 buchiet menšej veľkosti, takže dosť záleží od toho, akej veľkosti buchty chcete alebo spravíte. Podľa toho očakávajte aj výsledný počet buchiet.
8. Buchty som piekla pri 180 stupňoch približne 20 minút, kým nechytili zlato-hnedý nádych.
Odporúčame vyskúšať: Recept na domáce špenátové pesto