Dobre vyčistená pleť je základom pre ďalšie procedúry, aplikovanie výživných krémov, sér a najmä vstrebanie aktívnych látok do pokožky. Preto by sme mali vždy dbať na to, aby bola naozaj dobre vyčistená. Odličovanie, ktoré robíme denne však nie je úplne dostatočné. Občas je potrebné navštíviť aj kozmetický salón alebo odborníka na pleť.
Najčastejšou procedúrou, za ktorou do salónu vyrazíme, je manuálne čistenie pleti. To však nie každá z nás dobre znáša, pokožka môže reagovať opuchmi alebo fľakmi. Aby ste takýmto reakciám predišli, ale zároveň mali pleť rovnako hlboko vyčistenú, vyskúšajte ultrazvukové čistenie pleti. Je bezbolestné, no veľmi účinné.
Odporúčame prečítať: Dokonale čistá pleť - ako ju dosiahnuť?
Čo je ultrazvuk?
Ide o zvuk, ktorý má vyššiu frekvenciu než zvuky, ktoré dokážeme zaznamenať sluchom. Sú to frekvencie od 25 tisíc do 10 miliónov kmitov za sekundu. Aplikovaním ultrazvukových vĺn, ktoré kmitajú na veľmi vysokej frekvencii dochádza k vnútornému prekrveniu pokožky, teda k stimulácii a urýchleniu bunkového metabolizmu. Ultrazvuk zlepšuje cirkuláciu krvi, aktivuje bunky, ktoré lepšie absorbujú výživné látky zo sér, krémov či masiek.
Pre koho je ultrazvukové ošetrenie vhodné?
Toto ošetrenie môžete absolvovať s akýmkoľvek typom pleti. Či už ju máte normálnu, mastnú alebo výrazne suchú, ošetrenie je aj pre vás. Tiež nezáleží na veku, je vhodné pre mladšiu, ale aj zrelšiu pleť. Okrem hĺbkové vyčistenia pleti totiž dokáže aj vyhladiť jemné vrásky. Ultrazvuk je veľmi vhodný pre citlivú pleť, lebo po ňom nezostávajú opuchy a začervenania. Ošetrenie môžu vyskúšať aj muži, no keďže majú hrubšiu pokožku ako my, ženy, pre nich je efektívnejšie manuálne čistenie.
Aké má účinky?
- Odstraňuje odumreté bunky, pôsobí ako peeling, viditeľne zlepšuje stav pokožky
- Čistí kožné žľazy, odstraňuje zvyšný maz, prečistí zanesené póry
- Pomáha pri odstraňovaní podkožného tuku
- Zlepšuje krvnú cirkuláciu a tak pomáha pleti lepšie absorbovať účinné látky
- Redukuje jemné vrásky a pigmentové fľaky
Odporúčame prečítať: Omega 3 masté kyseliny - dôležité pre vaše zdravie
Ako ošetrenie prebieha?
Pleť sa ošetruje ultrazvukovou špachtľou, ktorá sa používa ako na peeling a čistenie, tak aj na vstrebanie a zahladenie aktívnych látok do pokožky.
1. Peeling a hĺbkové čistenie
Na hlavici je nastavené kontinuálne vlnenie a špachtľa je otočená tak, aby sa dotýkala pleti hranou. Po odlíčení pleti vám na ňu nanesú zmäkčovadlo. Nie je nutné ho zmývať, ale niekde to tak robia. Keďže sa ultrazvuk vedie vodou, je nutné, aby bola pleť neustále zvlhčovaná. Pomalými pohybmi pod uhlom asi 45 stupňov prechádza kozmetička po pleti a odstraňuje zvyšky zmäkčovadla.
Odporúčame prečítať: Oxygenoterapia - účinná liečba kyslíkom
Ak je niektoré miesta nutné čistiť opakovane, je potrebné ich vždy zvlhčiť. Ak by ste mali obavy, že v okolí nosa nebude mať pleť dobre vyčistenú, nie je to tak. Vďaka špeciálnemu tvaru sa špachtľa dostane aj do ťažšie dostupných miest, ako je napríklad okolie nosa. Na pleť počas ošetrenia nie je nutné tlačiť, malo by to byť príjemné. Po vyčistení, ktoré trvá asi 10-15 minút sa pleť tonizuje a osuší.
2. Sonoforéza
Ďalšou funkciou ultrazvukovej špachtle je sonoforéza, teda zapracovanie účinných látok do pleti pomocou ultrazvuku. Ten mnohonásobne zvyšuje účinnosť látok aplikovaných do pleti oproti manuálnemu masírovaniu. Tento krát je hlavica nastavená na pulzujúce vlnenie a otočená je tak, aby sa pleti dotýkala plochou a jemne po nej kĺzala.
Na pleť nanesieme primerané množstvo gélového séra alebo masky, ktoré chceme zapracovať. Môže to byť napríklad kolagénové sérum alebo sérum s kyselinou hyalurónovou. Pomaly prechádzame po pleti, no môžeme to využiť aj na krk a oblasť dekoltu. Aj táto časť ošetrenia by mala trvať asi 10 minút.
Odporúčame prečítať: Hydrafacial - revolučné kozmetické ošetrenie pleti
Kto by sa mu mal vyhnúť?
Toto ošetrenie nepodstupujte, pokiaľ sa vám prejavili problémy s pokožkou, napríklad ekzém, dermatitída, bradavice, aktívny herpes alebo zapálené akné. Ak ste nositeľkou permanentného make-upu, toto ošetrenie tiež nepodstupujte. Vyhnite sa mu aj v tehotenstve a pri srdcovo-cievnych chorobách.
Odporúčame tiež: Rýchla úprava dlhých vlasov
shutterstock.com