Každý záchod v domácnosti je plný tajomstiev. Ukrýva v sebe mnohé tajomstvá, o ktorých sa dozvedajú hlavne kanalizačné služby. Mnohí možno budú len krútiť hlavou, no v skutočnosti niektorí nemajú žiadne zábrany a do záchoda vhadzujú naozaj čokoľvek. A hlavne veci, ktoré doň rozhodne nepatria. A aký je výsledok? Upchaté kanalizácie, ktoré je potrebné prečisťovať takmer každý týždeň.
Takýmto spôsobom neškodíme len sebe a svojmu okoliu, ale aj prírode. Vlhčené utierky, lieky, olej – to všetko do záchoda nepatrí a aj tak ich bez zábran doň vhadzujeme. Veď ako inak sa ich zbaviť? Dokonca, rizikové môžu byť aj veci, o ktorých by ste vôbec nepovedali, že by sa v záchode splachovať nemali. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, čo upcháva kanalizácie a škodí životnému prostrediu!
Pozri aj: Dá sa pri joge schudnúť? Spoznaj 10 faktov, ktoré ti to prezradia!
Vreckovky, kuchynské utierky, vlhčené utierky
Prvý kameň úrazu, pri ktorom môžete mať pochybnosti. Veď sú predsa vyrobené z rovnakého materiálu ako toaletný papier! Avšak, existuje medzi nimi zásadný rozdiel. Vreckovky a kuchynské utierky sú totiž hrubšie, čím postupne môžu prispievať k upchávaniu kanalizácie. Kvôli ich hrúbke a dlhodobému hromadeniu kanalizácie praskajú vo švíkoch svojou plnosťou.
Pozastaviť by sme sa mohli pri detských vlhčených utierkach. Mamičky, buďte k sebe úprimné – nesplachujete ich občas do záchodu? Vlhčené utierky sú vyrobené z materiálu, ktorý sa len tak ľahko nerozloží a v zásade platí – utierka k utierke = upchatý záchod.
Dámske hygienické potreby
Tampón a dámske vložky sú ďalším problémom, ktorý bije na poplach. Síce je na ich balení ten známy symbol, ktorý označuje nevhodnosť splachovania do záchoda, no čo s ňou, keď nemáte poruke smetný kôš? Je to síce v tej chvíli ideálne riešenie, ale ak si to takto povie každá dáma, postupne budeme zavalení použitými dámskymi hygienickými potrebami, ktoré upchajú celé kanalizačné potrubie. Vložky sa totiž vyrábajú z buničiny alebo bavlny a v kanalizácii nemajú šancu sa rozložiť. Takže dámy, ak nemáte poruke vrecúško, zabaľte použitú vložku do toaletného papiera a odhoďte do koša.
Lieky
Úprimne, už asi každý z nás spláchol do záchoda lieky po záruke. Lekáreň je ďaleko, do koša sa vhadzovať nemajú (aby sa nimi neotrávili náhodní nálezcovia), vo vode sa rozpustia, takže to je ideálne riešenie. Síce áno, ale čo sa potom nachádza v našich potokoch, riekach či moriach?
Neprehliadni: Mydlica lekárska: Zvládne chybičky krásy aj nehody v domácnosti