Návratom maminky s vytúženým bábätkom z pôrodnice sa toho veľa zmení. Fungovanie v domácnosti naberie iný smer. Už to nebude ako predtým. Bude to iné, nové, krásne. Bude nás o jedného viac a ten jeden malý človiečik sa stane stredobodom našej pozornosti. Budeme mu venovať väčšinu času. Potrebuje nás na kŕmenie, na prebaľovanie, na starostlivosť, na ponosenie, na nežný dotyk, na celú vesmírnu lásku. V tom celom sme však aj my a naše potreby, ktoré treba napĺňať. Aby sme to mali po príchode z pôrodnice jednoduchšie, môžeme sa na to vopred pripraviť.
Uprataný domov
Po príchode z pôrodnice by mal byť náš domov uprataný. Nesieme domov voňavé bábätko, ktoré túžime priniesť do čistého domova. Za ten čas, čo budeme v pôrodnici, sa môže doma udiať všeličo. Možno otecko bude doma oslavovať narodenie svojho prvorodeného, alebo sa bude starať o staršieho súrodenca. Je dobré, keď si vopred zabezpečíme pomoc na upratanie domácnosti. Môžeme osloviť mamu, svokru, sestru alebo si zaplatiť pani na upratanie domácnosti. Tie peniaze určite stoja za pocit, keď vojdete do čistej domácnosti a nemusíte ako prvé riešiť, kde si zložíte svoje veci.
Pozri aj: Rodím! Kedy mám ísť do pôrodnice? Ktorá kontrakcia je tým signálom?
Zásoby jedla a iných nevyhnutností.
Aj maminka potrebuje jesť. Nemusí sa obmedzovať z dôvodu dojčenia. Všetko, čo jedla počas tehotenstva, môže jesť aj po pôrode počas dojčenia. Už počas tehotenstva si môžete pripraviť zásoby jedla. Z navareného jedla si odložte porciu – dve do mrazničky. Keď nebudete stíhať variť, siahnete po zásobách. Naplniť môžete aj potravinovú skriňu, aby ste seba či partnera odbremenili od veľkých nákupov prvé týždne po pôrode.
Myslite aj na zásoby vecí, ktoré potrebujete k fungovaniu v bežnom živote. Dochádza vám kozmetika? Máte už kúpené popôrodné vložky? Aj na toto sa môžete pripraviť vopred, aby ste si potom mohli vychutnávať čas s bábätkom namiesto behania do obchodu, či vyhľadávania internetového portálu. Verte, aj takáto maličkosť ako pripraviť si zásoby vopred, vám uľahčí prvé týždne.
Pokyny pre rodinu
Žena je tá, čo vedie domácnosť a vie čo-kedy-ako. Počas jej pobytu v pôrodnici musí domácnosť fungovať ďalej. Pripravte zoznam, kde spíšete jasné a stručné pokyny. Najmä ak sú v domácnosti starší súrodenci či domáce zvieratká. Tí potrebujú byť zabezpečení, aj keď je maminka preč z domu. Kedy majú krúžky? Kde a o koľkej? Čo vziať so sebou? Čo potrebuje náš kocúr? Kde je kľúčik od schránky na poštu? Zoznam pre rodinu ušetrí čas a nervy vám aj im.
Návštevy. Áno či nie?
Príchod bábätka očakáva s vami celá rodina a kamaráti. Aj oni sú zvedaví na malé bábätko a radi by ho privítali na svete. Kedy je vhodný čas na návštevy u vás doma? Prvé týždne šestonedelia sú určené pre bábätko, aby sa dokonale zžilo s maminkou a oteckom. Je to ich čas. Maminka ocení, keď sa bude vedieť sústrediť na potreby svojho dieťatka, vnímať ho a plniť jeho priania. Návštevy vo veľkom počte ľudí v tomto čase nie sú naozaj vhodné. Aspoň nie tie, ktoré prídu a očakávajú plné stoly a pozornosť.
Novú rodinku skôr poteší jedna – dve blízke osoby, ktoré prídu na kratší čas, prinesú sladkú, zdravú dobrotu a pomôžu v domácnosti. Vždy sa niečo nájde. „Odbremeniť" maminku, aby si oddýchla a zobrať jej bábätko nie je dobrý nápad. Iste dobre mienený, ale čerstvá matka to tak nebude vnímať. Dieťatko patrí k maminke. Potrebuje ju, a mama potrebuje mať dieťatko pri sebe. Ak nahliadneme do zvieracej ríše, tak aj sučka si chráni svoje šteniatka a nikoho k nim nepustí. To isté máme v sebe. Len niekedy potláčame to, čo je prirodzené. Túto tému viete otvoriť s rodinou už počas tehotenstva, dohodnúť si pravidlá a s láskou požiadať o rešpektovanie. Predídete tak možným neskorším nezhodám.
Premyslená príprava v čase tehotenstva vám zabezpečí viac času s bábätkom a viac chvíľ pre seba. Keď je maminka v pohode, prejaví sa to aj na bábätku a celej rodinke.
Mohlo by ťa zaujať: Hojenie hrádze po pôrode: Ako ho urýchliť a byť opäť fit?