Postupom času sa objavia takmer u každého človeka. Máte už teraz obavy z hyperpigmentácie kože alebo inak povedané, z pigmentových škvŕn? Ako isto viete, tak ľudská koža je náchylná na veľké množstvo problémov. Od genetiky až po zlú hygienu môže zohrávať hlavnú úlohu v zdravý našej pokožky množstvo faktorov.
Bežné kožné problémy sa dnes liečia prostredníctvom rôznych liekov, ktoré nám prináša moderná medicína. Dokonca, väčšinu kožných problémov dokážeme vyriešiť aj prostredníctvom domácej liečby a trikov našich starých materí. A jedným takýmto problémom je aj hyperpigmentácia, o ktorej sa dnes dozviete niečo viac.
Testovali sme: Pharmatheiss cosmetics MASCARA med XL-Volumen
Čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn?
Hyperpigmentácia je v podstate spôsobená nadbytkom melanínu v našom tele. Existujú viaceré faktory, ktoré spôsobujú abnormálne zvýšenie produkcie melanínu:
- slnečné žiarenie – všetci vieme, že slnečné žiarenie spôsobuje to, že je naša pokožka tmavšia. Ale opaľovanie nemusí byť vždy rovnomerné, čím dochádza k tvorbe slnečných škvŕn na pokožke. Ale faktom ostáva, že jedno slnenie sa nespôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn. K ich vzniku dochádza pri častom a dlhodobom vystavovaní sa UV žiareniu.
- poškodenie pokožky – čokoľvek, aj ten najmenší pupienok môže poškodiť pokožku a vytvoriť pigmentové škvrny. Akýkoľvek druh poškodenia pokožky spôsobuje to, že sa v tele vytvorí zápalová reakcia, ktorá vedie k aktivácii melanocytov a tým k zvýšenej produkcií melanínu, ktoré v okolí poškodenej oblasti vytvorí tmavé škvrny.
- alergická reakcia – aj v tomto prípade môžu vzniknúť rôzne zápalové reakcie vo vnútri tela, čo rovnako vedie k hyperpigmentácii pokožky. Príkladom môže byť jedovatý brečtan, ktorý po kontakte s pokožkou aktivuje melanocytové bunky a tým sa vytvoria pigmentové škvrny v okolí postihnutého miesta.
- lieky - existuje množstvo liekov, ktoré môžu vyvolať hyperpigmentáciu pokožky. Je to v podstate vedľajší účinok liekov, ako sú antibiotiká, hormonálne lieky, chemoterapeutické lieky, nesteroidné lieky a iné.
- genetika – hyperpigmentácia pokožky je hlboko zakotvená v DNA človeka. Hoci je dedičná, neznamená to, že ju musíte mať aj vy. Častokrát sa totiž stáva, že preskočí generáciu. Preto, ak je niekto vo vašej rodine, kto sa „teší“ z pigmentových škvŕn na tele, tak zbystrite pozornosť, pretože sa časom môžu objaviť aj u vás alebo u vašich detí. Ak ste genetický náchylní na hyperpigmentáciu, potom aj najmenšia reakcia, vystavenie sa slnku alebo hormonálna zmena, môže spustiť tvorbu pigmentových škvŕn.
Domáce odstránenie pigmentových škvŕn
Ako sme písali, tak vašou záchranou môže byť aj domáca liečba, ktorá vám pomôže zbaviť sa pigmentových škvŕn. Skvelým príkladom je aloe vera a vitamín E, šťava zo surových zemiakov, limetková šťava s medom, citrónová šťava zmiešaná s lístkami bazalky, uhorková šťava, ocot s vodou, či ružová voda.
Skúste však aj Redupetin! Dermatologický denný krém na pleť so sklonom k hyperpigmentácii pôsobí intenzívne proti tmavým miestam na pokožke ako sú starecké či pigmentové škvrny. Špeciálny krém na redukciu pigmentových škvŕn obsahuje kombináciu účinných látok, ktorá pôsobí cielene a viditeľne zosvetľuje postihnuté miesta. Zjednocuje vzhľad pleti a intenzívne ju ošetruje.
Odporúčame: Ako správne používať riasenku a mať riasy ako od profíka?