Každá poriadne vybavená domácnosť by mala mať vlastnú „domácu lekárničku“. Domáca lekárnička by mala obsahovať rôzne liečivé prípravky, ktoré si môžete zakúpiť bez lekárskeho predpisu v akejkoľvek lekárni, kde vám lekárnici poradia. Prípravky sú spoľahlivé, účinné a bezpečné. Sú vhodné na liečbu miernych zdravotných ťažkostí, na zabránenie rozvinutia niektorých chorôb alebo aj na posilnenie organizmu.
Bolesť hrdla:
V lekárni je obrovský výber z rôznych dezinfekčných prípravkov napríklad v spreji alebo často kupované pastilky rôznej chuti a farby, či dokonca cukríky. Dávajte však pozor pri malých deťoch, väčšina je vhodná pre staršie deti. Pre menšie detičky sú vhodné sirupy. V tom vám veľmi radi poradia lekárnici.
Odporúčame prečítať si: Čo vám signalizujú závraty?
Kašeľ:
Ak vás trápi kašeľ, je vhodné mať v lekárničke kvapky alebo sirupy so zmesou bylín. Sú dobré na uľahčenie vykašliavanie hlienov a vyprázdňovanie dýchacích ciest. Nikdy neviete, kedy vás kašeľ prekvapí. Ak budete mať po ruke lieky (v lekárničke) na kašeľ, ušetríte cestu do lekárne, keď je vám najhoršie.
Odporúčame prečítať si: 5 dôvodov prečo na čierny čaj nezanevrieť
Imunita:
Imunita môže byť v jesennom období oslabená. Vplyv zmien počasia vie pekne rozhodiť organizmus. Avšak, ak si zaobstaráte do domácej lekárničky nejaké šumivé tablety, poprípade roztoky, vaša imunita bude posilnená. Veľmi ľahko vás choroba môže obísť a vy môžete spokojne fungovať ďalej v práci a v každodenných činnostiach.
Odporúčame prečítať si: Avitaminóza – Ako zistíte, že sa týka aj vás a čo spôsobuje?
Nosné kvapky:
Na trhu ich je obrovské množstvo. Sú rôzne s morskou soľou alebo olejmi, aby boli kvapky šetrné k nosovej dutine. Uvoľnia vám dýchanie a vy môžete spokojne fungovať. Poprípade v noci budete lepšie spať vďaka kvapkám, ktoré vám uvoľnia nos. Ak kupujete kvapky pre deti, určite informujte lekárnika o veku dieťaťa.
Odporúčame prečítať si: Prečo sladiť kokosovým cukrom?
Čo ďalšie by mala obsahovať domáca lekárnička?
- Obväzy, náplaste a dezinfekčné prostriedky
- Žalúdočné lieky proti bolesti
- Očné kvapky
- Lieky prosti bolestiam všeobecne
- Pinzetu a nožnice
- Teplomer
Odporúčame prečítať si: Adrenalín v lokálnom anestetiku zubného lekára – priateľ či nepriateľ?
Skontrolujte si teplomer a dobu expirácie liekov
Teplomer by mala byť samozrejmosť v domácej lekárničke. Vždy keď sa necítite dobre, siahnete hneď po teplomere. Odporúčam však skontrolovať si funkčnosť teplomeru, ešte pred tým, ako na vás príde choroba. Potom vám už len ostáva návšteva lekárne, ktorú určite nechcete navštíviť, ak sa cítite zle. Taktiež si skontrolujte všetky lieky z lekárničky, či nie sú po expiračnej dobe. Určite ich neužívajte, ale ani nehádžte do koša. Zvyšné lieky po záruke odneste do lekárne.
Domáca lekárnička by mala byť umiestnená na suchom mieste. Neodporúča sa kuchyňa ani kúpeľňa. Umiestnite ju mimo dosahu detí, ale tak, aby bola vám vždy poruke. Udržujte ju v čistote a podľa potreby ju dopĺňajte.
Odporúčame aj: Aké bylinky zbierame v septembri?