Tiež patríte medzi tých, ktorým sa už o cuketách aj sníva? Skôr, ako ich všetky rozdáte svojim kamarátkam a susedkám, vyskúšajte ešte jeden netradičný, no zato mimoriadne vydarený a chutný cuketový recept, ktorý vám prinášame! Cuketové čatní je dobrota, na ktorej si môžete pochutnávať po celý rok a využiť ho môžete naozaj akokoľvek. A hoci cuketu je možné spracovať snáď na sto spôsobov, ak si vyberiete práve tento, určite neoľutujete. Ako na to? Čítajte ďalej!
Čo je čatní?
V prvom rade si pripomeňme, čo sa pod týmto, nie úplne slovenským pojmom, skrýva. Čatní (chutney) je hustá omáčka, ktorej domovom je India a používaná je na dochucovanie najrôznejších jedál. V našich končinách sa najčastejšie pridáva k dusenému mäsu, ale populárna je tiež ako hrianková nátierka. Čatní však môžete použiť aj všade tam, kde by ste bežne použili horčicu, kečup či tatársku omáčku, ale chutiť vám bude aj ako zmes na cestoviny.
Vyskúšaj: Recept na chutné cuketové chipsy so syrom a cesnakom
Na prípravu cuketového čatní budete potrebovať:
- väčšiu cuketu
- kilogram paradajok
- kilogram zelenej papriky
- 3 cibule
- 3 strúčiky cesnaku
- 100 g zázvoru
- 50 g hrozienok (alebo sušených brusníc)
- 50 g sušených sliviek (alebo datlí)
- feferónky (môžu byť, ale nemusia)
- soľ a vínny ocot (môže byť aj klasický)
Postup prípravy:
Cuketu ošúpte a zbavte semienok. Šúpať ju nemusíte len v prípade, že je naozaj mladá. Následne pokrájajte na malé kocky. Aj ostatné suroviny, pokrájané nadrobno, pridajte k cukete, len hrozienka nechajte celé. Ak chcete pikantný variant čatní, pridajte aj približne 5 feferóniek, nadrobno pokrájaných. Celú zmes duste v hrnci spolu s ½ litrom vody, 3 PL octu a soľou.
Približne po dvoch hodinách by mali byť všetky suroviny dostatočne mäkké. Posledným krokom bude naplnenie čistých menších fliaš zmesou, uzatvorenie a otočenie hore dnom. Ak si chcete čatní uchovať dlhšie, dajte ho do rúry sterilizovať zhruba na 15 minút.