Daň za materstvo - ako sa rozbenúť po materskej?

Čo vás napadne pod týmto pojmom okrem neprespatých nocí a straty bezstarostného mladíckeho života? Ak plánujete v blízkej budúcnosti ukončiť rodičovskú dovolenku a znova nabehnúť do pracovného života, isto riešite aj toto – daň za materstvo.

Že existuje výrazný rozdiel v platoch medzi mužmi a ženami, sme už písali. Podľa amerických výskumov však majú ženy na pracovnom trhu ešte horšiu pozíciu, ak sú vydaté a majú deti. Presne tak, s trochou nadhľadu by sa dalo povedať, že vydať sa, porodiť tie nádherné bytosti a k tomu starnúť je to najhoršie, čo môžete pre svoju kariéru urobiť :)

Dôvod je jasný – ženy si zväčša sami zvolia menej náročné pozície, popri ktorých utiahnu aj starostlivosť o domácnosť. Prípadne si nemôžu dovoliť pracovať do večera, tak ako mladá bezdetná generácia, keďže sú to väčšinou ony, kto vyzdvihuje deti zo škôlky/školy a preváža ich na krúžky (mimochodom, kto je lepší v time managmente a logistike než zamestnané matky? Nikto!). Alebo sú to ich nadriadení, ktorí ich s najlepším úmyslom (pre seba aj pre ne) pomaly prevelia na inú, menej náročnú (rozumej menej platenú) pozíciu, na ktorej časté OČRky a neskoré príchody do práce nebudú až tak vadiť.

Odporúčame tiež:  Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

daň za materstvo

Zdroj: Shutterstock®

Každopádne, bez ohľadu na to, po koľkoročnej prestávke strávenej medzi plienkami a pieskoviskami budete rozmýšľať nad návratom do práce, tu je pár rád, ako si u budúceho zamestnávateľa zlepšíte východiskovú pozíciu:

 

1. Začnite projekt

 

Porozmýšľajte, čo ste sa počas materskej dovolenky naučili. Niečo, o čom ste dovtedy nemali ani páru, ale teraz poskytujete svoje know-how svojim kamoškám novopečeným mamám. Možností je mnoho, či už látkové plienky, zdravé príkrmy pre najmenšie deti, podpora psychomotorického vývoja detí,vychovávanie bilingválneho dieťaťa, naturopatia a zdravé prístupy k liečeniu bežných chorôb, zdravé obúvanie detičiek – toto všetko je pre ostatné maminy, ktoré majú podobné problémy ako vy, prípadne ich ešte len čakajú, cenný know-how. Založte web, prípadne FB skupinu, kde sa so svojimi vedomosťami podelíte.

 

Benefity to má hneď štyri:

  • pomôžete bezradným mamám

  • naučíte sa pritom kopec nových vecí, ktoré by ste v rámci svojho zamestnania nikdy nezistili – založenie webstránky, správa sociálnych sietí, účtovníctvo, tvorba obsahu pre online prostredie, základy fotografie a dizajnu, organizácia eventov atď.

  • Môžte robiť z domu a v čase, keď vám to najviac vyhovuje – tým pádom odpadá náročné dochádzanie do mesta, ak bývate na dedine a nemusíte nikomu vysvetľovať, prečo ste to či ono nedokončili – ak sa k tomu dlho pripravovanému blogu nedostanete ani tento týždeň, svet sa bude krútiť aj naďalej 

  • Konečne prídete aj na iné myšlienky než kedy ktoré dieťa naposledy jedlo a či môžte vyprať manželove košele s dupačkami zašpinenými od špenátu

Projekt Čo dokáže mamaMama pracuje vás možno nakopne tým správnym smerom.

 

 

Odporúčame tiež:  Extrémne zdravé účinky avokádového jadra!

daň za materstvo

Zdroj: Shutterstock®

2. Naučte sa cudzí jazyk

 

Ak ešte neviete po anglicky, prípadne ste vyšli z cviku, určite nezanedbajte túto na prvý pohľad drobnosť – nezabúdajte, pracovný trh dnes ovládajú najmä (hneď po mužoch) mladí, zcestovaní a cudzou rečou dohovoriaci sa ľudia. Po nástupe do práce, kedy si budete budovať kariéru odznova, vám to pomôže zdvihnúť vašu cenu na trhu. Ak aj cudzí jazyk nie je profesne nevyhnutný, môžte nekonečne benefitovať z obsahu na webe – či už plánovanie dovoleniek, cenné rady do bežného života, prípadne budete konečne rozumieť tomu, čo vaše deti na tom nete toľko surfujú.

 

BTW: ak už angličtinu prípadne nemčinu ovládate, môžte založiť konverzačné krúžky v materských centrách – angličtina sa dá cibriť aj počas toho, ako vám deti skáču po hlave :) a hneď máte ďalší projekt, ktorý si môžte uviesť v životopise, viď prvý bod.

 

Odporúčame tiež:  Spáľte tuky s kajanským korením

vzdelávanie online

Zdroj: Shutterstock®

3. Vzdelávajte sa online

 

Ak už po anglicky viete, máte obrovskú výhodu, lebo sa môžte pomerne rýchlo a celkom zadarmo vzdelávať v oblastiach, ktoré vás zaujímajú alebo naopak, nič o nich neviete a chcete sa ich naučiť. Môj obľúbený zdroj online kurzov je www.open2study.com, austrálsky vzdelávací portál, ktorý poskytuje množstvo mesačných kurzov na rôzne témy – od online marketingu cez management až po vzdelávanie najmenších detí. Nebudete potrebovať viac než 2-3 hodiny týždenne.  

 

Odporúčame tiež:  Získajte finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch

dobrovolnictvo

Zdroj: Shutterstock®

4. Vyskúšajte dobrovoľníctvo

 

Nie vždy je priestor na pravidelnú činnosť, ktorá by ešte mala ideálne ešte prinášať aj zisk. Ak však disponujete vedomosťami (buď z vášho profesného života, alebo „materského“), môžte ich ponúknuť neziskovkám v rámci dobrovoľníctva. Či už pôjde o konzultácie účtovného charakteru, alebo správu sociálnych médií, prípadne chcete priložiť ruku k dielu a zlepšiť okolie, v ktorom bývate – možností v offline aj online svete je mnoho. V materských centrách radi privítajú mamičky, ktoré vypomôžu s chodom centra, prípadne ak žijete v meste, môžte zveladiť svoje okolie napríklad aj komunitnou záhradkou. Inšpiráciu nájdete aj na webe.

 

Odporúčame tiež:  Sú bio výrobky naozaj zdravé?

daň za materstvo

Zdroj: Shutterstock®

5. Nechajte sa koučovať

 

Najmä maminy, ktoré strávili doma s deťmi niekoľko rokov a boja sa nástupu do pracovného kolobehu, odporúčam vyskúšať koučing. Už po pár sedeniach sa budete cítiť sebavedomejšie, zistíte, aká práca by vám najviac vyhovovala a ako sa nebáť stanoviť si pri pracovnom pohovore svoje podmienky. Na koučingu je super to, že vás naučí techniky, ako svoj problém ľahšie vyriešiť. Teda v prípade, že si neveríte, sa naučíte, ako si zvýšiť sebavedomie, ak ťažko zvládate stres, naučí vás minimalizovať ho a relaxovať. Dá vám teda techniky, ktoré môžte využiť počas celého života. Výborná americká koučka Marie Forleo poskytuje na svojom YouTube kanáli nespočetné množstvo dobrých rád nielen pre biznis, ale aj praktický život.

 

Ak uprednostňujete osobný prístup, odporúčam koučku Janette Šimkovú, ktorá spolupracuje aj na našich seminároch Finančne úspešná žena (BTW, koučuje aj cez Skype a telefón :).

 

Odporúčame tiež: Objatia - ako na nás pôsobia a prečo ich potrebujeme? 

 

 

Tipy, ako úspešne narábať s peniazmi nájdete na stránke: InteligentneNaFinancie.sk

Chcete sa poradiť alebo máte otázku, na ktorú hľadáte odpoveď?

Napíšte nám na vitajte@inteligentnenafinancie.sk, radi vám odpovieme.

 

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.03.2016 18:39

dobry clanok

Vaše meno:

Lucia Godorová

Lucia Godorová

11.04.2016 00:28

zaujímavý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.